wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Miesiąc Dumy: spotkanie autorskie z Milo Migacz

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Spotkanie autorskie z Milo Migacz z okazji premiery książki „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku”. „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku” to pierwsza w Polsce książka o konwersjach osób nieheteronormatywnych. Próby zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej osób LGBT+ nie są w Polsce zjawiskiem marginalnym. Z braku odpowiednich przepisów możliwe jest prowadzenie ich otwarcie, w ramach organizacji pożytku publicznego czy państwowego szpitala.

Prowadzi to do sytuacji, w której praktyki konwersyjne nadal są popularne, a polskim towarzystwom naukowym brakuje narzędzi do walki z nimi. W trakcie prac nad reportażem Milo udało się dotrzeć do osób, które jeszcze nigdy nie wypowiadały się w mediach oraz ujawnić nadużycia mające miejsce w ramach grup konwersyjnych, jak i w niektórych gabinetach terapeutycznych.

Jednym z najważniejszych poruszanych tematów jest przemoc seksualna, doświadczana przez osoby uczestniczące w podobnych tego typu pseudoterapiach. Książka opisuje sposób działania organizacji konwersyjnych. Stara się też wytłumaczyć przyczyny, dla których powstały, oraz motywy osób, które decydują się do nich dołączyć. W grupie Maćka zmianę orientacji seksualnej próbowano uzyskać przez przytulanie. W organizacji, od której należał Tomasz, większą rolę pełniła psychoterapia, ale ważne też było granie w piłkę nożną. Kamilę homoseksualności próbowała oduczyć dyplomowana lekarka podczas kilkumiesięcznego pobytu w klinice. Natalia dowiedziała się od psychiatry „że wcale nie ma depresji, musi po prostu przestać być lesbijką".

O osobie autorskiej: Milo Migacz – mgr psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i osoba z zamiłowaniem do pisania, rozwijanym m.in. dzięki kursowi reportażu Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz pracowni książki zaangażowanej społecznie wydawnictwa Biuro Literackie. Od 2023 r. razem z partnerką mieszka w Brukseli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 10 czerwca o godz. 18.00 na poziomie -1 Mediateki.

Miejsce

Zobacz także