27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to wydarzenie z dwudziestosześcioletnią tradycją, które zrodziło się z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki. Organizowane pod koniec roku kalendarzowego, są swoistym podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań i wydarzeń sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury.

Gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek będą w tym roku Węgry. Czekają nas spotkania z węgierskimi pisarzami i wiele okazji, by bliżej poznać tamtejszą literaturę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Targi tradycyjnie zgromadzą najlepszych wydawców z całej Polski, ale pojawią się także stoiska z literaturą rumuńską, ukraińską, czeską, słowacką i węgierską. 

Przez cztery dni – od 29 listopada do 2 grudnia – w Hali Stulecia będzie okazja do spotkania z wieloma autorami. WTDK odwiedzą m.in.: Mariusz Szczygieł, Katarzyna Bonda, Barbara Gawryluk, Katarzyna Gubała, Jakub Małecki, Jakub Ćwiek, Magdalena Kordel, Anna Kańtoch, Katarzyna Surmiak-Domańska, Michał Ogórek, Joanna Opiat-Bojarska, Andrzej Strejlau, Jerzy Chromik, Beata Maciejewska, Mirosław Maciorowski, Jędrzej Morawiecki, Andrzej Saramonowicz, Paweł Fajdek, Mariusz Urbanek a także zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz. To tylko niektóre z nazwisk gości – pełny program i listę gości poznamy w połowie listopada.

Wśród targowych atrakcji znajdą się nie tylko rozmowy z pisarzami, ale również liczne warsztaty, wykłady i konkursy. Po raz drugi imprezą towarzyszącą książkowemu świętu będą Targi Wszystkiego Dobrego – strefa designu, sztuki i mody, które rozgoszczą się w kuluarach Hali Stulecia. Nowością będzie natomiast dodatkowy, wieczorny program w klubie Proza (wrocławski Rynek, Przejście Garncarskie 2) zatytułowany „Salon Zdobywców”. To cykl spotkań z laureatami polskich nagród literackich przyznanych w 2018 roku, które poprowadzi Michał Nogaś. Przez cztery dni dziennikarz porozmawia m.in. z Anną Bikont, Martyną Bundą, Julią Fiedorczuk, Dominkiem Bielickim i Pawłem Sołtysem, Maciejem Płazą, Marcinem Wichą, a także tłumaczkami – Sławą Lisiecką i Elżbietą Sobolewską.

W ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek poznamy także Najlepszą Książkę Roku, która zdobędzie Nagrodę Pióro Fredry – prestiżowe wyróżnienie w pierwszym i jednym z najważniejszych konkursów edytorskich w kraju. godziny otwarcia:

  • w czwartek (29.11) od 12.00 do 19.00,
  • w piątek i sobotę (30.11 – 1.12) od 11.00 aż do 20.00
  • w niedzielę (2.12) od 11.00 do 17.00.

Wstęp zarówno na targi, jak i na spotkania w klubie Proza jest bezpłatny.

Spotkania

Czwartek, 29 listopada

 

12.00–13.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną

Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer. 

14.00–15.00 | Sala Zielona | Dwa bratanki

Spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy pn. „Dwa bratanki”. 

17.00–18.30 | Aula Ossolineum | Śladami Felczaka – oblicza przyjaźni polsko-węgierskiej

O dziejach przyjaźni polsko-węgierskiej i ważnych w niej postaciach rozmawiać będą prof. István Kovács, poeta, historyk, polonista, oraz dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka. 

Piątek, 30 listopada

 

11.00–12.00 | Sala Niebieska | ZnajZnak – warsztaty z grą historyczną

Zapraszamy do wspólnej zabawy z nową grą historyczną wokół symboli dwudziestowiecznej historii Polski i Węgier „ZnajZnak/Felismered?”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Węgierski Instytut Kultury. Warsztaty dla uczniów (od szkoły podstawowej do średniej) poprowadzą Karol Madaj i dr János Tischler. Wprowadzenie: Ákos Engelmayer. 

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Anatomia przyjaźni

Spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej. Rozmowę poprowadzi Łukasz Kamiński. 

14.00–15.00 Prof. István Kovács podpisuje książki na stoisku węgierskim (109). 

16.30–18.00 | Klub Proza | Wszechświat Máraiego

Spotkanie z Teresą Worowską, tłumaczką Sándora Máraiego, dotyczyć będzie najnowszych polskich wydań dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora: III tomu Dzienników oraz wznowienia Księgi ziół. Rozmowę poprowadzi Łukasz Galusek. 

19.00–20.30 | Mediateka | Spotkanie z Lajosem Grendelem

Spotkanie z żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego wokół jego najnowszej powieści Życie w cztery tygodnie. Czytelnik odnajdzie tu ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka. Nad wszystkim zaś unosi się przepełniona nostalgią aura Trzech sióstr Antoniego Czechowa. Z autorem porozmawiają Andrzej S. Jagodziński oraz Zoltán Németh. 

Sobota, 1 grudnia 

 

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może

Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+. 

12.00–13.00 | Sala Niebieska | Literatura dla dzieci – bajki węgierskie

Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat. 

13.00–14.00 Lajos Grendel podpisuje książki na stoisku węgierskim (109). 

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mistrzowie bez tytułu – złoty wiek węgierskiego futbolu

Spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej, m.in. Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz. 

14.30–15.30 Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz podpisują książki na stoisku węgierskim (109) 

15.00–16.00 | Sala Cesarska | Nieznany klasyk literatury węgierskiej: Antal Szerb

Czym był „Nyugat” i czy była to złota era literatury nad Dunajem? Spotkanie z Teresą Worowską, która opowie o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki Podróżny i światło księżyca. Rozmowę poprowadzi Irena Makarewicz. 

16.00–17.00 Teresa Worowska podpisuje książki na stoisku węgierskim (109). 

16.30–18.00 | Klub Proza | Podróż w głąb pola karnego – z Esterházym

Premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Powieść Podróż w głąb pola karnego przypomina o piłkarskich fascynacjach arystokratycznego rodu Esterházych – jej autor był kibicem piłki nożnej oraz bratem Mártona, wielokrotnego reprezentanta Węgier. Esterházy pisze o „złotej jedenastce”, o Puskásu, Hidegkutim czy Bozsiku, snując jednocześnie osobistą, melancholijno-żartobliwą opowieść autobiograficzną. O autorze i o książce opowie tłumaczka, Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład). Rozmowę poprowadzi wydawca książki, Tomasz Brzozowski. 

18.30–20.00 | Księgarnia Tajne Komplety | Forrest Gump bloku wschodniego – spotkanie z Viktorem Horváthem

Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieściMój czołg. Breżniew, Kádár, Żiwkow, Ulbricht i Gomułka tworzą plan najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a ich burzliwe rozmowy tłumaczy poczciwy, choć niezbyt rozgarnięty młody podporucznik. Viktor Horváth dopisuje kolejny rozdział do tradycji „dobrego wojaka”, który rozśmiesza i jednocześnie obnaża absurdy systemu, wielkiej historii i polityki. Autor pozostaje przy tym czuły na niuanse relacji węgiersko-słowackich – wystarczy wspomnieć, że bohater zapytany o narodowość odpowiada, że jest „Węgrem. To znaczy Czechosłowakiem. Znaczy Słowakiem”. Rozmowę z udziałem tłumaczki książki, Anny Butrym, poprowadzi Małgorzata Matuszewska. 

Niedziela, 2 grudnia

 

11.00–12.00 | Sala Niebieska | Śpiewać każdy może

Rodzinne zajęcia muzyczno-ruchowe dla najmłodszych z elementami metody Kodálya. Prowadzenie: Dorota Załęska-Soroka. Dla dzieci w wieku 3+. 

12.00–13.00 | Sala Niebieska| Literatura dla dzieci – bajki węgierskie

Pamela Płachtij zaprasza do podróży po świecie bajek węgierskich i parateatralnej zabawy z literaturą. Dla dzieci w wieku 3–8 lat. 

13.00–14.00 | Sala Niebieska | Mój czołg – spotkanie z Viktorem Horváthem

Spotkanie z outsiderem literatury węgierskiej, autorem Tureckiego lustra, wokół jego nowej powieści Mój czołg. W rozmowie udział weźmie również tłumaczka książki, Anna Butrym. 

14.00–15.00 Viktor Horváth podpisuje książki na stoisku węgierskim (109). 

15.00–16.00 | Sala Czerwona | Giedroyc i Gömöri – polski redaktor i węgierski polonista

Spotkanie poświęcone korespondencji legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Rozmowę z Gáborem Lagzi, historykiem i filologiem polskim, poprowadzi Jan Andrzej Dąbrowski.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Komentarze