wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. FOTOSTORIE #1/6 | Intymność i rewolucja. Fotografie Nan Goldin [WYKŁAD]

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Pierwszy z serii wykładów o fotografii jako medium, które nie tylko dokumentuje, ale także tworzy, przekształca i wyzwala. Skupimy się na jej roli jako narzędzia wyrazu politycznych, społecznych i feministycznych przekonań, a także na sposobach, w jakie kobiety-fotografki na całym świecie, mimo licznych ograniczeń, używają tego medium do opowiadania własnych historii. Przyjrzymy się artystkom, których twórczość pochodzi z odległych i z pozoru różniących się od siebie miejsc – takich jak Gruzja, Japonia czy Iran – ale które zmagały się z podobnymi wyzwaniami. Będziemy rozmawiać o tym, jak fotografia staje się sposobem na opowiedzenie o pamięci, stracie, wygnaniu, buncie i nadziei, i jak w rękach fotografów przekształca się w formę artystycznego krzyku, który daje głos tym, którzy zostali wykluczeni z mainstreamowych narracji.

Intymność i rewolucja. Fotografie Nan Goldin

Nan Goldin jest jednym z kluczowych nazwisk współczesnej fotografii, której twórczość miała znaczący wpływ na kształtowanie współczesnych dyskusji o ciele, intymności i emocjach w sztuce. Okrzyknięta w 2023 roku najbardziej wpływową postacią sztuki współczesnej, zrewolucjonizowała sposób postrzegania dokumentacji życia prywatnego i społecznego, zmuszając świat sztuki do ponownego przemyślenia granic prywatności, voyeuryzmu i etyki. W wykładzie przyjrzymy się kluczowym pracom Goldin, takim jak „The Ballad of Sexual Dependency”, które uchwyciły brutalne, a jednocześnie intymne momenty z życia artystki i jej bliskich, balansując na granicy dokumentu i artystycznej kreacji.

Jej fotografie, pełne szczerości i odwagi, stawiają pytania o to, jak dokumentowanie ludzkich doświadczeń wpływa na nasze rozumienie tożsamości, ciała i relacji międzyludzkich. W świecie, gdzie granice między intymnością a publicznością stają się coraz bardziej płynne, twórczość Goldin nieustannie prowokuje do zastanowienia się nad tym, co naprawdę zasługuje na ujawnienie, a co pozostaje w cieniu naszej prywatności.

Prowadzenie

Aleksandra Szwedo – historyczka sztuki, kuratorka i badaczka fotografii, specjalizująca się w historii kobiet w tej dziedzinie oraz alternatywnych narracjach fotograficznych. Autorka cykli wykładowych "One. Historie fotografek" oraz "Photo Brut. Fotografia na krawędzi". Jako adiunktka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, bada zmiany w postrzeganiu fotografii, od dokumentacyjnego medium po narzędzie feministycznej ekspresji, szczególnie w kontekście selfie feminizmu. Jej badania i działalność kuratorska mają na celu odkrywanie i promowanie twórczości kobiet, które w historii fotografii zostały marginalizowane lub ignorowane.

Miejsce

Zobacz także