wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Integracja wyśpiewana „Wspólnym głosem”

Fundacja Voices przygotowała integracyjny projekt, który poprzez pracę z głosem przełamuje wewnętrzne bariery i uruchamia twórczy potencjał uczestników. Warsztaty prowadzą cenione artystki z Polski i Anglii, Anna Zubrzycki i Helen Chadwick. „Wspólnym głosem” odbywa się w dwóch cyklach - 5, 6 i 7 oraz 12, 13 i 14 czerwca. Projekt zakończy kameralny występ dla rodzin i przyjaciół uczestników.

Reklama

W projekcie bierze udział około 20 uczestników. Są to rodzice niepełnosprawnych dzieci, pedagodzy, psychologowie i animatorzy kultury na co dzień pracujący z młodzieżą, dziećmi i osobami niepełnosprawnymi oraz z seniorami.  W grupie znajdują się również pełnosprawni i niepełnosprawni zawodowi aktorzy i aktorki teatru Arka. Ideą „Wspólnym głosem” jest integracja i wymiana doświadczeń. Pod okiem profesjonalnych artystek, Anny Zubrzycki i Helen Chawdwick, uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i wspólnie przygotują wokalny występ. Praca z ciałem i głosem pozwala na wyrażenie własnej indywidualności, a jednocześnie na zaspokojenie potrzeby kontaktu z ludźmi i zabawy.  

– To nie jest terapia, bo nie jestem terapeutką – mówi Anna Zubrzycki, współzałożycielka Teatru Pieśń Kozła i Fundacji Voices. - Cześć osób biorących udział w warsztatach ma za sobą trudne historie. Od lat opiekują się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi i często nie mają one żadnego wsparcia, ze swoimi troskami zostawiane są same sobie. Danie możliwości zmiany otoczenia, skupienie się na sobie i na swoim wnętrzu jest dla nich bardzo ważne i im potrzebne – tłumaczy.

Warsztat w trzech odsłonach

Warsztat opiera się na trzech głównych filarach: Budzenie ciała, czyli proste ćwiczenia fizyczne z elementami rozciągania i jogi w celu rozluźnienia mięśni i stawów. Uwalnianie ekspresji ciała poprzez taniec i zabawę. Łączenie się z naturalnym oddechem, odkrywanie stabilnego, głębokiego oddechu jako podstawy do późniejszej pracy z dźwiękiem. Budzenie umysłu, czyli budowanie świadomości i własnego głosu, jego obecności w ciele i w oddechu, poprzez wykorzystanie prostych ćwiczeń relaksacyjnych i wizualizacji oraz budzenie głosu, czyli stopniowe zmniejszanie mentalnych i fizycznych blokad wokalnych poprzez dalsze uwalnianie oddechu i późniejsze wokalizacje, harmonizacje, improwizacje dźwiękowe i wreszcie śpiew, w celu poznania, otwarcia i zaakceptowania własnego głosu. - Każdemu na początku wydaje się, że nie umie – mówi Anna Zubrzycki. - W większości przypadków rezultat jest jednak odwrotny. Podczas pokazu, który zaplanowany jest na koniec warsztatów, uczestnicy staną przed małą publicznością – bardzo kameralną, bo stworzoną z rodzin i przyjaciół. Wykonają wspólnym głosem kilka pieśni. Jest to bardzo trudne dla nich, ponieważ ich do tej pory intymne śpiewanie przerodzić się musi w występ publiczny - dodaje.

Druga, ale nie ostatnia

Miejsca na warsztat rozeszły się bardzo szybko. Niewykluczona jest jednak kolejna edycja. - Takie jest założenie. Choć nie ukrywam – jest to trudne. Wszystkie nasze warsztaty są darmowe, dlatego Fundacja musi pozyskiwać środki z różnych źródeł, jednak wiemy, że jest to działanie warte wysiłku, chcemy więc nie tylko kontynuować ale wręcz rozwijać ten projekt – mówi Anna Zubrzycki.

Aby być na bieżąco warto śledzić facebook’ową stronę Fundacji Voices.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl