Wkrótce premiera filmu o wrocławskim wynalazcy: „Skafander Klingerta”
2021-04-02 | aktualizacja: 2021-04-06 13:43:42 Komentarze:Bohaterem filmu jest Karl Klingert, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku wynalazca, konstruktor m.in. skafandra do nurkowania. Premiera krótkometrażowej, animowanej opowieści planowana jest za kilka miesięcy.
„Skafander Klingerta” to historia niezwykłego wynalazku wrocławskiego konstruktora, opowiadana z perspektywy jego sześcioletniej córki Bi.
Klingert żył we Wrocławiu w latach 1760-1828, pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki. Był konstruktorem modeli doświadczalnych, eksperymentował z elektrycznością, interesował się termodynamiką, mechaniką płynów. Wynalazł między innymi: zapalniczkę na sprężone powietrze, lampę do prac podwodnych, drabinę i kosz ucieczkowy z pożaru, termometr i kompas dla osób niewidomych, protezę ręki, krzesło do ćwiczeń rehabilitacyjnych, wózek inwalidzki.
Jego największym dziełem był zbudowany w 1797 roku pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania. Kilka lat temu na Wyspie Słodowej przeprowadzono próby nurkowania w replice skafandra. Na bulwarze nad Odrą jest tablica upamiętniająca dokonania Klingerta.
Wynalazca z twarzą Marcina Dorocińskiego
Inicjatorkami wyprodukowania filmu o wrocławskim konstruktorze były Karina Kowalska i Justyna Wasiak z warszawskiego Muzeum Nurkowania, które pełnią równocześnie funkcje koproducentek animacji.
Film jest realizowany w technice klasycznej animacji 2d, a w roli Klingerta występuje Marcin Dorociński.
– Wierny portret Wrocławia z końca osiemnastego wieku jest wielką wartością filmu – podkreśla Artur Wyrzykowski, reżyser i producent obrazu. – Mam nadzieję, że „Skafander Klingerta” zainteresuje mieszkańców Dolnego Śląska, którzy będą chcieli zobaczyć film na specjalnych pokazach w Dolnośląskim Centrum Filmowym i Kinie Nowe Horyzonty, połączonych z wykładami na temat historii miasta i jego wielkiego wynalazcy.
Realizatorzy gromadzą teraz fundusze na dokończenie produkcji. Już gotowy fragment animacji można zobaczyć w materiale promującym zbiórkę na „Skafander Klingerta”.
Partnerami filmu są m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Dolnośląskie Centrum Filmowe, wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i estońskie studio Eesti Joonisfilm.