4. Premiera filmu o wrocławskim wynalazcy: „Skafander Klingerta”

Bohaterem filmu jest Karl Klingert, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku wynalazca, konstruktor m.in. skafandra do nurkowania. Premiera krótkometrażowej, animowanej opowieści w czwartek 16 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym, które jest partnerem filmu.

„Skafander Klingerta” to historia niezwykłego wynalazku wrocławskiego konstruktora, opowiadana z perspektywy jego sześcioletniej córki Bi.

Karl Heinrich Klingert żył we Wrocławiu w latach 1760-1828, pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki. Był konstruktorem modeli doświadczalnych, eksperymentował z elektrycznością, interesował się termodynamiką, mechaniką płynów. Wynalazł między innymi zapalniczkę na sprężone powietrze, lampę do prac podwodnych, drabinę i kosz ucieczkowy z pożaru, termometr i kompas dla osób niewidomych, protezę ręki, krzesło do ćwiczeń rehabilitacyjnych, wózek inwalidzki.

Jego największym dziełem był zbudowany w 1797 roku pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania. Kilka lat temu na Wyspie Słodowej przeprowadzono próby nurkowania w replice skafandra. Na bulwarze nad Odrą jest tablica upamiętniająca dokonania Klingerta.

– Wielką wartością naszego filmu jest wierny portret Wrocławia z końca osiemnastego wieku. Miasto było z każdej strony otoczone wodą i przez to często nawiedzane przez powodzie. W naszym filmie będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądał wtedy Rynek, Ostrów Tumski albo wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Naszym konsultantem historycznym jest Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu – mówi reżyser filmu Artur Wyrzykowski.

Pokazowi filmu w Dolnośląskim Centrum Filmowym towarzyszyć będzie prelekcja, którą wygłoszą Artur Wyrzykowski i Robert Heś.

Wynalazca z twarzą Marcina Dorocińskiego

Inicjatorkami wyprodukowania filmu o wrocławskim konstruktorze były Karina Kowalska i Justyna Wasiak z warszawskiego Muzeum Nurkowania, które pełnią równocześnie funkcje koproducentek animacji.

Film jest realizowany w technice klasycznej animacji 2D, a w roli Karla Klingerta występuje Marcin Dorociński.

– Wierny portret Wrocławia z końca osiemnastego wieku jest wielką wartością filmu – podkreśla Artur Wyrzykowski, reżyser i producent obrazu. – Mam nadzieję, że „Skafander Klingerta” zainteresuje mieszkańców Dolnego Śląska, którzy będą chcieli zobaczyć film na specjalnych pokazach w Dolnośląskim Centrum Filmowym i Kinie Nowe Horyzonty, połączonych z wykładami na temat historii miasta i jego wielkiego wynalazcy.

Partnerami filmu są m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Dolnośląskie Centrum Filmowe, wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i estońskie studio Eesti Joonisfilm.

– Film „Skafander Klingerta” jako jedyny film animowany dostał się do konkursu krótkich metraży na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego produkcja została dofinansowana ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Wspieranie produkcji filmowych jest ważnym zadaniem DCF-u. Dzięki temu powstaje wiele cennych filmów, także z punktu widzenia odkrywania historii i tajemnic Wrocławia i Dolnego Śląska – podkreśla Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Premiera filmu 16 września w DCF-ie.