Festiwale interdyscyplinarne


Wrocław Industrial Festival. To jedyny tego typu we wschodniej części Europy. Festiwal prezentuje sztukę awangardową: muzykę, sztuki plastyczne i wizualne, performance. Ideą przewodnią jest ekspresja multimedialna, która wyrażać będzie rozmaite aspekty naszego stechnicyzowanego świata rozpoznawane przez kolektywną podświadomość jako szansa, ale zarazem jako niebezpieczeństwo. Festiwal nawiązuje do działalności artystów z początku XX wieku: futurystów, Environmental Art i sztuki industrialnej.

 

Noc Muzeów. Noc muzeów jest imprezą polegającą na udostępnieniu muzeów, galerii i sal wystawienniczych  oraz innych instytucji kulturalnych zwiedzającym w godzinach wieczornych i nocnych za darmo lub za symboliczną opłatą. Wrocławska „Noc muzeów” cieszy się wielką popularnością, a w wydarzenia nocy muzeów zaangażowanych jest kilkadziesiąt instytucji. 

 

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA. SIMCHA i Koncerty Hawdalowe przybliżają kulturę żydowską społeczeństwu Dolnego Śląska i miasta Wrocław od przeszło 12 lat. W samym sercu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku odbywają się wydarzenia gromadzące osoby spragnione sztuki, wiedzy i kontaktu z tradycją żydowską, otwarte na dialog i potrzebę wzajemnej tolerancji i szacunku. 

 

Święto Wrocławia. Koncerty, wystawy i inne liczne wydarzenia kulturalne, uroczyste sesje Rady Miejskiej, odznaczenia dla zasłużonych wrocławian, celebracja dnia św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia - to tylko niektóre punkty corocznych obchodów Święta Wrocławia.

 

Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Kalejdoskop Kultur”. Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Wrocławia dorobku artystów reprezentujących mniejszości narodowe, między innymi niemiecką, ukraińską, grecką, romską, łemkowską, żydowską, karaimską oraz bułgarską. Festiwal angażuje nie tylko profesjonalnych artystów, lecz również amatorów zafascynowanych kulturą przodków i kultywujących ich tradycje. 

 

Podwodny Wrocław. Muzyka i design, film i architektura, teatr i sztuka intermedialna, fotografia i literatura, moda, kicz i underground - Podwodny Wrocław jest festiwalem interdyscyplinarnym, łamiącym gatunkowe podziały.

 

Dolnośląski Festiwal Nauki. Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.

 

Festiwal „Między Wschodem a Zachodem”. Festiwal „Między Wschodem a Zachodem" jest imprezą interdyscyplinarną, łączącą wschodnią i zachodnią tradycję cywilizacyjną i kulturową. Festiwal jest imprezą unikalną i wyjątkową na skalę ogólnopolską, gdyż w jednym z najbardziej wysuniętych na zachód województw Polski prezentuje kulturę i sztukę powstającą na szeroko rozumianym Wschodzie.

 

Dni Kultury Muzułmańskiej. Coroczna impreza organizowana przez mniejszość muzułmańską Wrocławia. Jej celem jest promocja kultury oraz myśli wywodzącej się z islamu, przedstawienie wkładu islamu w kulturę europejską oraz przełamywanie nieprawdziwych i krzywdzących dla mniejszości muzułmańskiej stereotypów.

 

Noc Kościołów. Jest imprezą o charakterze kulturalnym wzorowaną na "Nocy muzeów", choć jej aspekt duchowy jest o wiele głębszy. W ramach Nocy Kościołów można zwiedzać miejsca, które na co dzień są zamknięte i niedostępne dla turystów, m.in. krypty katedry wrocławskiej.

 

Juwenalia. Juwenalia to przede wszystkim okres relaksu i zabawy, który pozwala studentom zapomnieć o zbliżającej się sesji egzaminacyjnej. Jest to wielka, masowa impreza, pełna koncertów, turniejów sportowych i przeróżnych atrakcji.

 

„Europa Na Widelcu”. Festiwal kulinarny i nie tylko. Celem imprezy jest przybliżenie wrocławianom smaków Europy i jej różnorodności kulturowej. Degustacji potraw towarzyszą liczne koncerty. 

 

Wroclove Design to pierwsza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku impreza prezentująca design i sztukę na europejską skalę. Splata świat designu, architektury, sztuki i biznesu Program festiwalu to wystawi, spotkania, wykłady i warsztaty. Można tu spotkać nie tylko gwiazdy designu polskiej czy europejskiej kligi, ale też wrocławskich twórców. Festiwal prezentuje Wrocław jako nowoczesne centrum designu oraz biznesu i promuje go w kraju i na arenie międzynarodowej.


Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA to coroczne wydarzenie skupiające się na promowaniu świadomości architektonicznej oraz wysokiej jakości przestrzeni publicznej. Ma na celu dogłębną diagnozę i dokumentację dorobku architektonicznego naszego regionu oraz promocję twórczości architektonicznej jako sektora kultury. Festiwal skupia się na problemie „odzyskiwania” przestrzeni, które mają potencjał niezbędny do aktywizacji lokalnych społeczności, a w rezultacie na tworzeniu nowych relacji w przestrzeni miasta - zwłaszcza tych obszarów, które są dzisiaj użytkowane. W programie znajdują się m.in. wystawy, wykłady, seminaria, warsztaty, prezentacje multimedialne, koncerty

W program Festiwalu co roku wchodzą stałe bloki programowe:

WYSTAWY KONKURSOWE (Przyjazna Przestrzeń Publiczna - najlepsze realizacje dolnośląskie w kilku kategoriach z ostatnich 3 lat, Superwizja - projekty koncepcyjne młodych dolnośląskich architektów, Wnętrze & Dizajn – realizacje dolnośląskie, retrospektywa laureata Honorowej Nagrody SARP Wrocław, konkurs fotograficzny Kadry Modernizmu, WYSTAWY PROBLEMOWE (ekspozycje tematyczne i monograficzne związane z szeroko pojętą architekturą i kreowaniem ładu przestrzennego), KONFRONTACJE (debaty publiczne i seminaria naukowe, spotkania i wykłady; benefis jednego z najbardziej zasłużonych architektów-członków SARP Wrocław), OTWARTE MIASTO (wycieczki tematyczne i zwiedzanie najciekawszych architektonicznie obiektów i założeń urbanistycznych), PROJEKCJE (cykl spotkań filmowych w Kinie Nowe Horyzonty, ukazujących różne oblicza architektury w światowej kinematografii), PRZESTRZEŃ (koncerty, działania o charakterze warsztatowym, performatywnym i interaktywnym), PUBLIKACJE (katalog festiwalowy, mapa architektoniczna regionu, ulotki, foldery i in.),  WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE (wykłady i prezentacje w ramach odbywających się równolegle w innych miastach Dolnego Śląska, np. Bystrzyca Kłodzka, Jelenia Góra).

 

Dni Fantastyki obecnie największa i jedyna organizowana nieprzerwanie od tylu lat impreza z branży fantastycznej na Dolnym Śląsku oraz jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Na program imprezy składa się kilkanaście bloków tematycznych poświęconych różnym aspektom kultury fantastycznej, takim jak: literatura, komiks, film, gry video, planszowe, rpg, larp, nauka i technologie, cosplay, manga czy blok dziecięcy oraz atrakcji towarzyszących.  Od pierwszej edycji imprezy (w 2004) najważniejszą częścią programu jest blok literacki. Podczas dotychczasowych edycji Festiwal gościł takie nazwiska jak: Jack Ketchum, Alastair Reynolds, Mark Hodder, Licia Troisi,  Andrzej Sapkowski,  Andrzej Pilipiuk, Robert Wegner, Maja Lidia Kossakowska, Anna Kańtoch, Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Andrzej Ziemiański i wielu innych. Od samego początku Dni Fantastyki odbywają się w murach pałacu w Leśnicy, siedzibie organizatora imprezy - Centrum Kultury "Zamek". Jest to jedno z najbardziej urokliwych i klimatycznych miejsc we Wrocławiu. Zamkowe mury i średniowieczne podziemia sprzyjają budowaniu specyficznej atmosfery tajemniczości. Natomiast najbliższe otoczenie – zamkowy amfiteatr, krajobrazowy Park Leśnicki, to naturalne przestrzenie rekreacyjne, idealne do relaksu w ciepłe, czerwcowe dni fantastycznego weekendu we Wrocławiu

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa to wydarzenie pod wieloma względami wyjątkowe - jest największym Festiwalem piwa w Polsce oraz jedną z większych tego typu imprez w Europie. Główną ideą przyświecającą organizacji Festiwalu jest promocja oryginalnych i niepowtarzalnych smaków piwa z małych oraz średnich browarów oraz propagowanie stylowych potraw wykraczających poza stereotyp piwnej oferty kulinarnej. Jednym z największych atutów Festiwalu jest jego uniwersalność; dzięki bogatej ofercie wystawienniczej oraz programowej przyciąga olbrzymią publiczność, wśród której znajdują się zarówno profesjonalni znawcy rzemiosła piwowarskiego, jak i osoby po prostu ceniące niepowtarzalne smaki piwa, kulinariów.Zgłoś uwagę