wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Wrocławia 2020

Obchodzimy je 24 czerwca, niezmiennie od ponad 20 lat. Wybór daty nie jest przypadkowy – tego dnia w kościele katolickim przypada wspomnienie św. Jana Chrzciciela. Święty jest nie tylko patronem archidiecezji i katedry wrocławskiej, ale jego wizerunek znajdziemy w jednym z pól herbu Wrocławia. Ten rok, ze względu na pandemię, jest wyjątkowy. Świętowanie przeniesiono na wrzesień, czerwcowe wydarzenia mają symboliczny wymiar.

Reklama

Decyzję o ustanowieniu Święta Wrocławia podjęła Rada Miejska specjalną uchwałą w kwietniu 1996 roku. Zostało w niej zapisane, że Wrocław świętuje wprawdzie kilka dni, ale punktem kulminacyjnym będzie właśnie 24 czerwca. Święto Miasta jest znakomitą okazją do szerokiej prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych Wrocławia.

Zdjęcia archiwalne, 2019 r.

Najważniejszym punktem programu obchodów świąt jest uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia, która rozpoczyna się w samo południe i ma szczególny charakter. 

Jest bowiem połączona z uroczystościami nadawania tytułu honorowego Obywatela Miasta („Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym).

Zdjęcia archiwalne, 2019 r.

Jacek Ossowski, były wieloletni przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia podkreślał, że biografie osób, które znalazły się na tej zaszczytnej liście, stanowią swoiste odzwierciedlenie historii miasta w ostatnim ćwierćwieczu – we wszystkich aspektach. Ukazują to, co w kolejnych latach uznawaliśmy za ważne, przełomowe i znaczące dla rozwoju Wrocławia.

Wręczane są także nagrody – Miasta Wrocławia (Rada Miejska Wrocławia przyznaje je osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta) i Prezydenta Wrocławia (prezydent Wrocławia przyznaje osobom i instytucjom za ich działalność i osiągnięcia w minionym roku).

Główne uroczystości 24 czerwca zawsze dopełnia msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia odprawiana w katedrze. 

Święto Wrocławia 2020

Od kilku lat Święto Wrocławia to również cykl imprez kulturalnych, które w drugiej połowie czerwca organizowane są na terenie całego miasta. Miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe a także Rady Osiedli przygotowują bogatą i niezwykle urozmaiconą ofertę kulturalną dla szerokiego grona odbiorców. Wśród imprez są znane i lubiane jak Festiwal Wysokich Temperatur, Noc Świętojańska w Zamku czy Święto Kwiatów i Święto ulicy Odrzańskiej.

Plakaty minionych edycji Święta Wrocławia wyłonione w konkursie organizowanym zawsze przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych

Sesja, spacery i koncerty

W tym roku, ze względu na pandemię, tradycyjne świętowanie nie odbędzie się. Sesję on-line Rady Miejskiej zaplanowano na godz. 9.00.

godz. 9.00 - transmisja sesja Rady Miejskiej Wrocławia

godz. 11.00 - spacer online, zaprasza dr Adolf Juzwenko

godz. 17.00 - spacer online, zaprasza dr Maciej Łagiewski

godz. 18.30 - uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia w katedrze wrocławskiej

Msza święta w intencji mieszkańców Miasta Wrocławia

Msza święta w intencji mieszkańców Miasta Wrocławia

Dla wszystkich
Termin 24 czerwca 2020 18:30

Miejsce Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Zobacz

godz. 20.30 - koncert Dachy Wrocławia, Scena pod Regałem i Flamenco Trio

Dachy Wrocławia – koncerty online

Dachy Wrocławia – koncerty online

Koncert
Termin od 25 czerwca 2020 do 28 czerwca 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Przemówienie prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka

Święto Wrocławia - jakże inne od poprzednich. Ten szczególny, pandemiczny czas zmienił nas wszystkich. Wierzę jednak, że tylko nas wzmocnił. Dziś bardzo hucznie obchodzilibyśmy nasze święto - pewnie spotkalibyśmy się na wrocławskim rynku. Teraz to niemożliwe. Wierzę jednak, że już niebawem wrócimy do tego, co zazwyczaj. Pamiętajcie: Wrocław to Wy. Wy - wrocławianki i wrocławianie. Wy go budujecie, Wy nadajecie mu tę niepowtarzalną atmosferę i rangę. I niech tak już pozostanie! Niech żyje Polska, niech żyje Wrocław!

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Środa, 24 czerwca 2020

Szanowny Panie Przewodniczący,

Panie i Panowie Radni

Szanowni Państwo,

z pewnością nie tak wyobrażaliśmy sobie święto Wrocławia. Od kiedy pamiętam towarzyszą mu zawsze silne i piękne emocje. Radość, poczucie dumy, ważne słowa i – najważniejsi tego dnia ludzie. Wrocławianki i wrocławianie. 24 czerwca, niezależnie od dnia tygodnia, w którym owa data wypada, jest dla nas zawsze wyjątkowym dniem. Również dzisiaj będzie wyjątkowo, niezależnie od trudnych okoliczności.

Przed rokiem w Starym Ratuszu wręczaliśmy Honorowe Obywatelstwo Wrocławia Oldze Tokarczuk. Padło tam wiele pięknych słów o naszym mieście, a dzięki samej Oldze radość przeciągnęła się także na jesień, gdy została laureatką Literackiej Nagrody Nobla – jako pierwsza powojenna Wrocławianka. Pamiętam 24 czerwca 2019 roku, pełną salę, wielką radość. Pamiętam także podobne uroczystości z lat ubiegłych… Nie godzi się, abyśmy dzisiejszego laureata nie potraktowali podobnie. Dlatego w porozumieniu z szefami klubów i Prezydium Rady zdecydowaliśmy, że dzisiejsze ogłoszenie Honorowego Obywatela Wrocławia i wszystkich wyróżnionych tak nagrodami Rady Miejskiej jak i Prezydenta Wrocławia będzie miało charakter wyłącznie symboliczny. Ogłosimy nagrodzonych, ale główne uroczystości – jeśli pozwoli na to sytuacja – przenosimy na jesień. Wtedy też chcemy wspólnie celebrować 30-lecie Samorządu i w kolejnych dniach powracać do wszystkich tych, z konieczności, przesuniętych w czasie rocznic i wydarzeń.

Powinniśmy, jestem o tym przekonany, świętować je we wspólnocie. Święto Wrocławia nie jest świętem samego tylko prezydenta i radnych, ale świętem wszystkich wrocławianek i wrocławian. Skoro nie możemy świętować wspólnie w czasie sanitarnych obostrzeń i poczucia niepewności, nie możemy spotkać się pod sceną na wrocławskim Rynku, odłóżmy uroczystości w czasie.

Mam nadzieję po wakacjach spotkać wszystkich Państwa w Sali Wielkiej Ratusza – domu wrocławskiej demokracji i samorządności, gdzie w godnej i bezpiecznej oprawie przedłużymy radość z dzisiejszego dnia.

Chcę powiedzieć jeszcze jedną ważną rzecz. Ostatnie miesiące pokazały jak silną wspólnotą jesteśmy we Wrocławiu. Silną siłą naszych mieszkańców. Myślę, że ostatnie takie zdarzenia i takie myślenie o sobie nawzajem obserwowaliśmy w 1997 roku. Ten rok jest w istocie trudniejszy. Klęska pandemii przeszła przez cały świat i zostanie z nami na dużo dłużej niż czas powodzi. Ale przez to, wierzę, jeszcze silnie scementuje wrocławską wspólnotę.

To już się w istocie dzieje. Skala pomocy wyświadczanej przez wrocławskie firmy i przedsiębiorstwa, ilość osób zaangażowanych w akcję szycia maseczek dla medyków, solidarność z restauratorami, ale też i ich działania na rzecz dowożenia posiłków do szpitali, akcje dedykowane białemu personelowi i służbom jak ta zamykająca się w wiele mówiącym haśle: „Na pomoc niosącym pomoc” – wszystko to pokazuje ile już wspólnie we Wrocławiu zbudowaliśmy.

Dziękuję także tym wszystkim, którzy silnie zaangażowali się w informowanie mieszkańców o sytuacji we Wrocławiu, szczególnie zespołowi portalu www.wroclaw.pl, który przygotowywał serwisy dla naszych mieszkańców w językach angielskim i ukraińskim. Grafikom Agencji Rozwoju Aglomeracji wrocławskiej i Biura Promocji Miasta – przygotowującym infografiki, szczególnie w czasie pandemii zaangażowanym dalece poza „normalny” czas pracy. Agendom urzędu zaangażowanym w koordynowanie pomocy dla osób w szczególnej sytuacji, tu symbolicznie wymienię Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, dostępnym w szczególnych momentach 24 godziny na dobę. Urzędnikom pracującym w Centrach Obsługi Mieszkańców. Proszę Państwa, za cały ten czas bardzo Państwu raz jeszcze dziękuję.

A wszystkim dzisiaj nagrodzonym gratuluję. Z wszystkich nagrodzonych bardzo się cieszę – są to bardzo symboliczne i bardzo dla Wrocławia ważne momenty. Mówiłem o tym już rok temu, mamy w naszym mieście szczęście, osoby, które nagradzamy przyjmując wyróżnienia, Wrocławiowi przydają splendoru.

Dziś odczytamy nazwiska ich wszystkich, zachowując ważne i piękne słowa laudacji na wspólne spotkanie.

Bardzo serdecznie pozdrawiam i bardzo nisko się kłaniam naszym najważniejszym dzisiaj – nieobecnym – gościom. Niecierpliwie czekam spotkania z Państwem, z ogromną wdzięcznością dla projektów i dzieł, które sprawiły, że Wrocław chce o Państwu pamiętać w sposób szczególny.

Myślę tu o Honorowym Obywatelu Wrocławia, panu doktorze Macieju Łagiewskim. Maćku, choćby ze względu na Ciebie i Twoje historyczne zacięcie jestem gotów poczekać, aby wręczyć Ci Honorowe Obywatelstwo właśnie w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza.

Myślę o laureatach Nagrody Prezydenta Wrocławia. Wśród nich o Andrzeju Hrehorowiczu, wrocławskiej legendzie sportu akademickiego, za jego pośrednictwem zaangażowanemu w promocję wrocławskich uczelni na całym świecie.

O firmie Techland, wiodącej na rynku i rozpoznawalnej na całym świecie wśród graczy komputerowych, która bardzo aktywnie zaangażowała się w pomoc osobom doświadczonym pandemią.

O wieloletnim prezesie Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, a zarazem osobie wielu aktywności, doktorze Zbigniewie Sebastianie, który swoją pracą działał i działa na rzecz dobra Wrocławia.

O stowarzyszeniu Non in Solo Pane Vid(v)it Homo – czyli „Nie samym chlebem żyje człowiek”, aktywizującym społeczeństwo do czynnego uczestnictwa w kulturze i sporcie.

O Towarzystwu Miłośników Wrocławia, które wydało w tym roku piękny wrocławski kalendarz 75-lecia powojennego Wrocławia, a na co dzień włącza się w pielęgnowanie pamięci o naszym mieście.

O Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej, równolatce powojennego Wrocławia, powstała bowiem w 1945 roku, przez lata współbudowała ważną tkankę naszego miasta.

Wreszcie o profesorze Krzysztofie Simonie, który – jakże aktualną klamrą –spiął ten wymieniony przeze mnie zbiór wyróżnionych. Panie profesorze, „dziękuję”, Wrocław dziękuje – to i tak bardzo mało za te ostanie miesiące działania czynem i słowem.

Pozdrawiam wyróżnionych nagrodami Wrocławia, przyznawanymi przez Radę Miejską naszego miasta, których wymieni za chwilę Pan Przewodniczący.

To bardzo skrótowa lista – jak Państwo słyszeli. Bez wielkich laudacji, ale i na nie przyjdzie czas. Grono ludzi i instytucji – ważnych dla Wrocławia, pokazujących jak bogatym w dobro miastem jesteśmy. Bardzo Państwu dziękuję.

Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie. Jeszcze się spotkamy w godnych okolicznościach. Ale już teraz bardzo państwu dziękuję i gratuluję! I gratuluję Wrocławiowi. Dobrych, mądrych, aktywnych mieszkańców.

Święto Wrocławia w Pradze

Od kilku lat w ogrodach Ambasady RP w Pradze odbywa się Dzień Polski, w którym od 5 lat uczestniczy także Wrocław. W tym roku Instytut Polski – organizator wydarzenia, ze względu na ograniczenia związane z COVID19, zdecydował się zaprezentować miasta i regiony Polski online. Impreza będzie wyjątkowa, bo potrwa nie jeden, lecz pięć dni, od 22 do 26 czerwca.

Prezentacja Wrocławia przypada na 24 czerwca, czyli w tym samym czasie kiedy w mieście obchodzimy święto Wrocławia. W związku z tym Wrocław przygotował dla swoich sąsiadów szereg atrakcji, dzięki którym będą mogli poznać miasto i jego największe atrakcje.

Wrocławscy przewodnicy zapraszają na dwa spacery: po Ostrowie Tumskim i starym mieście, a znani Czesi: Vitezslav Lavička – trener Śląska Wrocław, Zdeněk Svoboda – II trener zespołu Śląska Wrocław oraz Jakub Krofta – dyrektor artystyczny Teatru Lalek we Wrocławiu, obecnie mieszkający i pracujący we Wrocławiu, opowiadają o swoich wrażeniach i doświadczeniach związanych z miastem i jego mieszkańcami.

Specjalnie z okazji tego wydarzenia przygotowany został także e-book „Czeskie ślady we Wrocławiu” oraz multimedialna prezentacja Wrocławia z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi i kulturalnymi.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl