wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nastrojowa winnica Jaworek i kameralny zamek na wodzie

Na objazd gminy Miękinia najlepiej wybrać się na rowerze, bo w okolicy przybywa malowniczych tras rowerowych. Otoczony fosą zamek w Wojnowicach to jedno z najładniejszych miejsc w pobliżu Wrocławia. A jeśli po drodze traficie jeszcze do Winnicy Jaworek, która już ma swoją renomę, to z wycieczki po gminie Miękinia wrócicie z kiścią dobrych wrażeń.

Reklama

Zamek w Wojnowicach ma nadzwyczajny urok. XVI-wieczna budowla obronna zaprojektowana została na planie prostokąta o wymiarach 22 na 24 metry. Przez kolejne stulecia często zmieniali się właściciele oraz koncepcje dotyczące jej wyglądu i funkcji. Dobudowano wieżyczki, na dziedzińcu zbudowano cembrowaną studnię, drewniany most nad fosą zastąpiła ceglana konstrukcja. Na szczęście, zamek nie stracił charakteru.

Zamek w Wojnowicach, fot. Archiwum KEW

Dzisiaj to siedziba  Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, instytucji zajmującej się badaniem historii oraz analizą współczesnych relacji międzynarodowych w naszej części kontynentu.

Wnętrza w zamku w Wojnowicach, fot. Sławek Przerwa/archiwum KEW

Organizowane są tu spotkania z politykami, dyplomatami, pisarzami oraz koncerty i wydarzenia kulturalne innego rodzaju. W zamku działa restauracja, są tu także miejsca noclegowe.

Prężyce w angielskim stylu

Punktem obowiązkowym w podróży przez gminę Miękinia jest pałac w Prężycach. Neogotycki obiekt zbudowany w połowie XIX wieku nawiązuje do angielskiego stylu Tudorów. Ma cechy budowli obronnej, m.in. wieżę, ale przede wszystkim pełnił funkcję wiejskiej rezydencji.

W 1996 r. pałac kupił duński przedsiębiorca. Obiekt został gruntownie odrestaurowany. Przez pewien czas był siedzibą Tudor Society Club, ekskluzywnego miejsca z parkiem i kortami tenisowymi, w którym organizowano spotkania towarzyskie z udziałem przedstawicieli biznesu, polityki, kultury i sportu. Coraz częściej odbywały się tu wesela i inne przyjęcia okolicznościowe.

Dzisiaj pałac można podziwiać tylko z zewnątrz.

Winnice Jaworek: Miód dla ambasadora

Nadzwyczaj ciekawym miejscem wartym odwiedzenia są winnice Ewy i Lecha Jaworków, siedzibą firmy są odrestaurowane zabudowania dawnego folwarku w pobliżu pałacu w Miękini.

Małżeństwo kilkanaście lat temu kupiło budynki i przypisany im spory kawałek ziemi. Do założenia winnicy zainspirowały ich podróże, pomoc obiecał zaprzyjaźniony producent wina z Niemiec.

Fot. Winnice Jaworek

Pierwsze lata minęły na zbieraniu doświadczeń, eksperymentowaniu ze szczepami winnych krzewów, kompletowaniu profesjonalnego sprzętu niezbędnego do produkcji wina.

Dzisiaj plantacje Winnic Jaworek zajmują kilkanaście hektarów w Miękini oraz w Wińsku i są jednymi z największych w Polsce. Uprawiane są m.in. szczepy solaris, riesling, regent, pinot noir, chardonnay, cabernet cortis, zweigelt, pinot gris, monarch, gewürztraminer, muscatottonel i inne.

Produkty winiarzy z Miękini należą do najwyżej cenionych w Polsce, były wielokrotnie nagradzane w branżowych konkursach oraz targach produktów regionalnych. Winnice Jaworek należą do Dolnośląskiego Szlaku Kulinarnego – Smaki Dolnego Śląska.

Fot. Winnice Jaworek

Jednak najlepszą rekomendacją jest opinia francuskich winiarzy, którzy odwiedzili winnice w Miękini. Zachwyceni gościnnością i jakością produktów, pytali od ilu pokoleń istnieją Winnice Jaworek. Byli zaskoczeni, kiedy dowiedzieli się, że markowe wino w Miękini powstaje dopiero od kilkunastu lat. Nad Loarą na taką jakość pracują pokolenia.

Obok win państwo Jaworkowie opracowali własnej receptury miody pitne na bazie soków winogronowych. Te ostatnie są cenione m.in. przez ambasadora Polski w Indiach, który co roku zamawia partię miodów z Miękini.

Państwo Jaworkowie mają już status specjalistów. Prowadzone są tu warsztaty i szkolenia enologiczne, przybywają tu i doświadczeni plantatorzy, wsparcia i porad np. w doborze szczepów szukają winiarze – amatorzy.

Fot. Winnice Jaworek

W dawnych zabudowaniach folwarcznych urządzono nie tylko linię produkcyjną. Działa tu również sklep, jest klimatyczne piwniczka – także dostępna dla gości. Tu odkładane są butelki każdego rocznika napojów produkowanych w Miękini.

Na miejscu można zatrzymać się dłużej. Dawny warsztat to dzisiaj stylowa restauracja, w tym samym budynku są komfortowe pokoje, w których można przenocować.

Kościoły sprzed wieków

Poza perłami architektury w okolicy Miękini warto zobaczyć świątynie o ciekawej historii.

Pierwsze wzmianki o kościele w Lutyni pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku. Odbudowywany i przebudowywany dzisiaj ma neogotyckie wnętrze. Zachowała się drewniana rzeźba św. Anny, datowana na przełom XIV i XV wieku. Można zobaczyć także płyty nagrobne rodu von Seidlitz, z których najstarsze mają blisko pięćset lat. Ocalał renesansowy mur obronny ze stylową bramą i dekoracjami.

Bardzo ciekawym obiektem jest kościół pw. Świętego Krzyża w miejscowości Źródła. Świątynia w tym miejscu stanęła ok. 1230 roku, wielokrotnie modernizowana kamienna budowla nie straciła gotyckiego charakteru. W XVII wieku kościół opasano murem obronnym z czterema kolistymi bastejami w narożach. Nadzwyczajnym walorem miejsca jest drewniana, XVIII-wieczna dzwonnica. Kościół ma oryginalne wnętrze. Znajdują się tu m.in. epitafium nagrobne von Seidlitzów,  płyty nagrobne oraz manierystyczny ołtarz główny.

Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia

Spośród wszystkich malowniczych zakątków i ciekawych miejsc na terenie gminy Miękinia najbardziej przemawiają do mnie te, w których aktywnie można spędzić czas i przemierzyć gminę rowerem. Zapraszam więc do gminy Miękinia wszystkich miłośników dwóch kółek, zarówno zawodowców chcących pobić kolejne rekordy i sprostać nowym wyzwaniom, jak i tych, którzy gustują w spokojnych przejażdżkach. Na wszystkich czekają 4 Miękińskie Trasy Rowerowe o łącznej długości ponad 71 km, oferujących różny stopień trudności i przede wszystkim mnóstwo frajdy.

Z roku na rok przybywa w naszej gminie rowerowych pasjonatów. Aktywny wypoczynek wśród przepięknych lasów, łąk i malowniczych zakątków gminy Miękinia to dobry pomysł na rodzinny wypoczynek. Miękińska „roweromania” rozwija się w dużej mierze również za sprawą organizowanego na terenie gminy od wielu lat Bike Maratonu, w którym zmagają się zawodnicy z różnych stron Polski.

Systematycznie staramy się również budować nowe ścieżki rowerowe i tworzyć warunki do aktywnego wypoczynku mieszkańców i odwiedzających nas gości, aby hasło promocyjne gminy „Otwórz się na zdrowy klimat” nie pozostało jedynie ładnie brzmiącym sloganem.

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia w kierunku Środy Śląskiej, Zielonej Góry, drogą krajową nr 94. W miejscowości Błonie zjazd w prawo w kierunku Miękini. Odległość 24 km, czas przejazdu 30-35 min;

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Legnicy. Odległość 24 km, czas przejazdu 25 min.

Tekst na podstawie m.in. materiałów informacyjnych UG w Miękini oraz Zbigniew Pilch, „Gmina Miękinia-informator”.

Gmina Miękinia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl