Dom Pokoleń – Dzienny Dom Pobytu Seniora rusza 1 czerwca

We Wrocławiu przybędzie nowy ośrodek, gdzie seniorzy pod fachową opieką mogą spędzić prawie cały dzień. 1 czerwca w samym centrum miasta zaczyna działalność Dom Pokoleń – Dzienny Dom Pobytu Seniora. Mieści się w odnowionej Kamienicy Pod Aniołami przy ul. Kazimierza Wielkiego 31-33.


Dom Pokoleń to nie jest typowy Dom Pomocy Społecznej, stanowi raczej alternatywę dla klasycznych DPS-ów, gdzie przebywają najczęściej osoby starsze wymagające całodobowej opieki i pomocy przy codziennych czynnościach, min. ze względu na schorzenia neurologiczne i inne związane z podeszłym wiekiem.

 – We Wrocławiu mieszka wiele osób w wieku senioralnym, które nie wymagają tego typu opieki, a mimo tego spędzają swój czas w izolacji, rzadko wychodząc z mieszkania. Ich bliscy nie mogą się nimi na co dzień zajmować, a woleliby aby nie siedzieli oni sami w domu. Nasz ośrodek to odpowiedź na potrzeby osób w wieku 60+, które szukają miejsca, gdzie mogą aktywnie spędzić czas w towarzystwie innych ludzi i brać udział w stałych codziennych zajęciach – podkreśla Alina Lorek, kierownik Domu Pokoleń.

Opieka, kultura, aktywizacja

Dzienny Dom Pobytu Seniora łączy elementy opiekuńcze, kulturalne i aktywizacyjne. Do stałej dyspozycji gości (nie są to pensjonariusze) jest pielęgniarka, psycholog oraz wolontariusze, a poszczególne zajęcia prowadzone są przez zaproszonych specjalistów. 

Do Domu Pokoleń senior może przyjść codziennie już na 8.00 rano, rozpocząć dzień od porannej kawy, a następnie aż do godziny 16.00 brać udział w różnorodnych zajęciach. Seniorzy mogą zjeść codziennie ciepły obiad przygotowany pod okiem dietetyka w znajdującej się w ośrodku kuchni. Możliwy jest zarówno pobyt 5 dni w tygodniu, jak i w wybrane przez seniorów dni i w wybranych porach.

Obok form spokojnej rekreacji (TV, szachy, gry logiczne i planszowe, biblioteczka czy kawiarenka) seniorzy mogą brać udział w codziennych zajęciach ruchowych pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty lub instruktora tańca. Są też warsztaty rozwijające wiedzę, ćwiczące umysł czy spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Pracownicy zadbają także o udział gości w lokalnej ofercie kulturalnej (teatr, kino itp.) oraz integrację międzypokoleniową. Do wyboru będą też najróżniejsze warsztaty artystyczne (plastyczne, dekoratorskie, malarskie, itp.), nauka obsługi komputera oraz lekcje języka niemieckiego i angielskiego. W zajęciach oferowanych seniorom biorą również udział wolontariusze z Niemiec i Ukrainy.

Dom Pokoleń jest prowadzony przez Parafię Ewangelicko-Augsburską, jednak jest miejscem ponadwyznaniowym. Mieści się w pełni odrestaurowanym kompleksie budynków, w podwórzu gdzie jest cisza i spokój. O remoncie kamienicy czytaj – Historyczne odkrycia zostaną odrestaurowane.

Ile wynoszą opłaty 

Za pobyt w wybrany stały dzień tygodnia od 8.00 – 16.00  (np. w każdy poniedziałek)  opłata za cztery pobyty w miesiącu wynosi 240 zł wraz z obiadem.

Dowolnie wybrany dzień miesiąca – pobyt na 4 godziny – kosztuje 48 zł z obiadem.

Jeśli ktoś chce wziąć udział tylko w wybranych zajęciach, np. w nauce języka niemieckiego, bez pobytu i posiłku, płaci jedynie 10zł za jedne zajęcia.

Do kosztów utrzymania Domu Pokoleń dopłaca parafia ewangelicka - bez tego wsparcia koszt utrzymania jednej osoby byłby o 25 proc. wyższy od proponowanych opłat. 

Informacje pod numerem telefonu: 71 394 74 42 w recepcji Kamienicy Pod Aniołami oraz na stronie organizatora

Zgłoś uwagę