Most ponad czasem

Projekt "Most ponad czasem" to autorski pomysł Studia Fotograficznego STROP, który polega na uchwyceniu na fotografii więzi – prywatnej, zawodowej i każdej innej – łączącej bohaterów tego niezwykłego fotoreportażu. Autorzy dali się już poznać jako twórcy niezwykłych projektów. To oni bowiem opisują „zwykłych-niezwykłych” ludzi związanych z Wrocławiem w ramach autorskiego projektu „Oddycham Wrocławiem”.


"Most ponad czasem" wychodzi bezpośrednio z tematu tegorocznego Dnia Życzliwości. - Kiedy zostaliśmy zaproszeni przez miasto do wzięcia udziału w obchodach tegorocznego święta (21 listopada) głowa sama zaczęła działać i podczas jednego spotkania powstały zręby pomysłu. Potem jeszcze na spokojnie polerowaliśmy go w swoim towarzystwie i oto jest – mówią Małgorzata Lasota i Sławek Okrzesik, autorzy projektu. 

Uczeń i mistrz

Do projektu zgłosić się może każdy. - Jeśli istnieje gdzieś mocny związek między dwiema lub więcej osobami, z odległych od siebie pokoleń, to jest to temat, który nas interesuje mówi Sławek Okrzesik. - To może być rodzina, jest to czasami najbardziej oczywiste połączenie, ale układ mistrz rzemieślniczy - czeladnik, profesor - student i inne tego typu, gdzie dwie strony złączone są mocnymi więzami, zyskują coś na wzajemnej przyjaźni, są takimi, które chcielibyśmy widzieć u nas – dodaje.

Choć zgłosić się może każdy, to tym razem (inaczej niż w ODD WROC) autorzy projektu będą wybierać czy dana propozycja pasuje do zestawu jaki zamierzają stworzyć.

- Ten projekt będzie mniejszy ilościowi niż Oddycham Wrocławiem, dlatego też przeprowadzenie selekcji jest tu bardzo ważne – dodaje Magdalena Lasota. - Formuła będzie również nieco inna niż w naszym pierwszym projekcie. Tym razem będziemy mieć do czynienia z małym dokumentem. Będzie zdjęcie prowadzące w galerii, tekst, oraz kilka-kilkanaście zdjęć ilustrujących to o czym piszemy. Wciąż jednak "zwykli-niezwykli" ludzie to ci, którzy niezmiernie nas interesują. 

Budujemy mosty

- Nie będziemy swoimi działaniami łączyć pokoleń, bo czujemy się za słabi na tak ogromne zadanie, ale jak zwykle zapytamy ludzi i trafimy do takich osób, które mogą stać się przykładem dla innych i to często wcale nie dlatego, że bardzo się starają, ale dlatego, że pewne zachowania są dla nich naturalne i inaczej ich sobie nie wyobrażają. Będziemy za pomocą zdjęć i słów opowiadać o tym co zobaczyliśmy i o czym usłyszeliśmy – dodają. 

Opowiedz swoją historię

Projekt został zaplanowany na 12 miesięcy, w tym czasie zrealizowane zostaną  fotoreportaże składające się na cykl. Zdjęcia wykonywane w czasie spotkań z bohaterami mają za zadanie pokazać i podkreślić łączące ich więzi, a także wzbogacić tekst opisujący związek pomiędzy nimi. Reportaże będą sukcesywnie ukazywały się na stronie internetowej, a zwieńczeniem cyklu będzie wystawa portretów w formie wielkoformatowej oraz katalog.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych opowiedzeniem swojej historii międzypokoleniowej lub tych, którzy znają osoby połączone takim niezwykłym „mostem” do zgłaszania się do Studia STROP pod e-mailem studio.strop@gmail.com, lub telefonicznie: Magdalena Lasota – 503 393 313 i Sławomir Okrzesik – 530 377 071.

Zgłoś uwagę