wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Dobro w Sieci” – projekty promujące pozytywne zachowania w internecie

Kilkanaście projektów zgłoszono do wrocławskiego konkursu „Dobro w Sieci”. Kapituła wybrała pięć najciekawszych, które jej zdaniem najlepiej promują dobre postawy związane z obecnością w cyberprzestrzeni i wykorzystywaniem nowych technologii.

Reklama

Celem konkursu „Dobro w Sieci” było zachęcenie dzieci i młodzieży do poszukiwania i tworzenia pozytywnych zachowań w internecie. Początkowo mogły w nim wziąć udział kilkuosobowe zespoły uczniów. Jednak w związku z pandemią koronawirusa do konkursu Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprosiło wszystkich, którzy spędzają czas w domu – niezależnie od wieku.

– Internet nie jest oddzielnym światem, do którego przychodzimy „na chwilę”. Internet jest integralną częścią naszego życia. Musimy tak o nim myśleć, jeśli chcemy traktować poważnie trudności, z jakimi borykamy się w cyberprzestrzeni. Konkurs „Dobro w Sieci” jest naszą próbą wsłuchania się w głos i w potrzeby internautów. Wiemy też, że internet może być źródłem pozytywnych, prospołecznych zachowań i to też chcemy pokazać – mówi Martyna Wilk z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, organizatora akcji.  – A projekty, które otrzymaliśmy, były naprawdę bardzo ciekawe – dodaje.

Nadesłane prace oceniała kapituła konkursu, złożona również z młodych wrocławian, którzy w listopadzie 2019 roku uczestniczyli w organizowanym przez WCRS warsztacie z przeciwdziałania cyberprzemocy.

– Najbardziej spodobała mi się praca „Dziękujemy za dobro w sieci!” zespołu Karkochy Międzypokoleniowo. Praca jest kreatywna i zrobiona w nietypowy sposób. Zespół stworzył coś oryginalnego, czego jeszcze nigdy nie widziałam. Podobają mi się zaproponowane przez nich podziękowania za pomocne działanie w sieci – mówi Julia, uczestniczka warsztatów.

Karkochy  Międzypokoleniowo – laureaci w kategorii rodzinnej za projekt pt. „Dziękujemy za dobro w Sieci!”, źródło: WCRS

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Partnerami konkursu byli: Hydropolis oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

– Niezwykle doceniam udział dzieci i młodzieży w nowatorskich projektach społecznych. Otwarty dialog o konieczności przeciwdziałania mowie nienawiści powinien być jedną z podstaw współczesnej edukacji – przyznał Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Laureaci poza nagrodami rzeczowymi wezmą także udział w warsztatach dotyczących przeciwdziałania dezinformacji (przeprowadzą go eksperci z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej). Spotkają się także z przedstawicielami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy opowiedzą im o pracy Biura RPO.

Drużyna bez granic – laureaci w kategorii Młodzież ze szkół podstawowych za projekt „Połączmy nasze siły!”, źródło: WCRS

Lista zwycięskich zespołów:

  • Szczuplaczki – laureaci w kategorii rodzinnej za projekt „3 Klucze”.

Dobro w sieci zależy od Ciebie. 3 magiczne słowa zawsze i wszędzie są aktualne.

  • Karkochy  Międzypokoleniowo – laureaci w kategorii rodzinnej za projekt „Dziękujemy za dobro w Sieci!”

Projekt jest wyrazem wdzięczności za internetowe akcje w dobie koronawirusa. Szczególnie za akcję „Widzialna ręka”.

  • Lajkowy team – laureaci w kategorii Młodzież ze szkół podstawowych, za projekt „Pamiętaj – dobro powraca!”

Projekt  zaprasza do promowania dobra w sieci. Techniką wydrapanki promuje internet bez hejtu.

  • Drużyna bez granic – laureaci w kategorii Młodzież ze szkół podstawowych za projekt „Połączmy nasze siły!”

Projekt został przygotowany przez międzynarodową grupę, która zaprasza do tego, abyśmy byli dla siebie dobrzy w życiu realnym i w internecie. Praca została przygotowana przez uczennice z: Jordanii, Ukrainy i Polski.

  • Bądźmy Razem – laureaci w kategorii Młodzież ze szkół ponadpodstawowych, za projekt „HelpVirus”.

W ramach projektu powstała grupa na Facebooku, która informuje, w jaki sposób można pomagać w internecie. Laureaci planują także zorganizowanie spotkania w szkole, podczas którego odegrają krótkie scenki będące punktem wyjścia do dyskusji o roli świadka agresji i hejtu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl