Rzecz dotyczy oczywiście najbardziej tych z nas, którzy noszą okulary, albo mają takie osoby w rodzinie. Wystarczy przeszukać domowe szuflady, być może leżą w nich zapomniane soczewki w oprawkach. To niewielki wysiłek, za to satysfakcja może być ogromna, gdy uda się pomóc i sprawić radość komuś na „końcu świata”.
Nawet okulary mogą przywrócić chęć do życia...
– Okulary zostaną przekazane dzieciom ze slumsów Korogocho w Nairobi oraz ich rodzinom, bo tych ludzi po prostu nie stać na taki wydatek. Wśród dzieci, które zamierzamy przebadać, będą również młodzi muzycy z amatorskiej, symfonicznej orkiestry Ghetto Classics – wyjaśnia lek. Barbara Mista, okulistka z przychodni NZOZ „Twój Lekarz”.
– Zależy nam na okularach, które leżą zapomniane w szufladzie, bo ktoś już ich nie używa albo zakupił sobie nowe. Apelujemy, by ich nie wyrzucać, tylko przynosić do nas – dodaje okulistka i przyznaje, że ten nasz stary „sprzęt” może realnie poprawić jakość życia młodych Kenijczyków. Bardzo często dzięki nowym okularom tym dzieciom wraca chęć do życia.
– Niektóre stają się osowiałe i nikt nie wie, co im dolega. Przykładem może być pewien chłopiec, cierpiący na bardzo duży astygmatyzm. Optometrystom udało się dobrać mu odpowiednie okulary, a on znów zobaczył świat i stał się ponownie radosnym dzieckiem – mówi Barbara Mista.
Gdzie można oddać okulary
Okulary ze wszystkimi rodzajami szkieł (plusowe, minusowe, cylindryczne) można przynosić do rejestracji ośmiu placówek NZOZ „Twój Lekarz” we Wrocławiu i gminie Kobierzyce – do 12 czerwca. Poniżej adresy tych placówek:
- Wrocław, ul. Kunickiego 37A
- Wrocław, ul. Skarbowców 121/123
- Bielany Wrocławskie, ul. Wrocławska 24A/1
- Kobierzyce, ul. Witosa 5
- Pustków Wilczkowski, ul. Wrocławska 2
- Pustków Żurawski, ul. Kolejowa 42
- Ślęza, ul. Przystankowa 2
- Tyniec Mały, ul. Zdrowa 2
Okulary można również wysyłać do siedziby Stowarzyszenia Leczymy z Misją – do 16 czerwca – ul. Rokietnicka 5E, 60-806 Poznań.
Setki pacjentów czekają
Po zakończeniu zbiórki szkła zostaną dokładnie zmierzone i opisane, by potem szybko dopasować je do potrzeb pacjentów w Kenii.
– Najpierw sprawdzamy wzrok, a potem dobieramy spośród wszystkich okularów te, które są najbliższe zbadanej przez nas wadzie – wyjaśnia lek. Barbara Mista, która już w lipcu wraz z optometrystami ze Stowarzyszenia Leczymy z Misją, które od lat wspiera kenijskie szpitale poprzez szkolenia oraz wysyłkę sprzętu medycznego, dostarczy zebrane okulary do slumsów Korogocho i przebada wzrok dzieci z najbiedniejszych dzielnic Narobi.
Specjaliści będą na miejscu przez cztery tygodnie i każdego dnia zamierzają przebadać i dobrać okulary ok. 300 pacjentom.