°C Pogoda we Wrocławiu

4. Odra mocno wpływa na Wrocław. A wrocławianie z rzeki korzystają. Z roku na rok intensywniej. W sobotę zaczynają się Dni Odry

Mirosława Kuczkowska,

Uczestnicy konferencji z okazji rozpoczęcia Dni Odry. Od lewej: Przemysław Przybylski z Credit Agricole; Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki; Dominik Kłosowski, radny Grzegorz Rajter/Urząd Miejski Wrocławia

Jednodniowe święto Odry w tym roku rozrosło się do tygodniowych obchodów. W programie 87 wydarzeń w różnych częściach miasta. Będą warsztaty, szkolenia, gry miejskie, wystawy, spacery, pokazy, rozmowy, debaty… Bo jeśli mamy chronić Odrę, musimy ją dobrze poznać. Między 13 a 21 maja wrocławianie wezmą udział w kilkudziesięciu wydarzeniach. W tym roku pod hasłem "Odra. Rzeka w mieście"

Bez Odry nie byłoby Wrocławia.

Dziś w granicach miasta jest 45 km rzeki i kanałów Odry. Do tego z większych rzek jeszcze Ślęza, Bystrzyca, Widawa i Oława.

Dni Odry 2023. Odra mocno wpływa na Wrocław

– Na Odrze mamy 10 śluz. Najstarsze są śluzy komorowe Piaskowa i Mieszczańska z lat 1791–94, 11 jazów, w tym wciąż pracujący relikt myśli hydrotechnicznej, kozłowo-iglicowy jaz Psie Pole czy 2 elektrownie wodne z lat 20. XX wieku projektu Maxa Berga. A wszystkie rzeki – bo to nie tylko Odra, ale też Ślęza, Bystrzyca, Widawa i Oława – spina ponad 130 mostów i kładek – opowiada Mateusz Majka, oficer rzeczny we wrocławskim magistracie.

Już te liczby pokazują, jak Odra mocno na Wrocław wpływa. A wrocławianie z rzeki korzystają. Z roku na rok intensywniej.

– Obecnie mamy w mieście 19 beach-barów – a 20. budowany przez Wrocławski Park Wodny – powstaje w dawnym Porcie Węglowym. O 230% wzrosła liczba jednostek pływających w ciągu ostatnich 10 lat. Do tego trzeba dołożyć 180 km tras rowerowych i spacerowych wzdłuż Odry i pozostałych rzek oraz fosy miejskiej. To przekłada się na konkretne liczby: 18.000 osób korzysta w czasie weekendu z wypoczynku na Odrze – wylicza Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki we wrocławskim magistracie.

Dni Odry 2023. Tydzień debat, koncertów...

To dlatego doroczny Dzień Odry zamieniony został w tym roku w Dni Odry. Ponad tydzień wydarzeń, spotkań, debat, koncertów.

– Na finał 20 maja na bulwarze w pobliżu Hali Targowej swoje stanowiska zaplanowało kilkadziesiąt instytucji, fundacji, urzędów, uczelni, organizacji społecznych. Wspólnym mianownikiem ich prezentacji jest Odra, a okazji będzie można się dobrze zabawić i dużo dowiedzieć. Dla dzieci przygotowano konkursy, quizy i zabawy, dla dorosłych pokazy, spacery z przewodnikiem i prezentacje – wskazuje Joanna Rańda, która koordynuje imprezę.

Będą tańce nad Odrą (19 maja), pokazy filmowe, nadodrzańskie koncerty Jamala i Vavamuffin (20 maja), regaty (21 maja) i wiele warsztatów plastycznych, spacerów z przewodnikami, eksperymentów związanych z wodą na uczelniach. Po zeszłorocznych wydarzeniach związanych ze śnięciem ryb ekologia stała się jeszcze ważniejsza

Dni Odry 2023. W hołdzie dla Odry

W sobotę 13 maja ruszają Wrocławskie Dni Odry. Wydarzenie organizowane jest od 2016 r., ale z jednodniowego święta ewaluowało w tygodniowe obchody.

Jednak podczas piątkowej (12 maja) konferencji prasowej zorganizowanej z okazji rozpoczęcia Dni Odry mniej mówiono o rozrywce, a więcej o odpowiedzialności, jaką wrocławianie powinni wziąć za to, co dzieje się z rzeką.

Trochę zawiedliśmy jako pokolenie i teraz musimy się zmierzyć z tym, co obserwujemy na rzece. Musimy o tym głośno mówić, debatować i dyskutować.
Kamil Zaremba, ekolog, prezes Fundacji OnWater prowadzącej działania edukacyjne na Odrze

W podobnym tonie mówił Radosław Michalski: – Jesteśmy tu po to, żeby opowiedzieć o czymś ważnym, o odpowiedzialności za Odrę.

Dlatego w programie przewidziane aż trzy spotkania w Odra Centrum, podczas których poruszane będą ważne i czasami trudne temat o Odrze:

• 15 maja „Rozmowy o rzece – edukacja i ekologia”
  • 17 maja „Rozmowy o rzece – dokąd płyniemy?”
  • 18 maja „Rozmowy o rzece – życie i aktywność”

Dni Odry 2023. Co Wrocław robi dla Odry

Choć wrocławski magistrat nie ma wpływu na to co do rzeki trafia, to zapowiedział dziś, że będzie regularnie prowadził badania składu wody.

– Choć Odra jest nierozerwalnie z miastem związana to już na zarządzanie nią Wrocław wpływ ma niewielki. Tym co z Odrą i nabrzeżami się dzieje, zarządzają Wody Polskie i RZGW. Jedyne, co możemy robić, to mówić: sprawdzam. I będziemy sprawdzać zawartość soli i innych minerałów i związków chemicznych w wodzie. Co tydzień nasze MPWiK będzie badało wodę w fosie miejskiej, co dwa tygodnie w Odrze. Po pierwsze, by mieszkańcy spacerujący nad rzeką z psami albo wędkarze wiedzieli, co w rzece jest, a czego nie ma. Liczymy, że w ten sposób będziemy wywierać presję na administrację państwową, by gruntowne i uczciwe zajęła się stanem czystości rzeki. Bo mamy poczucie, że ten rok został zmarnowany. Przecież znów obawiamy się złotych alg – tłumaczy Przemysław Gałecki z Wydziału Komunikacji Społecznej magistratu.

Miasto wyniki swoich badań i analiz będzie publikować na portalu www.wroclaw.pl i udostępniać je lokalnym mediom. Podczas sobotniego pikniku na rzece zostanie zwodowana wodna bojka analityczna z funkcjonalnością analizy i pomiaru wybranych parametrów w wodzie. Umowa na miesięczne badania wody zostanie podpisana z firmą T-Mobile Polska S.A.

Dni Odry 2023. Codzienne dbanie o Odrę

A co dla Odry może zrobić każdy z nas? Przede wszystkim poznawać ją i dbać o nią. Nie wrzucać do wody śmieci i zawsze, gdy to możliwe, sprzątać ją.

– W Odracentrum można wypożyczyć kajak. Gdy wrócisz z workiem zebranych po drodze śmieci, jedną godzinę pływania masz gratis – wyjaśnia Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater prowadzącej działania edukacyjne na Odrze.

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie