Piątek, 14 sierpnia 2015 r.
Bezpłatne porady zdrowotne – Centrum Stworzone dla Zdrowia
pl. Nowy Targ, do 31 sierpnia, w godz. 10.00-20.00
Do końca sierpnia na pl. Nowy Targ stoją dwa pawilony, w których każdy chętny może bezpłatnie sprawdzić kondycję swojego organizmu i dowiedzieć się jak poprawić swoje zdrowie. Można m.in. sprawdzić indeks BMI, grubość tkanki tłuszczowej, ilość wody w organizmie, mineralizacje kości, wagę mięśni i przekonać się jaki jest wiek biologiczny organizmu.
Najbliższy weekend 15 i 16 sierpnia, to weekendowa terapia śmiechem, odkrywanie siebie oraz radzenie sobie z bólem głowy.
Sobota, 15 sierpnia
- godz.12.00 - warsztaty skierowane do osób zainteresowanych poprawą jakości życia i chcących odnaleźć na nowo siebie, własne pragnienia lub poprawić relacje ze światem. Będą eksperymenty z obrazem, słowem, wizualizacją, ruchem i śmiechem.
- godz. 15.00 - zajęcia z jogi śmiechem. Uczestnicy doświadczą śmiechu za pomocą wykonywania ćwiczeń ruchowych i oddechowych. Zajęcia poprowadzą: Dorota Chlebuś i Andrzej Motyka.
Niedziela, 16 sierpnia,
- godz. 12.00 - 14.00 zajęcia przygotowane przez Instytut EEG z Warszawy oraz USP Zdrowie pod hasłem "Pokonaj ból mądrze". Specjaliści odpowiedzą na pytania związane rodzajem bólu głowy, w szczególności z bólem migrenowym. Odbędą się dwa multimedialne wykłady oraz trening mózgu dla dzieci i dorosłych.
Puchar Świata w Łucznictwie – kwalifikacje do finałów
Pola Marsowe, teren AWF, al. Ignacego Jana Paderewskiego 35, wstęp bezpłatny
W ramach III rundy cyklu World Archery do Wrocławia przyjedzie ponad 300 łuczników z 45 krajów, by rywalizować w kategoriach łuku klasycznego, łuków bloczkowych i w zawodach drużynowych. Zawody finałowe rozegrane zostaną na Pergoli koło Hali Stulecia 15 i 16 sierpnia. Łucznictwo to jedna z konkurencji Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017, które będą rozgrywane we Wrocławiu. Ekipa The World Games przygotowała liczne atrakcje dla kibiców – konkursy wiedzy o sportach TWG 2017, pokazy filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym można znaleźć się w centrum rywalizacji sportowej i poznać dyscypliny igrzysk. Nie zabraknie również Jasia i Małgosi – maskotki igrzysk.
Archi-box 7 Baza! – instalacja przed Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, do 3 października
Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura zbudowana przed muzeum, podobnie jak przed rokiem, umożliwi organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów.
Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greene’a
godz. 12.00-18.00, Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia, wystawa czynna do 17 sierpnia, wstęp wolny
Ostatnie dni wystawy, liczącej 142 zdjęcia zrealizowane w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Wystawa oparta została na najpiękniejszych portretach Marilyn Monroe i wzbogacona licznymi wizerunkami innych hollywoodzkich sław. Gwiazdy, które znajdują się na prezentowanych fotografiach, to m.in. Anita Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren, Alberto Giacometti, Andy Warhol, Elizabeth Taylor czy Liza Minnelli i Richard Burton.
Fragment prezentowanej kolekcji zawiera również wybrane zdjęcia reportażowe, fotografie artystyczne, mistrzowskie sesje z modelkami oraz zdjęcia ukazujące życie towarzyskie nowojorskiej socjety.
Videomapping w Hali Stulecia
piątek godz. 16.00, sobota-niedziela godz. 10.00, 12.00, 14,00 i 16.00, Hala Stulecia, bilety od 12 do 45 zł
W Hali Stulecia zobaczyć można niezwykły pokaz mappingu, który prezentuje fenomen konstrukcji wnętrza jedynego wrocławskiego obiektu z listy UNESCO. Zastosowanie najnowszych technologii jest jednocześnie niepowtarzalną prezentacją video artu. W trakcie pokazu videomappingu wyróżniającym elementem jest czerwone światło, rozbłyskujące w sercu kopuły. Videomapping jest dopełnieniem stałej wystawy multimedialnej Centrum Poznawczego Hali Stulecia, która przedstawia zwiedzającym genezę powstania obiektu i historię jego przemian na przestrzeni lat.
Wystawa najlepszych fotografii BZ WBK Press Foto 2015 i warsztaty fotogrficzne
Galeria ImpArt, Impart, ul. Mazowiecka 17, wstęp wolny
Bank Zachodni WBK, Dziennik „Rzeczpospolita” i Galeria ImpArt zapraszają na wystawę pokonkursową najlepszych zdjęć nagrodzonych w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2015.
Wystawę można oglądać do 19 sierpnia 2015.
Beksiński – druga odsłona „Antyfotografia”
piątek 10.00-20.00, sobota-niedziela 10.00-18.00, Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, bilety: 3-9 zł
90 zdjęć autorstwa Zdzisława Beksińskiego można oglądać do końca sierpnia. Prace pochodzą z lat 50. XX wieku, okresu w którym Beksiński intensywnie eksperymentował na polu fotografii i do dzisiaj uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików tamtych czasów. To właśnie fotografia byłą dziedziną sztuki, od której Beksiński rozpoczął swoją artystyczną podróż.
MotoClassic Wrocław 2015
godz. 16.00 (piątek), Rynek, udział bezpłatny, godz.10.00-20.00 (sobota), 10.00-18.00 (niedziela), Zamek Topacz, bilety 25 zł normalny, 10 zł. ulgowy
MotoClassic Wrocław 2015 to impreza motoryzacyjna zorganizowana w sercu Dolnego Śląska. Chociaż impreza będzie odbywała się w Zamku Topacz (w miejscowości Ślęza tuż pod Wrocławiem), zabytkowe pojazdy będzie można podziwiać też na wrocławskim Rynku. W trakcie zbliżającej się edycji 14-16 sierpnia będzie można podziwiać zabytki motoryzacji zarówno polskiej jak i zagranicznej w dwóch kategoriach wiekowych: to jest do 1939 roku oraz z lat 1945- 1980.
program zlotu
- piątek, 14 sierpnia – parada zabytkowych pojazdów ulicami Wrocławia zakończona w Rynku ok. godz. 16
- sobota, 15 sierpnia – godz. 10.00-20.00 – prezentacja samochodów na terenie Zamku Topacz. Imprezę poprowadzi Krzysztof Ibisz.
- niedziela, 16 sierpnia – godz. 10.00-18.00 – prezentacja samochodów na Zamku Topacz.
Profesorskie ulice – wystawa plenerowa
godz. 16.00, piątek, ul. Kuźnicza
Wystawa planszowa pn. „Zachowana pamięć” przybliżająca sylwetki profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego patronujących ulicom stolicy Dolnego Śląska. Najwięcej ulic, noszących nazwiska wrocławskich uczonych, spotkać można na Oporowie – tam, gdzie po wojnie osiedlano kadrę profesorską. Kilkanaście „profesorskich ulic” jest też na Marszowicach na nowo wybudowanym Osiedlu Malowniczym. Polsko-angielską wystawę przygotowaną przez Muzeum UWr będzie można oglądać do 28 sierpnia. Wystawa organizowana jest w ramach tegorocznego jubileuszu 70-lecia polskiej nauki we Wrocławiu.
Odrzańska Przygoda Pompona i warsztaty akwarelowe w empiku
godz. 17.00, empik w Renomie, ul. Świdnicka 40, udział bezpłatny
Wydarzenia cyklu „Kreatywne lato” organizowane są przez empik w okresie wakacyjnym na terenie całej Polski. W jego ramach od początku wakacji odbywają się warsztaty dla dzieci, podczas których mogą doskonalić swoje umiejętności manualne, a także spędzić kreatywnie czas pod okiem animatorów.
Bezpłatne wycieczki tropem wrocławskich krasnali
piątek godz. 18.00, Rynek, Informacja Krasnalowa przy ratuszu
Bezpłatne wycieczki dla dzieci od 5 do 12 lat z rodzicami w wakacyjne piątki (godz. 18.00), soboty (godz. 16.00) oraz niedziele (godz. 11.00). Miejsce spotkania: Rynek, Informacja Krasnalowa przy ratuszu. Udział w wycieczce nie wymaga zapisów. Aby powędrować szlakiem krasnali, wystarczy przyjść o odpowiedniej porze i dołączyć do przewodników.
- 14 sierpnia (piątek) godz. 18.00 – Podchody krasnoludkowe dla wielbicieli zagadek i łamigłówek.
Otwarta scena na Wyspie Słodowej: bezpłatne koncerty na wyspie
Wyspa Słodowa, piątek, godz. 19.00
Otwarta Scena dla młodych artystów to miejsce, z którego mogą zaprezentować swoją twórczość. Dla publiczności – możliwość wysłuchania bezpłatnych koncertów. Otwarta Scena działa do końca wakacji, planowany jest także jesienny koncert finałowy z udziałem najlepszych kapel.
Najbliższy weekend weekend zacznie się w rytmie techno, deep house oraz electro.
- piątek, 14 sierpnia: Thomas Bloom (Tomasz Wasilewski) oraz Bobsky (Łukasz Dorabiała)
- sobota, 15 sierpnia: Armia Cieni oraz Immortal Dreams
W wyjątkowych sytuacjach może zmienić się wykonawca lub koncerty mogą zostać odwołane.
PIĄTKOWA ZUMBA ze Zwycięska Fitness
godz. 19.00, Wzgórze Partyzantów, ul. P. Skargi 18a, wstęp wolny
Piątek to już weekend, ale poćwiczyć nie zaszkodzi. Punktualnie o 19.00 do zumby porwie Ewelina ze ZWYCIĘSKA gym&fitness center.
Zajęcia BEZPŁATNE, w każdy piątek do 4.09.2015.
Maciej Mazurek Trio
godz. 20, Vertigo Jazz Club & Restaurant (ul. Oławska 13), wstęp wolny
Maciek Mazurek jest wrocławskim gitarzystą, swobodnie poruszającym się w niemal każdej stylistyce i konfiguracjach personalnych; jest także pedagogiem i muzykiem sesyjnym.
Kolacja dla głupca – spektakl
godz. 20.00, Wrocławski Teatr Komedia, pl. Teatralny 4, bilety 30-70 zł
Grupa panów w średnim wieku z tzw. towarzystwa cyklicznie urządza sobie kolacje, na które zaprasza mniej inteligentnych, ich zdaniem, przedstawicieli naszego społeczeństwa. Podczas wystawnego posiłku starają się obnażyć ich intelektualne niedostatki, śmieszne przyzwyczajenia, zabawny sposób mówienia itp. Kto przyprowadzi najgłupszego – wygrywa.Pewnego dnia sytuacja wymyka się spod kontroli. Autorem sztuki jest Francis Veber, znany francuski scenarzysta i reżyser, znany z filmów z komikiem Pierrem Richardem. Według scenariusza „Kolacji dla głupca” F. Veber nakręcił popularny film „Kolacja dla palantów”.
Muzyczna Wyspa: spotkanie Radość Rytmu
godz. 20.15, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
W wybrane wakacyjne piątki, o godz. 20.15 na Wyspie Słodowej doświadczeni bębniarze i animatorzy kultury zaproszą wszystkich chętnych do wspólnej akcji odnalezienia Rytmu Miasta i rytmu własnego serca.
Jeśli masz jakikolwiek instrument perkusyjny: djembe, conga, bongosy, cajon, werbel, bombo, marakasy, pudełka rezonansowe, grzechotki, dzwonki itp. oraz dysponujesz czasem w wakacyjne piątki zapraszamy do wspólnej orkiestry. Dla przypadkowych amatorów wrażeń organizatorzy będą mieli coś pod ręką, więc brak instrumentu i pomysłu na niego nie może stanąć na drodze przeżycia wspólnej przygody.
Kino na basenie
g. 21.00, Aquapark Wrocław, tereny zewnętrzne Basenów Rekreacyjnych, wstęp w cenie biletu
Scoop. Gorący temat, komedia kryminalna Woody Allena w gwiazdorskiej obsadzie – na ekranie zobaczymy Scarlett Johansson i Hugh Jackmana, zaś w roli emerytowanego iluzjonisty wystąpi sam reżyser. Film opowiada historię młodej amerykańskiej dziennikarki, która podczas pobytu w Londynie wpada na trop sensacyjnej zagadki kryminalnej. Perypetie bohaterów obfitują w nagłe i zaskakujące zwroty akcji, lecz jak na filmy W. Allena przystało – są one bardzo zabawne.
Kino plenerowe na Wyspie Słodowej
piątek-niedziela, godz. 21.30, wstęp wolny
Na gości kina plenerowego tradycyjnie czekać będą wygodne leżaki i koce
Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów.
- piątek, 14 sierpnia – „Buena Vista Social Club” – dokument Wima Wendersa poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie
- sobota, 15 sierpnia – „Underground” – słynny dramat Emira Kusturicy z muzyką Gorana Bregovića
- niedziela, 16 sierpnia – „Nagroda” argentyńskiej reżyserki o polskich korzeniach, Pauli Markovitch. Film jest podróżą autorki do czasów jej dzieciństwa i wojny domowej w Argentynie.
Say Yes To Techno / Neon Side
godz. 22, Galeria Neonów, ul. Ruska 46 (podwórko), wstęp wolny
Impreza taneczna przy muzyce techno do rana.
Pograją:Mikołaj OleszczukSay Yes to TechnoKnight Shaw
Myselfwww.soundcloud.com/myself_recordingsSuck My BassMaciej PrzybylskiSay Yes to Technohttps://www.mixcloud.com/maack/
New Micewww.soundcloud.com/mice-3Pounding Tekkno
Sobota, 15 sierpnia 2015 r.
XII Spacery z przewodnikiem – cykl wycieczek tematycznych
sobota-niedziela, wycieczki bezpłatne
Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz Urząd Miejski Wrocławia zapraszają na bezpłatne letnie spacery z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę od 13 czerwca do 12 września 2015 roku. Zbiórka: Rynek (obok pomnika Aleksandra Fredry).
Trasy wędrówek związane będą z historią, architekturą, przestrzenią kulturową miasta oraz biografią osób, które urodziły się tu bądź połączyły swoje losy z Wrocławiem.
sobota, 15 sierpnia
- godz. 10.00 – Od Uniwersytetu do Politechniki – rozwój edukacji wrocławskiej od szkółek parafialnych do wyższych uczelni. W programie trasy: Uniwersytet oraz spacer wzdłuż Odry do Politechniki
niedziela, 16 sierpnia
- godz. 10.00 – Czas nie stoi w miejscu – wrocławskie zegary. W programie: zegar na ratuszu oraz inne zegary w przestrzeni publicznej
- Dla rodzin z dziećmi – Dlaczego ratuszowy zegar ma tylko jedną wskazówkę?
Bezpłatne porady zdrowotne – Centrum dla Zdrowia
pl. Nowy Targ, do 31 sierpnia, w godz. 10.00-20.00
Do końca sierpnia na pl. Nowy Targ stoją dwa pawilony, w których każdy chętny może bezpłatnie sprawdzić kondycję swojego organizmu i dowiedzieć się, jak poprawić swoje zdrowie. Można m.in. sprawdzić indeks BMI, grubość tkanki tłuszczowej, ilość wody w organizmie, mineralizacje kości, wagę mięśni i przekonać się, jaki jest wiek biologiczny organizmu.
Najbliższy weekend 15 i 16 sierpnia, to weekendowa terapia śmiechem, odkrywanie siebie oraz radzenie sobie z bólem głowy.
Sobota, 15 sierpnia
- godz.12.00 – warsztaty skierowane do osób zainteresowanych poprawą jakości życia i chcących odnaleźć na nowo siebie, własne pragnienia lub poprawić relacje ze światem. Będą eksperymenty z obrazem, słowem, wizualizacją, ruchem i śmiechem
- godz. 15.00 – zajęcia z jogi śmiechem. Uczestnicy doświadczą śmiechu za pomocą wykonywania ćwiczeń ruchowych i oddechowych. Zajęcia poprowadzą: Dorota Chlebuś i Andrzej Motyka.
Niedziela, 16 sierpnia,
- godz. 12.00-14.00 zajęcia przygotowane przez Instytut EEG z Warszawy oraz USP Zdrowie pod hasłem „Pokonaj ból mądrze”. Specjaliści odpowiedzą na pytania związane rodzajem bólu głowy, w szczególności z bólem migrenowym. Odbędą się dwa multimedialne wykłady oraz trening mózgu dla dzieci i dorosłych.
Parkrun Wrocław
godz. 9.00, Jaz Opatowicki, wymagana wcześniejsza rejestracja
Parkrun to bieg na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu organizowany co tydzień przez cały rok. Udział w biegu jest bezpłatny, ale obowiązuje jednorazowa rejestracja, a następnie wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika. W ramach parkrun wszyscy biegają dla własnej satysfakcji, dlatego każdy biegnie własnym tempem. Rejestracja: www.parkrun.pl/rejestracja
Nieustające Wakacje w Aquaparku Wrocław
godz. 10.00-18.00, ul. Borowska 99
Mnóstwo atrakcji dla wszystkich, którzy potrzebują letniego wypoczynku w centrum miasta. Można popływać, potańczyć, aktywnie spędzić czas lub opalać się na leżaku.
Program: sobota, 15 sierpnia
- godz. 10.00-18.00 Rodeopiłka
Wyzwanie dla fanów footballu, którzy poszukują mocniejszych wrażeń. Symulator wymaga wykazania się niezwykłą umiejętnością utrzymania się na kręcącej piłce, ale przede wszystkim – poczuciem humoru. Kto pobije rekord i utrzyma się najdłużej tym razem?
Kierunek --> okolice Leniwej Rzeki.
- godz. 12.00-18.00 AQUAMARATON
Aquamaraton to idealna forma rozrywki dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Zadbaj o formę podczas zróżnicowanych treningów w wodzie, w basenach zewnętrznych. Uwaga! Regularne treningi w wodzie przynoszą wymierne korzyści, a przy tym sportową zabawę – polecamy!
Kierunek --> baseny zewnętrzne.
AQUAFITNESS DLA KAŻDEGO
Przez całe wakacje codzienne zajęcia aquafitness, które odbywają się o każdej pełnej godzinie (pomiędzy godz. 10.00-17.00).
Wszystkie atrakcje są bezpłatne dla gości kompleksu Basenów Rekreacyjnych.
Poranki z „Agi Bagi”
w każdą sobotę i niedzielę sierpnia, godz. 10.30, Multikino Pasaż Grunwaldzki i Arkady Wrocławskie
Bajki dla dzieci powyżej 2. roku życia. Podczas pokazów dzieci zobaczą II cześć projektu „Agi Bagi”. „Agi Bagi” opowiada o przygodach mieszkańców planety, która ma dwie strony: Agi i Bagi oraz o wzajemnych relacjach pomiędzy jej mieszkańcami, plemionami Agingów i Bagingów. Każdy epizod porusza wątek związany ze środowiskiem, pokazuje, jak sobie radzić wspólnymi siłami, żeby żyć w harmonii z naturą. AKTORZY użyczający głosów: Waldemar Barwiński, Jarosław Boberek, Ewelina Kordy, Agnieszka Kunikowska, Agnieszka Mrozińska.
Puchar Świata w Łucznictwie – zawody finałowe
godz. 11.00-13.00 oraz 15.00-17.00. Pergola koło Hali Stulecia, wstęp bezpłatny
Od 11 do 16 sierpnia we Wrocławiu odbywać się będą zawody Pucharu Świata w Łucznictwie w ramach III Rundy cyklu World Archery. Do Wrocławia przyjedzie ponad 300 łuczników z 45 krajów, by rywalizować w kategoriach łuku klasycznego, łuków bloczkowych i w zawodach drużynowych. Kwalifikacje do finałów potrwają do 14 sierpnia. Oprócz widowiska światowej rangi, ekipa The World Games przygotowała liczne atrakcje dla kibiców – konkursy wiedzy o sportach TWG 2017, pokazy filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym można znaleźć się w centrum rywalizacji sportowej i poznać dyscypliny Igrzysk. Nie zabraknie również Jasia i Małgosi – maskotki Igrzysk.
Piknik Wrocławski
godz. 11.00-19.00, Wyspa Słodowa (plac przed sceną), wstęp wolny
Archi-box 7 Baza! – instalacja przed Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, do 3 października
Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura zbudowana przed muzeum, podobnie jak przed rokiem, umożliwi organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów.
Sportowa Wyspa: taniec i aerobik sportowy, joga, sumo, przeciąganie liny
sobota-niedziela, godz. 12.00-19.00, Wyspa Piaskowa, wstęp wolny
W ten weekend (15-16 sierpnia) od godz. 12.00 m.in: można będzie spróbować swoich sił w karate, lacrosse oraz ultimate frisbee. Do dyspozycji uczestników będą także tory do gry w bule, stanowiska do badmintona, turnballe, łuki oraz ścianka wspinaczkowa. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w pojedynkach sumo i biegach na orientację. A w godz. od 16.00 do 19.00 odbędą się zajęcia jogi. W przypadku niesprzyjającej pogody atrakcje mogą zostać odwołane.
Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greene’a
godz. 12.00-18.00, Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia, wystawa czynna do 17 sierpnia, wstęp wolny
Ostatnie dni wystawy, liczącej 142 zdjęcia zrealizowane w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Wystawa oparta została na najpiękniejszych portretach Marilyn Monroe i wzbogacona licznymi wizerunkami innych hollywoodzkich sław. Gwiazdy, które znajdują się na prezentowanych fotografiach, to m.in. Anita Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren, Alberto Giacometti, Andy Warhol, Elizabeth Taylor czy Liza Minnelli i Richard Burton.
Fragment prezentowanej kolekcji zawiera również wybrane zdjęcia reportażowe, fotografie artystyczne, mistrzowskie sesje z modelkami oraz zdjęcia ukazujące życie towarzyskie nowojorskiej socjety.
Videomapping w Hali Stulecia
piątek, godz. 16.00, sobota-niedziela godz. 10.00, 12.00, 14,00 i 16.00, Hala Stulecia, bilety od 12 do 45 zł
W Hali Stulecia zobaczyć można niezwykły pokaz mappingu, który prezentuje fenomen konstrukcji wnętrza jedynego wrocławskiego obiektu z listy UNESCO. Zastosowanie najnowszych technologii jest jednocześnie niepowtarzalną prezentacją video artu. W trakcie pokazu videomappingu wyróżniającym elementem jest czerwone światło, rozbłyskujące w sercu kopuły. Videomapping jest dopełnieniem stałej wystawy multimedialnej Centrum Poznawczego Hali Stulecia, która przedstawia zwiedzającym genezę powstania obiektu i historię jego przemian na przestrzeni lat.
Poranki w Multikinie „Przygody Słoniczki Elli” i „Tree Fu Toma”
godz. 12.00, Multikino Pasaż Grunwaldzki i Arkady Wrocławskie
W sierpniu podczas pokazów o 12.00 dzieci zobaczą nowe odcinki „Przygody słoniczki Elli” i „Tree Fu Toma”. Tom Powers wygląda na przeciętnego ośmiolatka. Jednak chłopiec dokonał niezwykłego odkrycia. W lesie niedaleko jego domu jest specjalne drzewo, które mieści Treetopolis – miasto wewnątrz pnia drzewa.
Ella, pogodna słoniczka, uwielbia wesołą zabawę. Każdego dnia razem z przyjaciółmi odkrywa zakamarki Wyspy Słoni. Zdarza się, że ich zabawne przygody i próby pomagania innym nie zawsze idą zgodnie z planem.
Wystawa najlepszych fotografii BZ WBK Press Foto 2015 i warsztaty fotograficzne
Galeria ImpArt, Impart, ul. Mazowiecka 17, wstęp wolny
Bank Zachodni WBK, Dziennik „Rzeczpospolita” i Galeria ImpArt zapraszają na wystawę pokonkursową najlepszych zdjęć nagrodzonych w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2015.
Wystawę można oglądać od 31 lipca do 19 sierpnia 2015.
Beksiński – druga odsłona „Antyfotografia”
piątek 10.00-20.00, sobota-niedziela 10.00-18.00, Centrum Kultury Zamek (Lesnica), pl. Świętojański 1, bilety: 3-9 zł
90 zdjęć autorstwa Zdzisława Beksińskiego można oglądać do końca sierpnia. Prace pochodzą z lat 50. XX wieku, okresu w którym Beksiński intensywnie eksperymentował na polu fotografii i do dzisiaj uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików tamtych czasów. To właśnie fotografia byłą dziedziną sztuki, od której Beksiński rozpoczął swoją artystyczną podróż.
Aktywna Sobota w ramach Projektu Wzgórze
godz. 12.00-18.00, Wzgórze Partyzantów, ul. Piotra Skargi 18a, wstęp wolny, obowiązują zapisy
Zapisy telefoniczne 668 150 575 lub e-mailowo [email protected] Program godz. 12.00 zajęcia jogi, którą co sobota prowadzi Mandala Art&Joga godz. 17.00 CROSS TRAINING. Trening o wysokiej intensywności ciągle zmieniające się ćwiczenia funkcjonalne, ukierunkowany na poprawę sprawności fizycznej, z wykorzystaniem ciężar godz. 18.00 TRENING OBWODOWY + BRZUCH. Trening oparty o metodę stacyjną. Różnorodne ćwiczenia kształtujące wszechstronnie ciało, z dodatkową ekstra częścią ćwiczeń skupiających się tylko na mięśniach brzucha. Trening dla każdego. KREATYWNE LATO, czyli warsztaty w empiku godz. 13.00-17.00, empik Renoma, ul. Świdnicka 40 Warsztaty tworzenia biżuterii są niezwykłą okazją do twórczego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Z glinek modelarskich i masy papierowej Jovi można będzie zrobić wyjątkową biżuterię, wykończoną np. świecącą w ciemności gwiazdką na wisiorku. Dodatkowe zaproszenie dla dzieci na malowanie twarzy oraz niepowtarzalne tatuaże na lato. />>Parki ESK< - parki pełne kultury: przestrzenie oddane w ręce wrocławian Park Południowy (na polanie, nieopodal pomnika Chopina), park Grabiszyński (w pobliżu ul. Solskiego, nieopodal placu zabaw) i park Staszica (w okolicach fontanny), godz. 14.00-19.00 (w razie potrzeby dłużej) Z inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury powstały />>Parki ESK< w parkach - Południowym, Grabiszyńskim i Staszica. Pawilony otwarte są w czasie wakacji w każdą sobotę i niedzielę od godz. 12.00 do 19.00. Funkcję, jaką będą pełnić, przypiszą im sami mieszkańcy i osoby odwiedzające parki. Park Południowy sobota, 15 sierpnia 15.00-16.00 - Spotkanie z autorem opowiadania znad Bałtyku - Krzysztofem Gietke 16.00-17.00 - Trening z Konradem Zatorskim - trenerem personalnym, Więcej 17:00-17:30 Fraszki, aforyzmy, limeryki - spotkanie z poezją Ryszardy Palewicz 17:30-19:00 Paweł Janeda + Radio Luz czytają dzieciom Paweł Janeda + Radioluz czytają dzieciom niedziela, 16 sierpnia 14.00-15.00 - Czytanki dla dzieci - gościnnie w Parku Południowym blogerka Asia Gala poczyta książki najmłodszym 15.00-17.00 - "Bądź egoistą, bądź szczęśliwy" wykład prowadzony przez Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego "Harmonia" 17.00-18.00 - Popołudniowa herbatka z książką - Wybory Literackie 18.00-19.00 - "Piosenki znad Wisły i Sekwany" recital piosenek polskich i francuskich w wykonaniu zespołu "C'est la vie" (Marta Zieńkowska i Jerzy Brodziński) Park Grabiszyński sobota, 15 sierpnia 17.00-19.00 - Analiza składu ciała 18:00-18:30 Fraszki, aforyzmy, limeryki - spotkanie z poezją Ryszardy Palewicz niedziela, 16 sierpnia 17.00-18.00 - na />>Czytanki dla dzieci< zaprasza blogerka Asia Gala Więcej... 18.00-19.00 - Warsztaty wizażu Park Staszica niedziela, 16 sierpnia 17:30-18:00 Fraszki, aforyzmy, limeryki - spotkanie z poezją Ryszardy Palewicz 18.00-19.00 Pokaz stepowania w wykonaniu Wrocławskiej Stepowni, Więcej (http://www.facebook.com/stepowanie?fref=ts) Koordynatorzy Koordynator Parku Południowego: [email protected], tel. 883 044 377 Koordynator Parku Grabiszyńskiego: [email protected], tel. 883 044 378 Koordynator Parku Staszica: [email protected], tel. 883 044 372 Wniebo - koncert i kino na dachu godz. 15.00-22.00, Muzeum Współczesne, pl. Strzegomski 2a, wstęp bezpłatny Od 15.00 - muzyka klubowa na dachu muzeum, muzykę zapewni DJ Bvrznski. Dla gości rozłożone są leżaki O 20.30 pokaz II części />>Kobiety na Księżycu< - niemego filmu Fritza Langa z 1929 roku. Uwaga: plansze z tekstem są tylko w języku angielskim. Pokazy filmowe na dachu Muzeum Współczesnego Wrocław towarzyszą wystawie />>Vot ken you mach?< Profesorskie ulice - wystawa plenerowa ul. Kuźnicza Wystawa planszowa pn. />>Zachowana pamięć< przybliżająca sylwetki profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego patronujących ulicom stolicy Dolnego Śląska. Najwięcej ulic noszących nazwiska wrocławskich uczonych spotkać można na Oporowie - tam, gdzie po wojnie osiedlano kadrę profesorską. Kilkanaście />>profesorskich ulic< jest też na Marszowicach na nowo wybudowanym osiedlu Malowniczym. Polsko-angielską wystawę przygotowaną przez Muzeum UWr będzie można oglądać do 28 sierpnia. Wystawa organizowana jest w ramach tegorocznego jubileuszu 70-lecia polskiej nauki we Wrocławiu. Czas wolny z jeżem na Przedmieściu Oławskim godz. 16.00, podwórko między ulicami Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej, udział bezpłatny Jest różowo-liliowo-pomarańczowo-czerwony, dmuchany i ma integrować mieszkańców. Olbrzymi kolorowy jeż jest częścią projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury 2016 />>Wrocław - wejście od podwórza<>Córki pułku< w Met, gdzie zabronione jest bisowanie arii, dyrektor Peter Gelb dał specjalne zezwolenie na ten właśnie bis.Tenorowi nie ustępuje sopran - znakomita Natalie Dessay - w roli Marii, tytułowej córki pułku, czyli przygarniętej przez żołnierzy sieroty, która okazuje się dzieckiem arystokratycznej rodziny. Zabawne perypetie Marii-markietanki i Tonia z dowcipem wyreżyserował Laurent Pelly, dyryguje Marco Armiliato. Miejskie Granie: Fair Weather Friends godz. 20.00, plac Społeczny Przestrzeń Kreatywna, ul. Mazowiecka 17, wstęp wolny Najbardziej opiniotwórczy dziennikarze w Polsce okrzyknęli ich nadzieją muzyki elektronicznej. Istnieją nieco ponad 3 lata, ale pomimo krótkiego stażu, mają na swoim koncie ponad 200 koncertów w kraju i za granicą - m.in. na scenie New International Talents New Fall Festival w Dueseldorfie. Dwukrotnie występowali na scenie jednego z największych europejskich festiwali - gdyńskim Open'erze. Koncertowy wulkan energii łączący ambitną elektronikę z akustycznym instrumentarium. Więcej Piotr Szwec Quartet godz. 20.00, Vertigo Jazz Club & Restaurant (ul. Oławska 13), wstęp wolny Piotr Szwec saksofonista altowy i sopranowy muzyczną karierę zaczął budować już w trakcie studiów na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Informatyki i Zarządzania, który ukończył w 2011. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Zielonogórskim w klasie saksofonu jazzowego. Kwartet SaxArte powstał w 2009 roku we Wrocławiu. Tworzy go czworo saksofonistów, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Repertuar zespołu jest zróżnicowany stylistycznie, obejmuje zarówno muzykę klasyczną, standardy jazzowe, jak i aranżacje muzyki filmowej i rozrywkowej - od renesansowych suit, przez ragtime i swing, do argentyńskiego tanga. Kwartet SaxArte koncertował m.in. w Filharmonii Wrocławskiej, Hali Stulecia, Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Kolacja dla głupca - spektakl godz. 20.00, Wrocławski Teatr Komedia, pl. Teatralny 4, bilety 30 - 70 zł Grupa panów w średnim wieku z tzw. />>towarzystwa< cyklicznie urządza sobie kolacje, na które zaprasza mniej inteligentnych, ich zdaniem, przedstawicieli naszego społeczeństwa. Podczas wystawnego posiłku starają się obnażyć ich intelektualne niedostatki, śmieszne przyzwyczajenia, zabawny sposób mówienia itp. Kto przyprowadzi najgłupszego-wygrywa.Pewnego dnia sytuacja wymyka się spod kontroli. Autorem sztuki jest Francis Veber, znany francuski scenarzysta i reżyser, znany z filmów z komikiem Pierrem Richardem. Według scenariusza />>Kolacji dla głupca< F. Veber nakręcił popularny film />>Kolacja dla palantów<>Filmowe smaki lata<, czyli wieczorne seanse letniego kina na dachu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest kuchnia i gotowanie. Do dyspozycji widzów będą wygodne leżaki. Repertuar seansów w DH Renoma: 15 sierpnia - Jiro śni o sushi 22 sierpnia - Faceci od kuchni 29 sierpnia - Życie od kuchni Kino plenerowe na Wyspie Słodowej piątek-niedziela, godz. 21.30, wstęp wolny Na gości kina plenerowego tradycyjnie czekać będą wygodne leżaki i koce Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów. piątek, 14 sierpnia - "Buena Vista Social Club" - dokument Wima Wendersa poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. sobota, 15 sierpnia - "Underground" - słynny dramat Emira Kusturicy z muzyką Gorana Bregovića. niedziela, 16 sierpnia - "Nagroda" argentyńskiej reżyserki o polskich korzeniach, Pauli Markovitch. Film jest podróżą autorki do czasów jej dzieciństwa i wojny domowej w Argentynie. Specjalne pokazy fontanny multimedialnej godz. 22.00, sobota-niedziela, pergola przy Hali Stulecia Fontanna zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. Wstęp na teren pergoli jest bezpłatny. Pokazy można oglądać z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego w cenie 5 zł/os. Bilety dostępne są w dniu wydarzenia w holu głównym WCK. Baupatio prezentuje: Gogan Release party godz. 22, ul. Krakowska 180 (Dawna Pralnia), wstęp 5 zł, wejście tylko z listy FB W sierpniu 2015 roku nakładem Maintain Replay ukaże się EP-ka "Trigger", wrocławskiego producenta Gogana. BauBarowe Patio organizuje występ, podczas którego artysta zaprezentuje materiał z nowej EP-ki. Projekt Krakowska180 to opcja dla osób szukających alternatywy na klubowej mapie Wrocławia. Postindustrialna przestrzeń, zaaranżowana przez kreatywnych ludzi oraz cykliczne eventy o tematyce muzyczno - kulturalno - artystycznej, to jego znaki rozpoznawcze. Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. XII Spacery z przewodnikiem - cykl wycieczek tematycznych sobota-niedziela, wycieczki bezpłatne Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz Urząd Miejski Wrocławia zapraszają na bezpłatne letnie spacery z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę od 13 czerwca do 12 września 2015 roku. Zbiórka: Rynek (obok pomnika Aleksandra Fredry). Trasy wędrówek związane będą z historią, architekturą, przestrzenią kulturową miasta oraz biografią osób, które urodziły się tu bądź połączyły swoje losy z Wrocławiem. niedziela, 16 sierpnia godz. 10.00 - Czas nie stoi w miejscu - wrocławskie zegary. W programie: zegar na ratuszu oraz inne zegary w przestrzeni publicznej. Dla rodzin z dziećmi - Dlaczego ratuszowy zegar ma tylko jedną wskazówkę? Wrocławski Bazar Smakoszy godz. 10.00-16.00, każda niedziela przez cały rok, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, wstęp wolny W każdą niedzielę przez cały rok kilkadziesiąt wspaniałych wystawców oferuje wysokiej jakości produkty polskie i zagraniczne oraz wyroby certyfikowane. Na Bazarze znaleźć można produkty wytwarzane w tradycyjny, nieprzemysłowy sposób. Bazarowy koszyk wypełnić można gęstą wiejską śmietaną, pysznym kremowym masłem, twarożkiem, krowim i kozim mlekiem, ekologicznym drobiem, certyfikowanymi warzywami, przetworami, miodami, olejami, przyprawami, sokami, serami, wędlinami, wypiekami i wieloma innymi rarytasami. Gwarantujemy zakupy w miłej atmosferze i rodzinne piknikowanie przy muzyce i jedzeniu z wrocławskich Food Trucków. Bezpłatne porady zdrowotne - Centrum dla Zdrowia pl. Nowy Targ, do 31 sierpnia, w godz. 10.00-20.00 Do końca sierpnia na pl. Nowy Targ stoją dwa pawilony, w których każdy chętny może bezpłatnie sprawdzić kondycję swojego organizmu i dowiedzieć się jak poprawić swoje zdrowie. Można m.in. sprawdzić indeks BMI, grubość tkanki tłuszczowej, ilość wody w organizmie, mineralizacje kości, wagę mięśni i przekonać się jaki jest wiek biologiczny organizmu. Najbliższy weekend 15 i 16 sierpnia, to weekendowa terapia śmiechem, odkrywanie siebie oraz radzenie sobie z bólem głowy. Niedziela, 16 sierpnia, godz. 12.00-14.00 zajęcia przygotowane przez Instytut EEG z Warszawy oraz USP Zdrowie pod hasłem />>Pokonaj ból mądrze<>Agi Bagi< w każda sobotę i niedzielę sierpnia, godz. 10.30, Multikino Pasaż Grunwaldzki i Arkady Wrocławskie Bajki dla dzieci powyżej 2. roku życia. Podczas pokazów dzieci zobaczą II cześć projektu />>Agi Bagi<>Agi Bagi< opowiada o przygodach mieszkańców planety, która ma dwie strony: Agi i Bagi oraz o wzajemnych relacjach pomiędzy jej mieszkańcami, plemionami Agingów i Bagingów. Każdy epizod porusza wątek związany ze środowiskiem, pokazuje jak sobie radzić wspólnymi siłami, żeby żyć w harmonii z naturą. AKTORZY użyczający głosów: Waldemar Barwiński, Jarosław Boberek, Ewelina Kordy, Agnieszka Kunikowska, Agnieszka Mrozińska. Bezpłatne zajęcia fitness na Barce Tumskiej godz. 11.00, Barka Tumska czas trwania: ~1 h W każdą niedzielę o 11.00 fitness prowadzony przez doświadczonych instruktorów z Jupiter Sport. Dla wszystkich wytrwałym koktajl białkowy serwowany przez Barkę Tumską. Należy mieć ze sobą: wodę, ręcznik, strój sportowy i dobry humor. Puchar Świata w Łucznictwie - zawody finałowe godz. 11.00-13.00 oraz 15.00-17.00, pergola koło Hali Stulecia, wstęp bezpłatny Od 11 do 16 sierpnia we Wrocławiu odbywać się będą zawody Pucharu Świata w Łucznictwie w ramach III Rundy cyklu World Archery. Do Wrocławia przyjedzie ponad 300 łuczników z 45 krajów, by rywalizować w kategoriach łuku klasycznego, łuków bloczkowych i w zawodach drużynowych. Kwalifikacje do finałów potrwają do 14 sierpnia. Oprócz widowiska światowej rangi, ekipa The World Games przygotowała liczne atrakcje dla kibiców - konkursy wiedzy o sportach TWG 2017, pokazy filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym można znaleźć się w centrum rywalizacji sportowej i poznać dyscypliny Igrzysk. Nie zabraknie również Jasia i Małgosi - maskotki Igrzysk. Archi-box 7 Baza! - instalacja przed Muzeum Architektury ul. Bernardyńska 5, do 3 października Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura zbudowana przed muzeum, podobnie jak przed rokiem umożliwi organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów. Sportowa Wyspa: taniec i aerobik sportowy, joga, sumo, przeciąganie liny sobota-niedziela, godz. 12.00-19.00, Wyspa Piaskowa, wstęp wolny W ten weekend (15-16 sierpnia) od godz. 12.00 m.in.: można będzie spróbować swoich sił w karate, lacrosse oraz ultimate frisbee. Do dyspozycji uczestników będą także tory do gry w bule, stanowiska do badmintona, turnballe, łuki oraz ścianka wspinaczkowa. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w pojedynkach sumo i biegach na orientację. A w godz. od 16.00 do 19.00 odbędą się zajęcia jogi. W przypadku niesprzyjającej pogody atrakcje mogą zostać odwołane. Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H. Greene>>'<>Przygody Słoniczki Elli< i />>Tree Fu Toma< godz. 12.00, Multikino Pasaż Grunwaldzki i Arkady Wrocławskie W sierpniu podczas pokazów o 12.00 dzieci zobaczą nowe odcinki />>Przygody słoniczki Elli< i />>Tree Fu Toma<>Antyfotografia< piątek 10.00-20.00, sobota-niedziela 10.00-18.00, Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, bilety: 3-9 zł 90 zdjęć autorstwa Zdzisława Beksińskiego można oglądać do końca sierpnia. Prace pochodzą z lat 50. XX wieku, okresu w którym Beksiński intensywnie eksperymentował na polu fotografii i do dzisiaj uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików tamtych czasów. To właśnie fotografia byłą dziedziną sztuki, od której Beksiński rozpoczął swoją artystyczną podróż. Wyspa Gier: nowości z Polski i świata godz. 13.00-19.00, Wyspa Słodowa, wstęp wolny W każdą niedzielę wakacji na Wyspie Słodowej można poznać najnowsze propozycje polskich i zagranicznych wydawców. Nie zabranie także ulubionych i sprawdzonych tytułów. Każdy, kto w tym czasie odwiedzi Wyspę Słodową odnajdzie grę dla siebie i swoich najbliższych. Zasady gier tradycyjnie już tłumaczyć będą profesjonalni animatorzy. Tematem najbliższego spotkania będą Tematem najbliższego spotkania będą nowości z Polski i ze świata. KREATYWNE LATO, czyli warsztaty w empiku godz. 13.00-17.00, empik Renoma, ul. Świdnicka 40 Warsztaty tworzenia biżuterii są niezwykłą okazją do twórczego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Z glinek modelarskich i masy papierowej Jovi można będzie zrobić wyjątkową biżuterię wykończoną np. świecącą w ciemności gwiazdką na wisiorku. Dodatkowo dzieci zapraszamy na malowanie twarzy oraz niepowtarzalne tatuaże na lato. Dwa światy - dwa skrzaty. Teatr dla dzieci godz. 13.00, 15.00 oraz 17.00, Park Handlowy Auchan Bielany, ul. Francuska 6, Bielany Wrocławskie, udział bezpłatny. W pasażu galerii handlowej odbędzie się kolejne spotkanie teatralne z cyklu />>Bajeczne niedziele<>Dwa światy - dwa skrzaty< będzie już ósmym w tym roku spotkaniem z cyklu. Tym razem najmłodsi zasiądą przed sceną, aby poznać historię dwóch małych krasnali - Milusia i Miłasia. />>Parki ESK< - parki pełne kultury: przestrzenie oddane w ręce wrocławian Park Południowy (na polanie, nieopodal pomnika Chopina), park Grabiszyński (w pobliżu ul. Solskiego, nieopodal placu zabaw) i park Staszica (w okolicach fontanny), godz. 14.00-19.00 (w razie potrzeby dłużej) Z inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury powstały />>Parki ESK< w parkach - Południowym, Grabiszyńskim i Staszica. Pawilony otwarte są w czasie wakacji w każdą sobotę i niedzielę od godz. 12.00 do 19.00. Funkcję, jaką będą pełnić, przypiszą im sami mieszkańcy i osoby odwiedzające parki. Park Południowy niedziela, 16 sierpnia 14.00-15.00 - Czytanki dla dzieci - gościnnie w parku Południowym blogerka Asia Gala poczyta książki najmłodszym 15.00-17.00 - />>Bądź egoistą, bądź szczęśliwy< - wykład prowadzony przez Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego />>Harmonia< 17.00-18.00 - Popołudniowa herbatka z książką - Wybory Literackie 18.00-19.00 - />>Piosenki znad Wisły i Sekwany< recital piosenek polskich i francuskich w wykonaniu zespołu />>C'est la vie< (Marta Zieńkowska i Jerzy Brodziński) Park Grabiszyński niedziela, 16 sierpnia 17.00-18.00 - na />>Czytanki dla dzieci< zaprasza blogerka Asia Gala Więcej... 18.00-19.00 - Warsztaty wizażu Park Staszica niedziela, 16 sierpnia 18.00-19.00 Pokaz stepowania w wykonaniu Wrocławskiej Stepowni, Więcej Koordynatorzy: Koordynator parku Południowego: [email protected], tel. 883 044 377 Koordynator parku Grabiszyńskiego: [email protected], tel. 883 044 378 Koordynator parku Staszica: [email protected], tel. 883 044 372
Warsztaty japońskie na Wyspie Słodowej
Wyspa Słodowa, w godzinach 14.00-19.00, wstęp wolny
Na uczestników czekają kolejne pokazy i warsztaty kendo, japońskie szachy dla dorosłych i dla dzieci oraz zabawy zręcznościowe japońskimi pałeczkami. Tradycyjne japońskie stroje mile widziane.
Warsztaty kultury japońskiej to nowy cykl na Wyspie Słodowej. W ramach projektu odbędą się: recytacje polskiej i japońskiej poezji, wspólne śpiewanie japońskich i polskich piosenek, mini etiudy teatralne, warsztaty sztuk walki, warsztaty japońskiego dubbingu, nauka i turnieje w shogi, dobutsu shogi, go oraz warsztaty tradycji japońskich: origami, ubieranie yukat, kaligrafia (nauka i pisanie własnych imion). W każdą wakacyjną niedzielę aż do końca sierpnia, uczestnicy będą mogli skorzystać z trzech z wymienionych atrakcji.
Cykl zakończy wielka impreza na Wyspie Słodowej - NAMI airando 2015, która odbędzie się 19 września, w godz. 14.00-20.00.
Bezpłatne spacery po Ostrowie Tumskim
godz. 15.00, zbiórka pod Katedrą (koszt biletu do kaplic w katedrze – 4 zł)
Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz Urząd Miejski Wrocławia zapraszają na bezpłatne letnie spacery z przewodnikiem w każdą niedzielę wakacji do 12.
niedziela, 16 sierpnia
Spacer po Ostrowie Tumskim – dla wrocławian i ich gości (1) oraz wycieczka tematyczna: Madonny Ostrowa Tumskiego i Piaskowego (2).
Śpiewająca Wyspa, czyli wspólne śpiewanie na Wyspie Słodowej
godz. 16.00, wstęp wolny
Przy dźwiękach fortepianu śpiewamy piosenki trzech pokoleń – bliskie dzieciom, ich rodzicom i dziadkom. Na wszystkich czekają śpiewniki, akompaniator, konferansjer i nagłośnienie. W repertuarze także coś dla najmłodszych, m. in.: „Kolorowe kredki”, „Kundel bury” oraz „Jadą, jadą misie”. Każde spotkanie rozpoczyna wspólne wykonanie słynnej „Wrocławskiej piosenki” z repertuaru Marii Koterbskiej.
Czytaj więcej na go.wroclaw.pl
Profesorskie ulice – wystawa plenerowa
godz. 16.00 - piątek-niedziela, ul. Kuźnicza
Wystawa planszowa pn. „Zachowana pamięć” przybliżająca sylwetki profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego patronujących ulicom stolicy Dolnego Śląska. Najwięcej ulic noszących nazwiska wrocławskich uczonych spotkać można na Oporowie – tam, gdzie po wojnie osiedlano kadrę profesorską. Kilkanaście „profesorskich ulic” jest też na Marszowicach na nowo wybudowanym osiedlu Malowniczym. Polsko-angielską wystawę przygotowaną przez Muzeum UWr będzie można oglądać do 28 sierpnia. Wystawa organizowana jest w ramach tegorocznego jubileuszu 70-lecia polskiej nauki we Wrocławiu.
Klasyka na Wyspie: koncert „Trąbka gra tra-ta-ta”
godz. 17.00, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
Najbliższy koncert w ramach „Klasyki na wyspie” to bajka muzyczna. Podczas koncertu „Trąbka gra tra-ta-ta” dzieci będą miały okazję poznać dwa nowe instrumenty: róg i trąbkę. Na scenie pojawi się A. Wagner i zaproszeni goście.
Więcej informacji tutaj.
Popołudniowa herbatka z książką
godz. 17.00, w każdą niedzielę do 30 sierpnia, park Południowy w ramach akcji „Parki ESK”
Wybory Literackie zapraszają na „Popołudniową herbatkę z książką” na scenie w ramach akcji „Parki ESK”. Podczas spotkania będą prezentowane bardziej i mniej znane perełki polskiej literatury – fragmenty książek oraz wiersze. Spotkanie umili herbatka, którą będą serwować wolontariusze Wyborów Literackich. Spotkania dla małych i dużych, dla każdego coś miłego. Kolejne niedziele upłyną nam w towarzystwie tekstów innego autora i gatunku literackiego. W najbliższą niedzielę spotkanie z pierwszą polską powieścią SF – aktorzy amatorskiego Teatr Ej.Aj i wolontariusze Wyborów Literackich będą czytać „Trylogię księżycową” Jerzego Żuławskiego.
Taneczna Wyspa: hip-hop i dancehall
Wyspa Słodowa, godz. 18:30, wstęp wolny
Warsztaty taneczne na Wyspie Słodowej odbywają się w każdą wakacyjną niedzielę. A już 16 sierpnia tańczyć będziemy w stylu ulicznym. Można będzie spróbować swoich sił w dancehallu oraz hip-hopie.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
NON SOLA SCRIPTA, Wrocławskie Lato Organowe
godz. 19.00, kościół Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, pl. Katedralny 18, bilety: 20/15 zl
Lato w Synagodze pod Białym Bocianem
godz. 19.00, ul. Włodkowica 7, bilety 25-35 zł
We wszystkie sierpniowe niedziele trwa „Lato w Synagodze pod Białym Bocianem” – festiwal, podczas którego usłyszeć można artystów z Europy, prezentujących nie tylko muzykę mniejszości narodowych, ale także nowoczesne brzmienia inspirowane wielokulturową tradycją.
16 sierpnia – Świnoga & Świnoga (Polska) – niezwykli soliści: ojciec z akordeonem, syn z perkusją, połączenie muzyki klasycznej i folk.
Maciej Czemplik: duety
godz. 20.00, Vertigo Jazz Club & Restaurant (ul. Oławska 13), wstęp wolny
Jest architektem, ale jego życiową pasją jest muzyka. Jest gitarzystą jazzowym, czynnie związanym z wrocławskim środowiskiem muzycznym, swoje pierwsze gitarowe szlify zdobywał pod okiem Artura Lesickiego. W 2001 roku w duecie razem z Maćkiem Mazurkiem został laureatem międzynarodowego konkursu gitarzystów jazzowych „Guitar City” w Warszawie. Współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol, teatrem Ad Spectatores, zespołami Afromental, Azyl.
Wystawa na ekranie: Muzea Watykańskie
godz. 20.00, Kino Nowe Horyzonty, czas trwania: 90', bilety 25 zł, 20 zł, 15 zł
Wystawa multimedialna. Podczas zwiedzania wystawy widzowie będą mieli szansę przyjrzeć się zapierającym dech w piersiach dziełom sztuki (w tym pracom istniejącym od ok. 2 tysięcy lat): obrazom Carravagia, Giotta, Leonarda da Vinci, Van Gogha, Chagalla i Daliego, antycznej rzeźbie Apolloniosa, czyli Torsowi Belwederskiemu oraz postaramy się rozwikłać zagadkę Grupy Laokoona. W Muzeach Watykańskich będą pokazane również freski (Stworzenie Adama, Sąd Ostateczny) i rzeźby z Kaplicy Sykstyńskiej, Pieta, nad którą miedzy 1498 a 1500 rokiem pracował Michał Anioł oraz wiele innych prac. Wystawę filmowano za pomocą kamer Ultra HD 4K/3D, przy zastosowaniu wielowymiarowych technik obrazowania. Podobnych używał w pracy m.in. James Cameron (Avatar) czy Tim Burton.
Kino na dachu: „Ojciec i syn”
godz. 20.30, Muzeum Współczesne Wrocław, (bunkier), pl. Strzegomski 2, wstęp wolny
Pokazy filmowe na dachu Muzeum Współczesnego Wrocław towarzyszą wystawie „Vot ken you mach?”16 sierpnia – „Ojciec i syn”. Dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Pokaz poprzedzony będzie wprowadzeniem.
Kino plenerowe na Wyspie Słodowej
piątek-niedziela, godz. 21.30, wstęp wolny
Na gości kina plenerowego tradycyjnie czekać będą wygodne leżaki i koce.
Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów.
- niedziela, 16 sierpnia – „Nagroda” argentyńskiej reżyserki o polskich korzeniach, Pauli Markovitch. Film jest podróżą autorki do czasów jej dzieciństwa i wojny domowej w Argentynie.
Specjalne pokazy fontanny multimedialnej
godz. 22.00, sobota-niedziela, pergola przy Hali Stulecia
Fontanna zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe.
Wstęp na teren pergoli jest bezpłatny. Pokazy można oglądać z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego w cenie 5 zł/os. Bilety dostępne są w dniu wydarzenia w holu głównym WCK.
Atrakcje we Wrocławiu
Zabytkowe tramwaje we Wrocławiu
Zabytkowe linie tramwajowe kursują w weekendy. Za przejazd zabytkowym składem trzeba zapłacić 4 i 2 zł (lub 3 i 6 zł w obie strony). Obie linie – „czerwona” i „żółta” kursują na trasie pl. Teatralny-Hala Stulecia. W tym roku na trasy wyjeżdżają tramwaje „Juliusz” i „Baba Jaga”.
Rozkłady jazdy, trasyPunkt widokowy w Kotowicach
wieża otwarta codziennie od 10.00 do 20.00, zwiedzanie bezpłatne
Unikatowy obiekt turystyczny położony jest w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice. Wieża jest położona 20 km od centrum Wrocławia.
Wieżę można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny, jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 gminy Siechnice, gminy Czernica oraz Wrocławia. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska: Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów. Więcej o wydarzeniach na wieży: https://pl-pl.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH.
Wyspa Przygody Opatowicka
ul. Braci Gierymskich 131, godz. 9.00-19.00
Bilet dziecięcy kosztuje 15 zł, ulgowy 25 zł, a normalny 35 zł.
- Trasy łatwe: Małpka, Myszka
- Trasy średnie: Wiewiórka, Dzięcioł, Świstak
- Trasy trudne: Goryl, Pantera
Największa w Polsce makieta kolejki
codziennie od 10.00 do 18.00, Dworzec Świebodzki, bilety 15/19 zł
Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.
Afrykarium we wrocławskim zoo
godz. 9.00-18.00
Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.
- Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
- Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
- Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
- Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
- Wybrzeże Namibii – to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
- Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków.
Interaktywna wystawa zwierząt egzotycznych
Budynek Dworca Świebodzkiego, pl. Orląt Lwowskich 20D, godz. 9.00-17.00
Zapraszamy do odwiedzenia Wystawy Zwierząt Egzotycznych znajdującej się w budynku Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu (równolegle do ul. Tęczowej). Proponujemy wszystkim dzieciom niezapomniane spotkanie ze zwierzętami, które na co dzień można zobaczyć jedynie w programach przyrodniczych lub zoo. Podczas zwiedzania wystawy dzieci dowiedzą się różnych ciekawostek o zwierzętach, dodatkowo będą mogły dotknąć je, pogłaskać, zrobić sobie z nimi zdjęcie.
Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej – Polinka
Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.
Wydostań się z pokoju z tykającą bombą – nietypowa gra
Czwórka znajomych spotyka się w sercu miasta, żeby za chwilę zniknąć w ciemnym pokoju jednej z kamienic. Wchodząc do chłodnego wnętrza budynku, jeszcze nie podejrzewają, co za chwilę się wydarzy. Wiedzą tylko, że idą „zagrać w grę”, i że chodzi o to, żeby wyjść z pokoju – łatwizna, myślą. 60 minut później w pokoju, w którym są zamknięci wybucha bomba i nic już nie jest takie, jak wcześniej...
Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo – godziny, wystawy Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia
Punkty widokowe we Wrocławiu
Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.
... więcej