wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław kwitnie dzięki innowacji

O znaczeniu innowacji w zarządzaniu miastem i w jego rozwoju mówiono podczas panelu zatytułowanego „Budujemy miasto oparte na wiedzy” w ramach Dnia Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Reklama

- Sukces miasta zależy od tolerancji, talentu i technologii - mówił prof. Witold Kwaśnicki na otwarcie pierwszej sesji w ramach Dni Ekonomii. Przywołując twierdzenie prof. Richarda Floridy, amerykańskiego ekonomisty, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych zapowiedział prezentacje uczestników panelu zatytułowanego „Budujemy miasto oparte na wiedzy”.

Miasto przeciw e-wykluczeniu

Na prospołecznych działaniach władz miasta, których intencją jest wsparcie wrocławian w korzystaniu z nowych technologii, skupił się Arkadiusz Filipowski. Rzecznik prasowy wrocławskiego magistratu wymienił całą listy projektów, inicjatyw, akcji i miejsc przygotowanych, gdzie innowacyjne rozwiązania służą mieszkańcom miasta – w różnym wieku i w różnym stopniu zaprzyjaźnionych z nowym rozwiązaniami.

Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wrocławia

Kilkakrotnie wspominał o piorunującym tempie w rozwoju i zaawansowaniu nowoczesnych rozwiązań, z których dzisiaj  korzystamy. – W 2004 roku otwarto pierwszą w Polsce Mediatekę. Obok książek można było tam wypożyczyć film na DVD, gry, płytę kompaktową, a do stanowisk komputerowych z dostępem do internetu trzeba było ustawić się w kolejce – opowiadał. - Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że nie mamy w komórce dostępu do sieci, a w Centrum Innowacji w dawnym Przejściu Świdnickim można już samemu zaprojektować grę komputerową.

Arkadiusz Filipowski podkreślał, że miasto na wiele sposobów walczy z e-wykluczeniem, czyli brakiem wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się nowymi urządzeniami elektronicznymi. – Dotyczy to przede wszystkim osób starszych. Z myślą o nich Wrocławskie Centrum Seniora prowadzi kursy internetowe zatytułowane „Podaruj dziadkom internety” – opowiadał rzecznik prezydenta Wrocławia.

Efekty przechodzą najśmielsze wyobrażenia. Jedna z absolwentek kursu kupiła komputer. Początkowo miał służyć przede wszystkim do załatwiania przelewów za rachunki. Z czasem wrocławianka, która na emeryturze zajęła się rękodziełem, w sieci kupowała potrzebne jej materiały oraz sprzedawała gotowe już produkty.

Arkadiusz Filipowski mówił także o:

- projekcie nauki programowania „Język maszyn”, realizowanym wśród uczniów najmłodszych klas;

- audiodeskrypcji jako rozwiązaniu umożliwiającym osobom z niepełnosprawnością udział w wydarzeniach sportowych i kulturalnych.

Vozilla contra smog

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy działania miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych Vozilla auta wypożyczono ponad 109 tysięcy razy. – Przy najbardziej optymistycznych założeniach taki wynik chcieliśmy osiągnąć w znacznie dłuższym okresie – mówiła Anna Badeńska z Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miasta Wrocławia.

Jednym z założeń Wrocławskiej Polityki Mobilności jest bardziej efektywne wykorzystanie infrastruktury drogowej, przede wszystkim przez ograniczenie ruchu samochodowego.

Przedstawicielka magistratu zwróciła uwagę na proekologiczny wymiar projektu. Gdyby przełożyć kilometry Vozilli na taki sam dystans przejechany przez auta spalinowe to do atmosfery dostałoby się 110 ton pyłów więcej.

Światowe marki wskazują Wrocław

O tym, jak zmienił się rynek pracy we Wrocławiu, jakie światowe marki wybrały stolicę Dolnego Śląska na ulokowanie tu swoich placówek, biur, laboratoriów oraz jaki był tego efekt dla Wrocławia i wrocławian opowiadała Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Agencja powstała na przełomie 2005 i 2006 roku. Prezydent Rafał Dutkiewicz uznał, że potrzebna jest profesjonalna instytucja, która w pełni w fachowy sposób zaopiekuje się firmami, które są zainteresowane zainwestowaniem we Wrocławiu. ARAW to pierwsza tego typu instytucja w Polsce – mówiła Ewa Kaucz.

Zadania ARAW z czasem ewoluowały. Jej przedstawiciele wyszukiwali firmy, koncerny, marki, które brały pod uwagę inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej. Takie zaangażowanie procentowało. W ciągu ponad 10 lat swoje siedziby, biura i zakłady wybudowało we Wrocławiu ponad dwieście firm, dając pracę 90 tysiącom osób. – Olbrzymia część tych firm to koncerny z obszaru nowych technologii – mówiła Ewa Kaucz.

Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Obecność we Wrocławiu marek Google, HP, Credit Suisse i dziesiątek innych uznanych firm to najlepsza rekomendacja dla innych przedsiębiorców. O dobrym wrocławskim klimacie dla biznesu pisał m.in. renomowany „Financial Times”.  

Dzisiaj zadaniem ARAW jest także wsparcie polskich przedsiębiorców oraz pilotaż mniejszych firm działających na styku nauki i biznesu.

Ewa Kaucz: - Dzisiaj we Wrocławiu bezrobocie wynosi około dwóch procent. Dlatego wyzwaniem dla nas jest przekonanie młodych ludzi, aby chcieli przyjechać na studia do Wrocławia, a potem tutaj zostali na stałe.

Dzień Ekonomii współorganizowały Naukowe Koło Ekonomistów i Studenckie Koło Naukowe Rynku Finansowego RekFin z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr przy udziale Instytutu Studiów Miejskich.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl