wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę

24 lutego około godziny 5 rano Rosja zaatakowała Ukrainę. Jak informują ukraińskie władze oraz korespondenci prasowi, ataki rakietowe i bombowe dotknęły budynki wojskowe i lotniska w Kijowie i Charkowie. W wielu innych miastach słyszane są wybuchy. Rosyjskie wojska przekroczyły granicę lądową z Ukrainą.

Reklama

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę.

Czytaj więcej: Flaga Ukrainy i hymn przed wrocławskim Ratuszem. Jest też apel o pokój

– Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji – czytamy w komunikacie MSZ.

Wrocław wspiera Ukrainę

Wrocław wspiera Ukrainę, fot. Grzegorz Rajter

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże do tego kraju. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium.

Poniedziałek, 28.02

godz. 7.45

Zmieniły się zasady wjazdu dla obywateli Ukrainy do Polski. Nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Jest to przydatne, jeżeli uciekający przed wojna nie mają gdzie się zatrzymać. We Wrocławiu taki punkt jest na Wittigowie.

Niedziela, 27.02

Godz. 17.40

Unia Europejska zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji, także prywatnych. Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą mogły nadawać w UE. Ursula von der Leyen zapowiedziała także, że UE sfinansuje zakup i dostawę broni dla Ukrainy.

godz. 15.30

Delegacje ukraińska i rosyjska mają się spotkać na granicy ukraińsko-białoruskiej - poinformował prezydent Zełenski. 

godz. 14.20

Władimir Putin nakazał postawienie sił odstraszania nuklearnego w stan gotowości – podaje RIA Nowosti.

godz. 12.50

Konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotra Mullera i podsekretarza stanu w MSZ Pawła Jabłońskiego:

  • Jest międzynarodowa zgoda na zablokowanie systemu SWIFT dla rosyjskich banków oraz zamrożenie rezerw rosyjskiego Banku Centralnego
  • Niemcy zdecydowały się na dostawy broni dla Ukrainy
  • Kolejne państwa UE zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów
  • Trwają rozmowy na temat wyłączenia nakładów na obronność z reguł budżetowych UE
  • Sklepy w województwach podkarpackim i lubelskim mogę być otwarte w niedziele. Jest to sytuacja wyższej konieczności. Tego typu działania nie będą karane. Przepisy zostaną skorygowane.
  • Wszystkie działania pomocowe wewnątrz kraju, koordynowane są przez MSWiA
  • Każda pomoc wysyłana na Ukrainę jest koordynowana przez MSZ i Kancelarię Premiera
  • Przed każdym przejściem granicznym Ukrainy z Polską kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów. To są przede wszystkim kobiety i dzieci. Sytuacja jest bardzo trudna
  • Pomoc na granicy i za nią organizowana jest przez wojewodów i przekazywana ukraińskiej Straży Granicznej
  • Płynąca pomoc musi być koordynowana. Narodowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie przewozić pomoc na terytorium Ukrainy oraz współpracować z ukraińskimi NGO.
  • Dziś podane mają zostać punkty (w każdym województwie), gdzie taką pomoc można dostarczać. Pomoc będzie trafiać do punktów w poszczególnych województwach, stamtąd do huba pod Lublinem, a stamtąd codziennie pociągiem na Ukrainę. W drodze powrotnej pociągi będą zabierały uchodźców
  • Uruchomiona ma zostać strona internetowa, na której organizacje, osoby i firmy chcące nieść pomoc, będą mogły się zgłosić oraz zostać skierowane do najbliższego punktu. Wojewodowie mają koordynować przekazywanie tej pomocy do bazy pod Lublinem.
  • Istnieje zagrożenie dezinformacją. ABW podjęła decyzję o zablokowaniu kilkudziesięciu stron internetowych szerzących rosyjską propagandę. KRRiT zablokowała rosyjskie kanały telewizyjne.

Przeczytaj także: #PomagamUkrainie – rząd koordynuje pomoc Humanitarną

godz. 11.50

Raport Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego na temat sytuacji w Ukrainie.

godz. 11.40

– Jestem dumny z postawy wrocławian. Wrocławskie społeczeństwo obywatelskie znowu zdaje egzamin z empatii i troski o drugiego człowieka. Bardzo dziękuję za to – powiedział prezydent Jacek Sutryk w rozmowie na antenie Radia Wrocław.

Sutryk dodał, że miasto ma zabezpieczone od kilkuset do kilku tysięcy miejsc noclegowych dla uchodźców, które będą uruchamiane w zależności od potrzeb. Część uchodźców już przebywa w akademikach Politechniki Wrocławskiej przy ul. Wittiga.

– Do tego są hotele, osoby prywatne, firmy oferujące swoją pomoc. Od jutra [poniedziałek - 28 lutego - przyp. red.] w 3 Sektorze przy ul. Legnickiej będzie zbiórka potrzebnych produktów. Tak samo w szkołach – dodał Sutryk. I wymienił, że można przynosić mleko dla dzieci, środki higieny osobistej, żywność, odzież.

– Część produktów wyślemy na Ukrainę i na granicę, ale pozostałe zostawimy we Wrocławiu. Tutaj także uchodźcy będą potrzebować wsparcia. Spodziewamy się, że przyjedzie kilka tysięcy osób – zauważył.

Sutryk ponownie wyraził swoje oraz wrocławian wsparcie dla Lwowa, które jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska. – Ważne, żeby Ukraińcy czuli, że z nimi jesteśmy. Wspierajmy Ukrainców, którzy mieszkają z nami. Zostawiali często swoje rodziny na zachodzie i wschodzie, dajmy wsparcie tym, którzy tutaj mieszkają.

godz. 11.30

MSWiA poinformowało, że jest decyzja ws. przyjęcia polskiej pomocy dla osób oczekujących na odprawę po ukraińskiej stronie granicy w Medyce. Polska jest gotowa udzielać pomocy także na innych przejściach granicznych.

Jak informuje Straż Graniczna, tylko wczoraj granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 77,3 tys. osób. (łącznie 156 tys. osób od początku rosyjskiej agresji).

godz. 10.30

Prezydent Ukrainy: To co najeźdźcy robią z Charkowem, Oktyrką, Kijowem, Odessą i innymi miastami i miastami zasługuje na międzynarodowy trybunał.

godz. 9.20

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, tworzony jest międzynarodowy oddział obrony terytorialnej. Prezydent Zełenski zaprasza obcokrajowców w szeregi ukraińskiej armii.

godz. 9.00

W Katedrze Prawosławnej pw. Narodzenia NMP we Wrocławiu przy ul. św. Mikołaja 40 odbędą się dzisiaj nabożeństwa w intencji pokoju na Ukrainie.: po niedzielnej liturgii o godz. 10.00 oraz o godz. 17.00.

godz. 8.30

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło ukraińskojęzyczną obsługę telefonicznej platformy pierwszego kontaktu. Po pomoc medyczną można zgłosić się pod numerem 800 137 200, poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (pon.-pt. 8.00-18.00, sob. ndz. i dni ustawowo wolne od pracy – całodobowo).

godz. 8.00

Wydział Farmaceutyczny UMW z partnerskimi organizacjami zbierają leki i wyroby medyczne dla Ukrainy. Podajemy co i gdzie można przynieść - więcej informacji w artykule.

godz. 7.50

Jak podaje PAP, pociągi jadące z Ukrainy do Polski są przepełnione. Na dworcu kolejowym we Lwowie ludzie czekają, nie mogąc dostać się do pociągu. Do pociągów wpuszczane są wyłącznie kobiety i dzieci.

godz. 7.20

Kijów się broni, Kijów pod ostrzałem. Siły ukraińskie kontrolują miasto. Około godziny 7 rano czasu polskiego ponownie zawyły syreny przeciwlotnicze.

Sobota, 26.04

godz. 18.50

Zgodnie z informacją przekazaną 26 stycznia przez ministra Andrzeja Adamczyka, przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli jeździć pociągami Intercity (IC) za darmo. Podobną deklarację złożyły także Koleje Dolnośląskie.

Czytaj więcej: Bezpłatne przejazdy pociągami IC i KD dla obywateli Ukrainy

godz. 15.30 

Od poniedziałku 28 lutego przejazdy wrocławską komunikacją miejską są bezpłatne dla obywateli Ukrainy - poinformował prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

Przeczytaj więcej: Przejazdy wrocławską komunikacją miejską bezpłatne dla obywateli Ukrainy

godz. 15.20 

Rumunia, Litwa Łotwa i Estonia zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Analogiczne decyzje podjęły wcześniej Wielka Brytania, Bułgaria, Polska i Czechy. Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Polski, Czech i Bułgarii.

godz. 15.00

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Zarząd Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Zarządem Kolei Dolnośląskich podjął decyzję o darmowych przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich. Zarówno tych, którzy przekraczają granicę w ostatnich dniach i godzinach, jak i tych, którzy w Polsce są od dawna.

Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich narodowości ukraińskiej otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują od dziś do niedzieli, 6 marca, do północy. W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony. Ukraino, jesteśmy z Wami! – poinformowała rzeczniczka Kolei Dolnośląskich, Izabella Lis.

godz. 14.30

Rosja wykluczona z Metrexu. Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia oraz prezydent METREX - Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych, wspólnie z zarządem na nadzwyczajnym posiedzeniu podjął decyzję o wykluczeniu Moskwy z tej organizacji – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Metrex powstał w 1996 roku, a jego członkami jest ok. 50 miast, regionów i obszarów metropolitalnych z całej Europy. Metrex reprezentuje 100 mln Europejczyków. Głównym celem sieci jest wymiana wiedzy i doświadczeń między miastami partnerskimi, szczególnie w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju.

Zadaniem organizacji jest także promowanie spójnej polityki terytorialnej w Europie. METREX jest partnerem instytucji europejskich, środowiska naukowego, organizacji rządowych i innych sieci międzynarodowych.

godz. 14.00

Dziś na Ukrainę wjedzie pociąg z wagonami szpitalnymi oraz 4 wagonami z pomocą humanitarną, przekazaną do obwodu lwowskiego – poinformował minister Michał Dworczyk.

Godz. 12.25

SZCZEPCIObus wraca na Dworzec PKP, gdzie jest dostępny dla wrocławian, przyjezdnych z innych miast Polski, ale i osób zza granicy w godzinach 12.00 – 20.00.

Więcej informacji o szczepieniach w mobilnym punkcie szczepień w artykule SZCZEPCIObus: Mobilny Punkt Szczepień przeciwko COVID-19 na ulicach Wrocławia

godz. 11.20

Od rozpoczęcia działań wojennych w Ukrainie do dzisiaj granicę na całej długości z Ukrainy do Polski przekroczyło 100 tys. osób – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. Na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą otwarty został ruch pieszy.

– Przez pierwsze dwie doby większość osób, które przyjeżdżały z Ukrainy do Polski miały wcześniej ustalone miejsce pobytu – czekali na nich znajomi, rodzina. Osoby, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce udają się do punktów recepcyjnych, których przy całej długości granicy mamy 9. W ciągu ostatniej doby zwiększyła się liczba osób, które tam trafiają – teraz to około 10 % uchodźców – poinformował Szefernaker.

godz. 9.20

Wrocławscy wolontariusze dyżurują na Dworcu Głównym PKP. Osobom przyjeżdżającym z Ukrainy pomagają zorganizować transport do miejsc noclegowych, przekazują żywność i środki higieniczne.

- Kochani, jesteśmy po pierwszej nocy. Jedno wiemy na pewno, ktoś musi tutaj być 24/7, czasami wydaje się ze jest spokojnie ale i tak potrzebna jest pomoc. Dzisiaj od 3:30 do 6:30 pomocy potrzebowało kilkanaście osób. Zazwyczaj takie osoby maja zapewniony nocleg tylko czekają na transport albo jadą dalej w Polskę. Wydaliśmy prowiant, wodę, pieluchy, chusteczki, pasty itp. Na pewno trzeba tez obstawić dworzec autobusowy! – napisała około godz. 7 rano Magdalena Steczek.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w grupie Pomoc dla Ukrainy - Dworzec PKP Wrocław Główny na Facebooku.

godz. 9.00

Prezydent Володимир Зеленський: To kluczowy moment, by raz na zawsze zamknąć wieloletnią dyskusję i zdecydować o członkostwie Ukrainy w #EU. Omówiono @eucopresident dalszą skuteczną pomoc i heroiczną walkę Ukraińców o wolną przyszłość.

godz. 8.50

Informacje z oficjalnej strony miasta Lwowa 
Od wczoraj we Lwowie i regionie ustawiono blokady dróg, które staną przy na wlotach i wylotach z miasta. Liczba komunikacji miejskiej została zmniejszona. Wszystkie służby miejskie i ratownicze miasta nadal pracują bez zmian. Światło, woda, gaz do domów podawane są bez zakłóceń.

godz. 7.50

Raport Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia

Trwa nadal walka w Kijowie jak podaje Ukraińska Prawda

W centralnej części Kijowa trwają ciągłe strzelaniny i walki uliczne. Ciągły ostrzał karabinów maszynowych odbywa się mniej więcej w rejonie Placu Zwycięstwa, dworca kolejowego, ul. Bohdana Chmielnickiego.

Jednocześnie Wojska Lądowe podają, że w rejonie stacji metra Beresteiska, gdzie wcześniej zaatakowano jednostkę wojskową, żołnierze ukraińscy zniszczyli kolumnę wroga. „Na metrze brzeskim 101 brygada zniszczyła kolumnę: 2 samochody, 2 ciężarówki z BK, czołg”.

Dziś w kilku miastach ogłoszono zagrożenie z powietrza. Rano 26 lutego ogłoszono nalot w co najmniej sześciu miastach Ukrainy.  W sobotę rano najpierw zabrzmiały syreny w Łucku i Równem. Później we Lwowie.  Około godziny 6.30 w Czerkasach i Humaniu zabrzmiały syreny. O 6.40 w Chersoniu wszczęto alarm lotniczy. Syreny również w Kijowie

Ukraina nadal kontroluje Kijów. Sytuacja w Kijowie jest pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy i jej obywateli.  „Wstrzymujemy hordę, jak tylko możemy, sytuacja jest pod kontrolą wojska Sił Zbrojnych Ukrainy i obywateli Kijowa” - Danilow

W Charkowie dużo strat wojsk rosyjskich.

Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, informuje, że rankiem 26 lutego około 200 schwytanych okupantów zostało wziętych do niewoli przez ukraińskie wojsko. Zginęło już około 3,5 tys. rosyjskich żołnierzy. 

godz. 7.00

Kijów się broni. W nocy z piątku na sobotę walki toczyły również na ulicach ukraińskiej stolicy. O godzinie 7 rano czasu polskiego w Kijowie ponownie zawyły syreny alarmowe.

Na nowym nagraniu prezydent Ukrainy Volodymyr Zełeński mówi: Nie wierzcie w fejkowe informacje, że apeluje o składanie broni. My tutaj, nie składamy broni, walczymy dalej.

godz. 6.20

Piątek, 25.02

godz. 17.15

Konferencja prasowa nt. polskiej pomocy dla uciekających ze swojego kraju Ukrainek i Ukraińców.

  • Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przekazał, że na granicy polsko-ukraińskiej widoczny jest wzmożony ruch. – Wczorajszej doby granicę od strony Ukrainy przekroczyło 31 tys. osób, dzisiaj [piątek - red.] do godz. 15.00 ponad 25 tys. osób – powiedział. 
  • W wielu miejscach oczekiwanie na granicy wynosi kilkanaście godzin, a np. w Dorohusku szacowane jest na ponad dobę.
  • Decyzją komendanta straży granicznej, o godz. 12.00 na wszystkich przejściach uruchomiony został ruch pieszy; nieprawdą jest, że to jest niemożliwe. – Mogą się oczywiście pojawiać problemy, bo nie wszyscy są poinformowania. Ale jeśli ktoś dojedzie do granicy od strony ukraińskiej i tam przejdzie na ruch pieszy, gwarantuję, że zostanie przez polską straż graniczną odprawiony – zapewnił Szefernaker. 
  • Zdecydowana większość przekraczających granicę to kobiety z dziećmi, bo mężczyzn obowiązuje mobilizacja, które mają w Polsce rodziny ich oczekujące – podkreśla wiceminister i mówi, że zostały po stronie polskiej uruchomione parkingi dla oczekujący swoich bliskich czy znajomych, przybywających z Ukrainy.
  • – Zaledwie jeden procent (ok. 800 osób) przekraczających granicę zgłasza się do punktów recepcyjnych – podaje wiceminister. – Na dziewięć punktów recepcyjnych – osiem jest przygranicznych, jeden zlokalizowany jest na dworcu kolejowym w Przemyślu.
  • Uciekający z Ukrainy Polacy, a także osoby z Kartą Polaka odprawiani są na granicach poza kolejnością, czyli w trybie przyspieszonym. 
  • Jutro rano, w sobotę, na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich mają ruszyć punkty informacyjne dla Ukrainek i Ukraińców, którzy uciekają przed wojną – to jeden z efektów porozumienia między urzędami wojewódzkimi, samorządami i organizacjami pozarządowymi. W Warszawie tych punktów ma być więcej – Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia i jeszcze jeden na lotnisku Okęcie.
  • Ile miejsc przygotowano dla uchodźców, którzy nie mają rodzin czy znajomych w Polsce? Wiceminister Szefernaker odpowiada: – Mamy bazę wszystkich miejsc, które są przygotowane w oparciu o urzędy wojewódzkie, do których także samorządy zgłaszają wolne miejsca dla uchodźców, dlatego ta baza miejsc się powiększa. Z tej bazy korzystają punkty recepcyjne, które ustalają za pomocą aplikacji, gdzie jest miejsce, do którego w pierwszej kolejności można wysłać dane osoby. Są one przewożone busami przez Państwową Straż Pożarną do ośrodków dla uchodźców. Dziś [25 lutego - red.] pierwsze takie osoby trafiły do woj. świętokrzyskiego, lubuskiego i małopolskiego.

godz. 17.00

Jak donoszą agencje informacyjne, Komitet Ministrów Rady Europy podjął decyzję o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Europy. Wniosek Polski i Ukrainy poparło 42 z 47 krajów. 

godz. 16.00

Dziś w Brukseli spotykali się ambasadorowie państw unijnych, by zaakceptować drugi pakiet sankcji unijnych na Rosję za atak na Ukrainę. Wcześniej swoje zdanie wyrazili przywódcy 27 krajów Wspólnoty. Również dzisiaj te procedury mają być sfinalizowane po tym, jak swoją opinię wyrażą ministrowie spraw zagranicznych.

Sankcje unijne dotyczą: sektorów finansowego, energetycznego i transportowego, towarów podwójnego zastosowania oraz kontroli eksportu i finansowania eksportu. Wyłączeni z ułatwień wizowych mają zostać dyplomaci i przedstawiciele władz. Kolejni oficjele zostaną także wpisani na czarną listę. Nie ma natomiast do tej pory decyzji, by odłączyć Rosję od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, a także objęciu sankcjami prezydenta Rosji, który o ukraińskich władzach wypowiada się, że to „banda narkomanów i nazistów”.

godz. 12.30

Do sytuacji na Ukrainie odniosła się także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wydając komunikat o treści

„W związku z rozpoczęciem przez Federację Rosyjską działań wojennych na Ukrainie, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę w sprawie wykreślenia z Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych następujących programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24.

Wykreślenie z rejestru oznacza brak możliwości rozprowadzania ww. programów w sieciach kablowych, platformach satelitarnych oraz platformach internetowych.

TVP zrezygnowała także z kontynuacji rosyjskich seriali „Kozacka miłość” i „Stepowa miłość” na Dwójce.  

godz. 11.00

Przeciwko COVID-19 będą mogły zaszczepić się osoby narodowości ukraińskiej, które przekroczą polską granicę, uciekając przed działaniami wojennymi w swoim kraju – to zarządzenie polskiego Ministerstwa Zdrowia.

godz. 10.55

Jak informuje PKN Orlen, paliwa na stacjach benzynowych ma nie zabraknąć. Dostawy przebiegają na bieżąco, a firma ma zapasy. Wszyscy klienci powinni więc zostać na stacjach Orlenu obsłużeni.

godz. 10.30

Na dźwięk syren kijowianie szukają schronienia w stacjach metra. W niektórych brakuje już miejsca – to relacja na Twitterze dziennikarza RMF FM. 

godz. 9.30

Prezydent RP na Twitterze: Właśnie rozmawiałem z @ZelenskyyUa. Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę.

godz. 9.00

Alarmy bombowe. W piątek rano Agencja Reutersa podała, że syreny alarmowe włączono we Lwowie. Burmistrz Lwowa wezwał swoich mieszkańców, by udali się do schronów. Według białoruskiego kanału NEXTA syreny było słychać również w Kijowie.

Jak informuje mer Lwowa Andrij Sadowyj, noc we Lwowie była spokojna, ale wyły syreny alarmowe. Teraz jest bezpiecznie. Wszystkie spółki komunalne działają normalnie. Nie było żadnych przerw w dostawie prądu, gaz i woda są dostarczane mieszkańcom bez przeszkód.

Czwartek, 24.02

godz. 20.35.

Od poniedziałku, 28 lutego, wrocławskie szkoły zaangażują się w akcje „Dary dla Ukrainy” i to właśnie szkoły będą przyjmować pomoc rzeczową. Potrzebne są śpiwory, koce, odzież dla dzieci i dorosłych,  płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bieliznę, pieluchy, ręczniki papierowe ale także świece, baterie czy zapalniczki.

Czytaj więcej: Wojna na Ukrainie. Wrocław pomaga potrzebującym. Jak pomagać mądrze

godz. 20.20.

Prezydent Jacek Sutryk podczas relacji na żywo z Ratusza ponownie zapewnia o tym, że Wrocław zawsze będzie wspierać Ukrainę, która powinna dołączyć do NATO i UE.

Prezydent Wrocławia podsumowuje dzień

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Czwartek, 24 lutego 2022

godz. 19.10.

Policja szacuje, że pod Pręgierzem protestuje nawet 10 tys. osób. To nieoficjalne dane.

Protest we Wrocławiu

Manifestacja na wrocławskim Rynku /fot. Maciej Wołodko

godz. 18.10

Flaga Ukrainy pojawiła się także na kopule Hali Stulecia.

Hala Stulecia we Wrocławiu

fot. Hala Stulecia

godz. 18.00

Pod Pręgierzem rozpoczęła się manifestacja Wrocław: Solidarni z Ukrainą. Mieszkańcy sprzeciwiają się rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej: Wrocław solidarny z Ukrainą. Manifestacja pod Pręgierzem

Wrocław solidarny z Ukrainą

"Pokój Ukrainie" na transparencie podczas wiecu pod Pręgierzem

godz. 16.50

Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że reprezentacja Polski nie pojedzie do Moskwy na mecz barażowy do mundialu w Katarze. Polska ma zagrać z Rosją 24 marca. PZPN razem z federacją szwedzką i czeską wzywa UEFĘ do podjęcia działań związanych z organizacją meczu w innym miejscu.

"Sygnatariusze niniejszego apelu nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam meczów piłkarskich. Militarna eskalacja, którą obserwujemy, wiąże się z poważnymi konsekwencjami oraz znaczącym obniżeniem poziomu bezpieczeństwa dla naszych reprezentacji oraz oficjalnych delegacji" – napisano w oświadczeniu.

godz. 15.20

Wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy, której obywatele potrzebują pomocy. Polskie organizacje pomocowe błyskawicznie zorganizowały zbiórki na rzecz Ukraińców. Sprawdźcie, w jaki sposób można zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną. Wrocław też pomaga.

Czytaj więcej: Wrocław pomaga potrzebującym. Lista zbiórek

godz. 14.50

Granice między Polską a Ukrainą, a także Polską i Białorusią, Polską i Federacją Rosyjską funkcjonują w trybie standardowym.

Na granicy polsko-ukraińskiej liczba osób przy wjeździe zauważalnie rośnie. Obecnie granicę można przekroczyć na dotychczasowych zasadach (bez wiz). Więcej o warunkach przejścia granicznego można przeczytać na stronie straży granicznej. Polska straż graniczna przyjmuje wnioski o nadanie statusu uchodźcy i ochronę międzynarodową.

Pytania, dotyczące prawnych aspektów sytuacji na Ukrainie oraz możliwości przekroczenia granicy, można zadawać Instytutowi Praw Migrantów, który udziela migrantom bezpłatnej pomocy prawnej i informacyjnej.

  • Telefon: 510 011 846;
  • E-mail: [email protected].
  • Instytut Praw Migrantów, ul. Ruska 46A/202 (zadzwoń 3 na domofonie)

godz. 14.15

Sejm przyjął przez aklamację oświadczenie ws. agresji Rosji na Ukrainę, w którym wezwał UE i NATO o jak najszersze sankcje i wsparcie dla Ukrainy oraz potępił agresję Rosji. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosiła oświadczenie ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę, w trakcie którego poinformowała, że Sejm będzie pracował w stanie nadzwyczajnym, a harmonogram trwającego posiedzenia Izby został zmieniony.

– Dzisiaj, trzeba to podkreślić z całą moca, Ukraina walczy nie tylko o swoją własną niepodległość i wolność, ale walczy również w imieniu całej Europy – o wolność całej Europy – powiedział w sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował także o rozmowach w sprawie jak najdalej idących sankcji.

godz. 13.50

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zadeklarował, że Polska okaże solidarność wszystkim uchodźcom. Nasz kraj już od kilku tygodni przygotowywał się do zaistniałej sytuacji, dzięki czemu każdy potrzebujący znajdzie nad Wisłą bezpieczne schronienie – zapewniał na konferencji prasowej.

W okolicy punktów granicznych z Ukrainą powstało dziewięć punktów recepcyjnych, gdzie Ukraińcy otrzymają wsparcie w postaci posiłku, możliwości odpoczynku czy pomocy medycznej. Przygotowana została również specjalna ulotka informacyjna, wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym.

Państwowa Straż Pożarna będzie transportować uchodźców z punktów recepcyjnych do innych województw. Jak poinformował minister, wszyscy wojewodowie zgłosili gotowość do przyjęcia osób uciekających przed wojną. 

Uchodźców przyjmie też Dolny Śląsk, ale na razie nie podano, gdzie dokładnie otrzymają schronienie uchodźcy.

godz. 13.40

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, została zerwana część połączeń Polski z Ukrainą. Nie polecimy tam z Wrocławia samolotem. Natomiast pociągi w kierunku Lwowa kursują na razie bez zmian. Przejście graniczne dla samochodów w Medyce pozostaje otwarte.

Czytaj więcej: Loty z Wrocławia na Ukrainę wstrzymane. Co z pociągami?

godz. 13.00

– Wszyscy się tego spodziewaliśmy, ale nikt nie chciał wierzyć, że dojdzie do zbrojnego ataku Rosji na niepodległą i suwerenną Ukrainę. Wczoraj byliśmy pod konsulatem generalnym, aby okazać solidarność z narodem ukraińskim. Dziś jesteśmy na wrocławskim Rynku razem ze wspólnotą wrocławianek i wrocławian, zarówno Polaków, jak i Ukraińców. Wrocław na co dzień tworzy ponad 100 tys. Ukraińców, z czego jesteśmy dumni. Chcemy im dziś okazać szczególne wsparcie – mówił Jacek Sutryk w południe przed Ratuszem. 

Czytaj więcej: Wrocław wesprze materialnie Ukrainę

Konsul Jurij Tokaj zapowiedział, że Ukraina będzie walczyć o każdy centymetr swojej ziemi. I jednocześnie podziękował za wsparcie. – Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a Wrocław jest miastem partnerskim Lwowa– podkreślił. 

Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia zapowiedział materialne wsparcie.

godz. 12.30

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta poinformował, że dziś wieczorem oświetlenie ronda Reagana zmieni kolory na niebiesko-żółte barwy Ukrainy.

Godz. 12.25

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski zadeklarował pomoc i wsparcie wrocławskiej uczelni dla uczelni partnerskich z Ukrainy, m.in. Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Szczegóły działań będą uzgadniane z przedstawicielami państwa ukraińskiego i uczelni partnerskich. – Dziś najważniejszym wyzwaniem jest wsparcie dla naszych przyjaciół, ofiar napaści. Jesteśmy z Wami. Możecie na nas liczyć – napisał w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych UWr.

godz. 12.20

Radni Wrocławia potępili rosyjską agresję na Ukrainę.

Oto treść Apelu o pokój na Ukrainie.

Jesteśmy świadkami wydarzeń bezprecedensowych od czasów II wojny światowej. Przez uznanie niepodległości tzw. republik ludowych oraz, tym razem jawne, wkroczenie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy, Rosja przeniosła wywołany przez siebie w 2014 roku konflikt na poziom agresywnej konfrontacji militarnej, której skutki dotykają mieszkańców Ukrainy. Jako mieszkańcy Wrocławia, miasta tak tragicznie doświadczonego przez II wojnę światową, a zarazem domu wielu obywateli Ukrainy, potępiamy działania Rosji i z całą mocą apelujemy do społeczności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny. Wojna niczego nie rozwiązuje, a wszystko niszczy. Wyrażamy solidarność ze wszystkimi obywatelami Ukrainy, którzy żyją dziś w obawie o bezpieczeństwo swojego kraju, swoich rodzin i swoje własne. Wyrazy solidarności kierujemy szczególnie do partnerskiego miasta Lwowa, z którym wiążą nas wieloletnie więzi przyjaźni i dobrej współpracy. Apelujemy do wszystkich o wzmożenie wszelkich działań dla ochrony ludności cywilnej oraz zatrzymanie działań wojennych Rosji i nieustawanie w dążeniu do zapewnienia pokoju w Europie. Jednocześnie wspieramy słuszne aspiracje Ukrainy do włączenia się do międzynarodowych struktur bezpieczeństwa.

– Apel jest skierowany do całego świata, bo problem jest globalny i wymaga globalnych rozstrzygnięć i rozwiązań – podkreśla Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

godz. 12.00

W południe na maszt zostanie wciągnięta flaga Ukrainy. Wcześniej wybrzmiał hymn tego kraju. W wydarzeniu uczestniczy konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu – Jurij Tokar, który zapewnia, że Ukraina będzie walczyć o swoją ziemię i przetrwa atak Rosji. 

Relacja na żywo na kanale WROCLAW TV.

godz. 11.40

Wrocławscy radni w geście solidarności z Ukrainą przypięli niebiesko-żółte wstążki w barwie ukraińskiej flagi. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę związaną z wygłoszeniem apelu o pokój. 

Radni wspierają Ukrainę

Radni z wstążkami dla Ukrainy, fot. Grzegorz Rajter

godz. 11.20

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przemówił do obywateli Ukrainy w ich języku. Wyraził swoje pełne wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji i zapewnił, że Wrocław podejmie wszelkie działania humanitarne na rzecz Ukrainy, tak tu, na miejscu, jak też wysyłając potrzebny sprzęt na prośbę Rady Miejskiej Lwowa. 

godz. 11.00

Telewizja Biełsat publikuje zdjęcia uchodźców pieszo przekraczających ukraińsko-polską granicę.

Godz. 10.30

Jak informuje portal Onet.pl – dowództwo polskiej armii wprowadziło dziś rano pierwszy stopień gotowości bojowej. Żołnierze dostali rozkaz powrotu do koszar, cofnięto im urlopy i wyjazdy służbowe. Wojsko sprawdza również zapasy i stan rezerwistów.

godz. 10.25

Prezydent Jacek Sutryk rozmawiał m.in. z merem Lwowa. Wrocław wspiera Ukrainę w tych trudnych chwilach.

godz. 10.00

W samo południe przed wrocławskim Ratuszem zostanie wciągnięta flaga ukraińska na maszt. Usłyszymy też ukraiński hymn, będzie apel o pokój.

Czytaj więcej: Flaga Ukrainy i hymn przed wrocławskim Ratuszem. Będzie też apel o pokój

godz. 9.35

– W ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne – poinformował Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.  

godz. 9.30

Niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan publikuje mapę, na której widać, że działania wojenne objęły całe ukraińskie terytorium.

godz. 08.55

Telewizja Biełsat publikuje nagrania z ostrzału na Ukrainie.

godz. 7.50

– Potrzebny jest spokój i filtrowanie informacji, jesteśmy w kontakcie z wojewodą, merem Lwowa, będziemy reagować, działać. Potrzebny jest spokój, odpowiedzialność, gotowość. Będziemy organizować miejski wolontariat, gdyby mieli pojawić się nowi obywatele. Będziemy zwracać się o mądrą pomoc. Mamy plan działania. Emocje są złym doradcą. Czekajmy na informacje, na wyzwania, włączymy się w mądre działania – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

godz. 7.00

Prezydent Vołodymyr Zełeński: Rozmawiałem z @POTUS , @OlafScholz , @eucopresident , @AndrzejDuda , @BorisJohnson . Zachęcam do natychmiastowego powstrzymania Putina, wojny przeciwko i światu! Budowanie antyputinowskiej koalicji. Natychmiastowe sankcje, wsparcie obronne i finansowe dla ! Zamknij przestrzeń powietrzną! Świat musi zmusić do pokoju

godz. 6.00

Prezydent Vołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny na terytorium Ukrainy. Powiedział, że rozmawiał z Joe Bidenem, a społeczność międzynarodowa już zapowiedziała pomoc. Zaapelował o pozostanie w domach i spokój. 

– Drodzy obywatele Ukrainy! Dziś rano prezydent Putin ogłosił rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Rosja przeprowadziła uderzenia na naszą infrastrukturę wojskową. W wielu miastach słychać wybuchy.

Я буду щогодини повідомляти вам актуальну і достовірну інформацію.

Opublikowany przez Володимир Зеленський Środa, 23 lutego 2022

godz. 5.10

Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, pisze na Twitterze:

Putin rozpoczął wojnę na pełną skalę z Ukrainą. Trwają strajki w spokojnych ukraińskich miastach. To jest wojna agresji. Ukraina będzie bronić i wygrywać. Świat może i musi powstrzymać Putina. Czas działać – właśnie teraz ”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama