wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Niezwykły film: Święta góra Ślęża od dawnych czasów do dzisiaj

Góra Ślęża od wieków działa jak magnes. Dawne miejsce kultu to dzisiaj cel wycieczek tysięcy wrocławian i gości. Bohaterami filmu o Ślęży są ludzie z nią związani i niezwykła przyroda masywu. Premiera w lutym w Muzeum Ślężańskim.

Reklama

Święta góra Celtów, Germanów i Słowian – Ślęża od wieków działa jak magnes. Miejscem kultu była przez tysiące lat, potem na jej szczycie stanęła świątynia.

Wzniesienie - oddalone od Wrocławia o nieco ponad 30 km - nie imponuje rozmiarami, to nieco ponad 700 m. n.p.m., mimo to jest lubianym miejscem wycieczek i co roku przyciąga tysiące turystów, wrocławian i przyjezdnych z dalszej okolicy. Powstał film opowiadający o fenomenie Ślęży.

Historia góry i jej przyroda

Za jego powstanie odpowiada Monika Szima-Efinowicz, dyrektorka Muzeum Ślężańskiego w Sobótce.

- Pretekstem do przygotowania filmu były prace nad nową wystawą stałą w Muzeum Ślężańskim. Część ekspozycji nie była modernizowana od kilkudziesięciu lat – mówi dyrektorka Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. - Uznaliśmy, że w nowej odsłonie warto pokazać Ślężę z innej, bogatszej perspektywy. Film będzie elementem wystawy – cennym dopełnieniem tego, co zobaczymy w siedzibie Muzeum. Kilkunastominutowa produkcja zatytułowana jest „Człowiek i przyroda Ślęży”.

Film podzielono na kilka epizodów. Pierwszy, to jej historia – najdawniejsze pokazane wydarzenia sięgają średniowiecza, kiedy okolica – i sama Ślęża – należała do Piotra Włostowica. W kolejnym fragmencie zaprezentowani są ludzie dzisiaj silnie związani z górą, np. przewodnik, archeolożka, sportowiec na co dzień trenujący na trasach wokół Ślęży.

Bardzo ważną częścią jest ta dotycząca ślężańskiej przyrody. Pokazujemy między innymi gatunki chronione, ale także wspominamy o zwierzętach, które dawniej występowały w tej okolicy - jak głuszce - i których dzisiaj ich już nie spotkamy.
Monika Szima-Efinowicz, dyrektorka Muzeum Ślężańskiego w Sobótce

Specjaliści od natury i dawnych dziejów

Szefowa Muzeum Ślężańskiego podkreśla zaangażowanie i wiedzę o fotografowaniu przyrody autorów zdjęć Tadeusza Baranieckiego i Jakuba Wencka.

Zdjęcia do filmu trwały rok. Dzięki temu mogliśmy pokazać, jak Ślęża zmienia się w kolejnych porach roku.
Jakub Wencek, leśnik, autor serwisu Obrazy lasu

Część filmu została zrealizowana w skansenie w Będkowicach koło Sobótki, który na czas zdjęć zaludnili członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych. Zresztą przy jego realizacji pracowało wielu mieszkańców Sobótki, wsparciem służyli właściciele firm, pasjonaci historii.

Premiera filmu planowana jest na 17 lutego, przy okazji otwarcia nowej wystawy w Muzeum Ślężańskim. Będzie można go obejrzeć tylko przy okazji odwiedzin muzeum w Sobótce.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl