wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Setki ukraińskich dzieci są leczone w szpitalach we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
W Przylądku Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego leczonych jest około 20 małych uchodźców z Ukrainy Tomasz Walów / USK Wrocław
W Przylądku Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego leczonych jest około 20 małych uchodźców z Ukrainy

We wrocławskim szpitalu im. Marciniaka przebywa trzynastolatek z Ukrainy postrzelony w Kijowie przez rosyjskich żołnierzy. W sumie w stolicy Dolnego Śląska lekarze zaopiekowali się dotąd kilkuset małymi uchodźcami z Ukrainy.

Reklama

Na oddziałach dziecięcych w szpitalu im. Marciniaka – od wybuchu wojny na Ukrainie – przyjęto już kilkadziesiąt ukraińskich pacjentów.

– To czasami dramatyczne historie. Zdarza się, że nasi ukraińscy pacjenci to sieroty – mówi prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej. Na jego oddziale było dotąd 31 pacjentów z Ukrainy. Do szpitala przy ul. Fieldorfa dzieci zgłaszają się z bólami brzucha, zapaleniem wyrostka, urazami głowy i kręgosłupa, kamicą żółciową czy zwykłymi złamaniami.

– Niewielka część to choroby ciężkie, np. onkologiczne i schorzenia jeszcze nierozpoznane – precyzuje prof. Godziński. – Są dzieci w różnym wieku – od niemowląt po nastolatki. Zdarzają się pojedyncze przypadki urazów wojennych – dodaje.

Wowa z bliznami po kulach

Na chirurgii leży m.in. 13-letni Wowa. Pod koniec lutego w Kijowie chłopak, wraz z rodzicami, uciekał samochodem przed Rosjanami. Ich auto zostało ostrzelane, ojciec Wowy zginął, nastolatek został postrzelony w plecy i w twarz. Do Wrocławia trafił po wielu tygodniach spędzonych w ukraińskich szpitalach. Ma już za sobą serię zabiegów, lecz czeka go jeszcze kilka skomplikowanych operacji.

Natomiast na Oddziale Neurologii Dziecięcej było do tej pory kilkunastu małych pacjentów z Ukrainy. Są to najczęściej dzieci przewlekle chore neurologicznie, które w Polsce muszą kontynuować leczenie. Dwójka z nich została już włączona do programu lekowego dla dzieci z SMA, który prowadzi Oddział Neurologii Dziecięcej. Małym pacjentom z Ukrainy podaje się m.in. lek nusinersen na rdzeniowy zanik mięśni.

Neurochirurdzy z Marciniaka także operowali młodego uchodźcę zza wschodniej granicy. – Przypadek siedemnastolatka był skomplikowany, wymagał konsultacji ze specjalistami z innych ośrodków w Europie – mówi dr Dariusz Szarek.

Agnieszka Czajkowska, rzeczniczka szpitala dodaje, że lekarze konsultują też ukraińskie dzieci, które zgłaszają się z opiekunami na dziecięcy SOR.

Kilkuset ukraińskich pacjentów u stomatologów

Także specjaliści z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mają u siebie dzieci z Ukrainy wymagające interwencji chirurgicznej.

Około dwudziestki uchodźców w wieku od półtora roku do 16 lat trafiło do Przylądka Nadziei. Część z nich jest po przeszczepie szpiku i musi być pod stałą kontrolą, u innych jeszcze w Ukrainie stwierdzono hemofilię lub nowotwory.

– Dzieci z Ukrainy są leczone także w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego, to głównie przypadki cukrzycy i choroby endokrynologiczne. Około 40 małych pacjentów przyjęliśmy w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych – informuje Monika Kowalska, rzeczniczka prasowa USK.

Setki małych pacjentów z Ukrainy przyjęli już lekarze stomatolodzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Średnio kilkunastu uchodźców z Ukrainy trafia na SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Acz/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl