wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trwają Dni Krwi Pępowinowej w szpitalach

W szpitalu im. Falkiewicza na Brochowie i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego drugi dzień odbywa się ogólnopolska akcja społeczna dotycząca krwi pępowinowej. Na terenie szpitali pojawia się konsultanci, dzięki którym przyszli rodzice będą mogli dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na ten temat. Dni Krwi Pępowinowej potrwają do 10 października, a w szpitalu przy Kamieńskiego dodatkowo odbędą się 21-24 października.

Na czym polega akcja? Dni Krwi Pępowinowej to ogólnopolska akcja społeczna, która już po raz trzeci zawitała do polskich szpitali. Organizuje ją Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), dzięki wsparciu  Ministerstwa Zdrowia. Celem kampanii jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych.

Krew pępowinowa jest alternatywą dla szpiku jako źródło komórek macierzystych.  W Polsce jest ona najczęściej bezpowrotnie tracona, a ilość zdeponowanej w banku  publicznym krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej. – To kropla w morzu potrzeb, za mało by pomóc wszystkim potrzebującym – uważa dr Tomasz Baran z PBKM. Chodzi więc o zwiększenie – dzięki akcji – zasobów krwi i jednocześnie uświadomienie ludzi.  

Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały wyjątkową okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest bezpieczne i bezbolesne dla matki i jej dziecka. Dane o pobranej w ramach akcji krwi pępowinowej trafią do rejestru prowadzonego przez Poltransplant, dzięki czemu z tego bezcennego daru będą mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i świata.

Co to są komórki macierzyste? To pierwotne komórki o unikatowych zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu i samoodnowy. Dzięki temu wykorzystuje się je do  leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych.  W Polsce dokonano kilkadziesiąt przeszczepień, w tym 20 u dzieci.

Elg

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama