4. Trwa remont Wrocławskiego Węzła Wodnego

Do Wrocławia fala kulminacyjna podczas tzw. Powodzi Tysiąclecia dotarła 12 lipca 1997 r. Wcześniej woda zniszczyła inne miasta leżące nad Odrą, m.in. Racibórz i Opole. We Wrocławiu woda zalała m.in. część Starego Miasta i osiedle Kozanów. Gdyby dzisiaj wydarzyła się taka powódź, to w miastach wzdłuż Odry nie byłoby takich strat, jak w roku 1997

- Inwestycja, którą prowadzimy jest reakcją na tamtą sytuację. Gdyby dzisiaj wydarzyła się taka powódź, to w miastach wzdłuż Odry nie byłoby takich strat, jak w roku 1997 – mówi prof. Janusz Zaleski, szef Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry.

Bulwary gotowe za rok

Prace związane z modernizacją nabrzeża Odry w rejonie Wrocławia potrwają do końca 2015 r. Nieznacznie przeciągną się zadania dotyczące poszerzania i pogłębiania kanału przeciwpowodziowego, przy którym pracują firmy z Chin. – Chińczycy stracili trochę czasu, bo musieli się dostosować do obowiązujących u nas standardów – zaznacza prof. Zaleski.

Do końca przyszłego roku potrwają także roboty przy nabrzeżu u wyjściu Odry z Wrocławiu.

Później niż planowano pierwotnie – w kwietniu 2015 r., gotowe będą nadodrzańskie bulwary, które także przechodzą remont.

Prof. Zalewski: - Jednak kiedy wykonawcy remontu się nimi zajęli, okazało się, że są w takim stanie, że praktycznie trzeba je budować od podstaw.

Koniec prac nad Odrą nie oznacza, że ekipy je realizujące wyprowadzą się z Wrocławia. Pod koniec 2015 ruszą roboty modernizacyjne nad Widawą. Potrwają dwa lata i będą kosztowały pół mld złotych.

Pora na Kotlinę Kłodzką

Jeszcze trzy lata potrwa budowa zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu. To jedno z największych przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu. M.in. obejmuje budowę wysokich na kilkanaście metrów obwałowań o długości 22 km. Koszt budowy zbiornika sięgnie miliarda złotych.

- Koniec prac w rejonie Odry nie kończy działań związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym – mówi prof. Janusz Zaleski, i zapowiada realizację kolejnych działań.

Obejmują one m.in.

- budowę 4-6 suchych zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej oraz zabezpieczenia samego Kłodzka;

- budowę systemu ostrzegania przed nagłymi powodziami w Kotlinie Kłodzkiej;

- odbudowanie żeglowności Odry, ale w zakresie umożliwiającym pracę lodołamaczom.