wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trwa remont Wrocławskiego Węzła Wodnego

Trwa remont Wrocławskiego Węzła Wodnego

Data publikacji: Autor:

Do Wrocławia fala kulminacyjna podczas tzw. Powodzi Tysiąclecia dotarła 12 lipca 1997 r. Wcześniej woda zniszczyła inne miasta leżące nad Odrą, m.in. Racibórz i Opole. We Wrocławiu woda zalała m.in. część Starego Miasta i osiedle Kozanów. Gdyby dzisiaj wydarzyła się taka powódź, to w miastach wzdłuż Odry nie byłoby takich strat, jak w roku 1997

Reklama

Do Wrocławia fala kulminacyjna podczas tzw. Powodzi Tysiąclecia dotarła 12 lipca 1997 r. Wcześniej woda zniszczyła inne miasta leżące nad Odrą, m.in. Racibórz i Opole. We Wrocławiu woda zalała m.in. część Starego Miasta i osiedle Kozanów.

- Inwestycja, którą prowadzimy jest reakcją na tamtą sytuację. Gdyby dzisiaj wydarzyła się taka powódź, to w miastach wzdłuż Odry nie byłoby takich strat, jak w roku 1997 – mówi prof. Janusz Zaleski, szef Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry.

Bulwary gotowe za rok

Prace związane z modernizacją nabrzeża Odry w rejonie Wrocławia potrwają do końca 2015 r. Nieznacznie przeciągną się zadania dotyczące poszerzania i pogłębiania kanału przeciwpowodziowego, przy którym pracują firmy z Chin. – Chińczycy stracili trochę czasu, bo musieli się dostosować do obowiązujących u nas standardów – zaznacza prof. Zaleski.

Do końca przyszłego roku potrwają także roboty przy nabrzeżu u wyjściu Odry z Wrocławiu.

Później niż planowano pierwotnie – w kwietniu 2015 r., gotowe będą nadodrzańskie bulwary, które także przechodzą remont.

Prof. Zalewski: - Jednak kiedy wykonawcy remontu się nimi zajęli, okazało się, że są w takim stanie, że praktycznie trzeba je budować od podstaw.

Koniec prac nad Odrą nie oznacza, że ekipy je realizujące wyprowadzą się z Wrocławia. Pod koniec 2015 ruszą roboty modernizacyjne nad Widawą. Potrwają dwa lata i będą kosztowały pół mld złotych.

Pora na Kotlinę Kłodzką

Jeszcze trzy lata potrwa budowa zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu. To jedno z największych przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu. M.in. obejmuje budowę wysokich na kilkanaście metrów obwałowań o długości 22 km. Koszt budowy zbiornika sięgnie miliarda złotych.

- Koniec prac w rejonie Odry nie kończy działań związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym – mówi prof. Janusz Zaleski, i zapowiada realizację kolejnych działań.

Obejmują one m.in.

- budowę 4-6 suchych zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej oraz zabezpieczenia samego Kłodzka;

- budowę systemu ostrzegania przed nagłymi powodziami w Kotlinie Kłodzkiej;

- odbudowanie żeglowności Odry, ale w zakresie umożliwiającym pracę lodołamaczom.

w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama