„Strażnicy Rzek WWF” to ogólnopolski program angażujący lokalne społeczności w ochronę 150 tysięcy kilometrów polskich rzek, w tym także cennych przyrodniczo obszarów w województwie dolnośląskim. Według szacunków fundacji WWF Polska, co najmniej 80% krajowych rzek zostało już przekształconych przez człowieka, pozostałe można jeszcze wspólnie ocalić. Do programu i udziału w pierwszym w Polsce szkoleniu fundacja zachęca szczególnie mieszkańców Dolnego Śląska, którzy mogą rejestrować się poprzez specjalny formularz na stronie straznicy.wwf.pl.
Strażnicy ochronią dolnośląskie rzeki
Do głównych zadań strażników-wolontariuszy będzie należało monitorowanie polskich rzek: obserwacja, interwencje oraz powstrzymywanie szkodliwych zmian. Program koncentruje się przede wszystkim na wsparciu ochrony małych i średnich rzek, które są najbardziej zagrożone, a stanowią 95-98% kilometrów rzek w Polsce. Monitoringu najbliższej rzeki czy strumyka strażnik może dokonać np. podczas codziennych spacerów.
– Szkolenie pozwala zwiększyć świadomość, jak dbać o rzeki w Polsce. Do niczego nie zobowiązuje, ale pomoże zrozumieć pewne procesy i taka osoba będzie mogła odpowiednio zareagować. Zwłaszcza, że skala szkodliwych działań w ostatnich latach i ilość rzek, które trzeba chronić jest tak duża, że podobnie jak morze ma swoich obrońców w „Błękitnym Patrolu WWF”, tak rzeki też potrzebują strażników, którzy zadbają o ich bezpieczeństwo – mówi Marek Elas, specjalista ds. ochrony ekosystemów rzecznych z fundacji WWF Polska.
Szkolenie nad Bystrzycą
Szkolenie „Strażników Rzek WWF” odbędzie się w godzinach 8.30 – 15.30 w Domu Ekonomisty, przy ulicy Łaciarskiej 28. Obejmie zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Rozpocznie się od wykładu na temat rzek i ich morfologii, rodzajów prac utrzymaniowych prowadzonych na rzekach, a także zagadnień prawnych.
Szkolenie „Strażników Rzek WWF"
Szkolenia / Dla wszystkich Dom Ekonomisty
Następnie podczas wyjazdu w teren nad Bystrzycę, będzie można zobaczyć rzekę o różnym stopniu uregulowania i poprowadzić przykładowy monitoring w praktyce. Szkolenie zakończy się warsztatami podczas, których uczestnicy dowiedzą się, jak reagować w przypadku zauważenia ingerencji na rzece.
– Podczas szkolenia uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki, na jakie elementy środowiska zwracać uwagę podczas monitoringu, czyli m.in. określać przeważający typ krajobrazu na kontrolowanym odcinku oraz pokrycie terenu. Poznają także rodzaje budowli hydrotechnicznych i ich wpływ na środowisko. Na koniec nauczymy strażników jak poprawnie wprowadzać wyniki obserwacji do elektronicznej wersji ankiety. Nasze szkolenie we Wrocławiu będzie pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, zachęcamy wszystkich do udziału – podkreśla Marek Elas.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a strażnikiem może zostać każdy. Wystarczy chęć udziału w ochronie przyrody i wytrwałość w wypełnianiu obowiązków. Zdobytą na szkoleniu wiedzę i umiejętności potwierdzi dyplom uczestnictwa, który otrzyma każdy z uczestników.
„Strażnicy Rzek WWF” to projekt Fundacji WWF, wspierany przez Partnerów Strategicznych WWF Polska: UPM Raflatac i GEBERIT.
O WWF Polska
Fundacja WWF jest największą organizacją ekologiczną na świecie. Od ponad 55 lat jej członkowie dbają o poszanowanie świata przyrody oraz zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych poprzez edukację dzieci i dorosłych czy prowadzenie projektów w terenie. Fundacja działa w ponad 100 krajach na 6 kontynentach, m.in. dzięki wsparciu ponad 5 milionów darczyńców na świecie.