wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Norwegia chce zamknięcia portów dla rosyjskiej floty, kolejki uchodźców w Lipsku. Raport ze świata z 11 marca

Norwegia chce zamknięcia portów dla rosyjskiej floty, kolejki uchodźców w Lipsku. Raport ze świata z 11 marca

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. grafika www.wroclaw.pl
Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie.

Kapitan fińskiej drużyny piłkarskiej udostępnił swoje mieszkanie rodzinie z Ukrainy - matce z dwoma synami, którzy musieli uciekać z kraju po rosyjskiej inwazji. Długie kolejki uchodźców w Lipsku. Obywatele Ukrainy mogą przebywać w Niemczech na statusie gościa przez okres do 90 dni. 16 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 11 marca.

Reklama

Stan na 11.03.2022. Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie.

Skrót wiadomości

  • W nocy z czwartku na piątek 11 marca zakończył się pierwszy dzień nadzwyczajnego szczyty Rady Europejskiej w Paryżu. Jak podaje agencja Reutera, wśród przywódców państw członkowskich nie było porozumienia w sprawie reakcji na żądanie Kijowa o przeprowadzenie przyspieszonego przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej oraz w kwestii tego, jak szybko UE może odejść od rosyjskich paliw kopalnych.
  • Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie na piątek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jako powód wskazano rzekome działania Stanów Zjednoczonych na terenie Ukrainy, związane z bronią biologiczną.
  • Portal USA Today informuje, że do Polski przybywają dzieci ukraińskie z niepełnosprawnościami ewakuowane ze szpitali.
  • Reuters podaje, że w piątek Unia Europejska oraz kraje grupy G7 zdejmą z Rosji tzw. klauzulę największego uprzywilejowania. Oznacza to uchylenie praw i handlowych przywilejów dla kraju rządzonego przez Władimira Putina. Dzięki temu będzie można nałożyć cła na rosyjskie towary, które nie zostały jeszcze objęte sankcjami.
  • Obywatele Ukrainy mogą przebywać w Niemczech na statusie gościa przez okres do 90 dni. Jeśli uchodźcy z Ukrainy otrzymują świadczenia i/lub chcą pozostać w Niemczech przez dłuższy czas, wtedy muszą zgłosić się do Urzędu ds. Cudzoziemców, zabierając ze sobą: paszporty, akty urodzenia i małżeństwa, dokumenty tożsamości, dowód zakwaterowania, oraz dowód szczepienia lub badanie na obecność koronawirusa. Oferta szczepień i testów jest dostępna bezpłatnie dla uchodźców.
  • W BELGII spodziewane jest 200 tys. uchodźców. W celu ułatwienia procesu rejestracji w poniedziałek w Heizel (miasto Bruksela) zostanie otwarte nowe, dedykowane centrum rejestracji. UNHCR zapowiada, że nawet 7 milionów Ukraińców ucieknie ze swojego kraju. 
  • NIDERLANDY. Wojna w Ukrainie może doprowadzić do recesji w stylu lat 70., ostrzegają pracodawcy
  • SZWECJA. Trzy popularne skandynawskie gazety ogłosiły, że będą tłumaczyć publikowane przez siebie treści na język rosyjski w celu dotarcia do mieszkańców Rosji z wiarygodnymi informacjami dot. wojny w Ukrainie i przeciwdziałania rządowej propagandzie i dezinformacji. Szwedzki serwis streamingowy Spotify nie będzie już dostępny dla mieszkańców Rosji  w płatnej wersji Premium.
  • Wg Businessinsider Rosja wojuje z branżą lotniczą i planuje nacjonalizację.  Rosyjscy przewoźnicy dzierżawią z zagranicy około 500 maszyn.
  • POLSKA. Część międzynarodowych graczy zwiększa w naszym kraju moce produkcyjne, by zrekompensować sobie wyjście z rosyjskiego rynku. I już doskonale to widać po rosnącej liczbie ogłoszeń o pracę. Szansa dla uchodźców.

Pełny raport

BELGIA

  • Przewidziane jest otworzenie nowego punktu rejestracji, w Belgii spodziewane jest 200 tys. uchodźców. Belgijski sekretarz ds. azylu i migracji Sammy Mahdi sugeruje utworzenie dużych ośrodków recepcyjnych w każdej belgijskiej prowincji. W celu ułatwienia procesu rejestracji w poniedziałek w Heizel (Miasto Bruksela) zostanie otwarte nowe, dedykowane centrum rejestracji. UNHCR zapowiada, że nawet 7 milionów Ukraińców ucieknie ze swojego kraju.  Jeśli zostaną oni rozmieszczeni w całej UE, Belgia będzie musiała przyjąć 2,8% tej liczby, a to oznacza do 200 000 uchodźców.
  • Sektor edukacji przygotowuje się na przyjęcie ukraińskich dzieci. Flamandzki minister edukacji Ben Weyts jest zdeterminowany, aby ukraińskie dzieci, które przybywają do Belgii jako uchodźcy, mogły uczęszczać na zajęcia szkolne. W celu zapewnienia miejsca na zorganizowanie lekcji zostaną użyte jednostki kontenerowe.

NIDERLANDY

  • Wojna w Ukrainie może doprowadzić do recesji w stylu lat 70., ostrzegają pracodawcy. W środę makroekonomiczny think-tank CPB ogłosił, że inflacja może w tym roku wynieść średnio 5,2% z powodu wysokich cen energii, ale rosyjska inwazja na Ukrainę może wymusić jeszcze wyższą wartość. Na przykład wiele firm ma trudności z przerzuceniem zwiększonych cen. Ponadto import ważnych surowców z Rosji, Ukrainy i Białorusi ulega zatrzymaniu, a ceny surowców są niebotycznie wysokie tam, gdzie są one dostępne, powiedziała dyrektorka VNO-NCW (Holenderskie Stowarzyszenie Przemysłu i Pracodawców) Ingrid Thijssen. Obecne prognozy gospodarcze skupiają się głównie na bezpośrednich związkach gospodarczych z Rosją, powiedziała, podczas gdy pośrednie skutki wojny gwałtownie rosną. „Już widzimy to w niepewności na rynkach finansowych” – powiedziała. „Ryzykujemy scenariuszem z lat 70. z przedłużającą się wysoką inflacją i recesją”.

USA

  • Prezydent Biden apeluje o zawieszenie preferencyjnego statusu handlowego Rosji wobec Ukrainy, otwierając drzwi do nałożenia ceł.
  • Czołowi Demokraci i Republikanie w Komisji Środków i Środków Izby Reprezentantów oraz Komisji Finansów Senatu ogłosili na początku tego tygodnia porozumienie, które doprowadziłoby do zawieszenia normalnych stosunków handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Moskwą. Oczekiwane piątkowe oświadczenie Bidena postawiłoby stosunki handlowe Moskwy z USA w tej samej kategorii co Korea Północna i Kuba.
  • Portal USA Today informuje, że do Polski przybywają dzieci ukraińskie z niepełnosprawnościami ewakuowane ze szpitali.
  • 15 ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami wsiadło do prowizorycznego pociągu medycznego, w którym lekarze, wolontariusze i członkowie rodzin upewnili się, że bezpiecznie dotrą do swoich nowych domów.

WŁOCHY

  • Włochy i Chiny uzgodniły wspólne wysiłki pokojowe w sprawie wojny w Ukrainie, powiedział minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio po rozmowie wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi w czwartek. „Z moim kolegą Wang Yi uzgodniliśmy wspólne wysiłki na rzecz procesu pokojowego” – napisał na Twitterze Di Maio. „(My) powtórzyliśmy, że koordynacja społeczności międzynarodowej jest jedynym sposobem osiągnięcia dyplomatycznego rozwiązania. „Wyraziłem stanowcze potępienie dla rosyjskiej agresji i potwierdziłem poparcie dla narodu ukraińskiego”.

Finlandia

  • Biuro prezydent Finlandii poinformowało, że prezydent Sauli Niinistö odbył dzisiaj rozmowę telefoniczna z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła fińskiego wsparcia i pomocy Ukrainie oraz kwestii utworzenia bezpiecznych korytarzy humanitarnych do ewakuacji cywilów a także bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych.
  • Ministerstwo Edukacji i Kultury zaleciło fińskim uczelniom wyższym wstrzymanie współpracy w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego z instytucjami partnerskimi po stronie rosyjskiej.
  • Fińska firma UPM z branży leśnej podjęła decyzję o zawieszeniu zakupów drewna na terenie Rosji. Firma zamyka również swój zakład produkcji sklejki w mieście Czudowo w obwodzie nowogrodzkim.
  • Kapitan fińskiej drużyny piłkarskiej Tim Sparv udostępnił swoje mieszkanie w mieście Vaasa na zachodzie Finlandii rodzinie z Ukrainy - matce z dwoma synami, którzy musieli uciekać z kraju po rosyjskiej inwazji.

Szwecja

  • Trzy popularne skandynawskie gazety ogłosiły, że będą tłumaczyć publikowane przez siebie treści na język rosyjski w celu dotarcia do mieszkańców Rosji z wiarygodnymi informacjami dot. wojny w Ukrainie i przeciwdziałania rządowej propagandzie i dezinformacji. W opublikowanym artykule redaktorzy naczelni szwedzkiego Dagens Nyheter, duńskiego Politiken, oraz fińskiego Helsingin Sanomat napisali, że „Naszym celem jest dostarczenie Rosjanom bezstronnych i rzetelnych wiadomości”, dodając iż „Tragedia Ukrainy nie może być komunikowana rosyjskiej opinii publicznej za pośrednictwem kanałów propagandowych”.
  • Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Miejskiej Sztokholmu odbędzie się dyskusja nad propozycją zmiany nazwy ulicy, przy której znajduje się ambasada Federacji Rosyjskiej, tak aby nazwa nawiązywała do Ukrainy. Wśród propozycji jest m.in nazwanie ulicy na cześć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
  • Szwedzki serwis streamingowy Spotify nie będzie już dostępny dla mieszkańców Rosji w płatnej wersji Premium. Zawieszone zostały także wszystkie kampanie reklamowe serwisu na terenie Rosji.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

  • Długie kolejki uchodźców w Lipsku. Centralny ośrodek wstępnego przyjmowania uchodźców z Ukrainy w Lipsku jest już zapełniony. Łącznie przygotowano 1300 miejsc. W przyszłości mają powstać kolejne, ale na to potrzeba czasu. Teraz uchodźcy mają być zakwaterowani również w innych placówkach, zwłaszcza w Dreźnie i Chemnitz. W ostatnią środę we wszystkich saksońskich ośrodkach wstępnego przyjmowania uchodźców łącznie było tylko 800 wolnych miejsc. Potrzeba jest znacznie większa.
  • W Dreźnie pojawiła się pierwsza oferta nauki języka niemieckiego dla uchodźców z Ukrainy. Drezdeński Instytut Kształcenia Ustawicznego rozpoczyna od poniedziałku działalność na zasadzie wolontariatu, organizując bezpłatny kurs języka niemieckiego na poziomie A1.
  • Według danych niemieckiego rządu federalnego, dla uchodźców z Ukrainy dostępnych jest w Niemczech 200 000 prywatnych i publicznych miejsc noclegowych.
  • Obywatele Ukrainy mogą przebywać w Niemczech na statusie gościa przez okres do 90 dni. W związku z tym początkowo nie ma prawnego obowiązku rejestracji w Urzędzie ds. Cudzoziemców. Wniosek o nadanie statusu uchodźcy nie jest wymagany, ponieważ Unia Europejska podjęła decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy dla uchodźców wojennych z Ukrainy zgodnie z dyrektywą UE w sprawie tymczasowej ochrony. Jeśli uchodźcy z Ukrainy otrzymują świadczenia i/lub chcą pozostać w Niemczech przez dłuższy czas, wtedy muszą zgłosić się do Urzędu ds. Cudzoziemców, zabierając ze sobą: paszporty, akty urodzenia i małżeństwa, dokumenty tożsamości, dowód zakwaterowania, oraz dowód szczepienia lub badanie na obecność koronawirusa. Oferta szczepień i testów jest dostępna bezpłatnie dla uchodźców.
  • Poziom szczepień na Ukrainie był bardzo niski, a ochrona przed zakażeniem jest trudna podczas ucieczki. Obecnie uchodźcy przybywają do Niemiec z infekcją spowodowaną koronawirusem.

NIEMCY

Baerbock: Więcej zaangażowania na rzecz Bałkanów

  • Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock z wizytą w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Serbii i graniczącej z Ukrainą Republice Mołdawii. Niemcy są głęboko zainteresowane stabilnymi politycznie i dobrze prosperującymi gospodarczo Bałkanami, których państwa są zorientowane na Europę – oświadczyła Baerbock. Rząd niemiecki będzie wspierał te dążenia, także poprzez strategiczne inwestycje, głównie w źródła energii odnawialnej.
  • W najbliższy czwartek w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny Baerbock spotka się najpierw ze swoją odpowiedniczką Biserą Turkovic. Potem przewidziano spotkanie z Wysokim Przedstawicielem Wspólnoty Międzynarodowej, byłym politykiem CSU Christianem Schmidtem. Następnie, w czwartek i piątek szefowa niemieckiej dyplomacji odwiedzi Kosowo i Serbię. W sobotę Baerbock uda się  rozmowy do graniczącej z Ukrainą Republiki Mołdawii.

www.deutschland.de

NORWEGIA

  • Norwescy politycy chcą zamknięcia portów dla rosyjskiej floty. Przedstawiciele Czerwonych (Rødt) i Liberałów (Venstre) domagają się wprowadzenia kolejnych sankcji na Rosję i otoczenie Władimira Putina. Kary mieliby odczuć przede wszystkim oligarchowie. – Norwegia nie może siedzieć i czekać na kolejną reakcję UE. Musimy wprowadzić własne sankcje, które wymierzymy w osoby odpowiedzialne za wywołanie wojny, czyli w Putina i krąg jego oligarchów – stwierdziła na łamach E24 Marie Sneve Martinussen, przedstawicielka Czerwonych. – Porty morskie muszą zostać zamknięte dla rosyjskich statków. Musimy wspierać Ukrainę w walce o demokrację – dodał Ola Elvestuen, deputowany Liberałów.
  • Do apeli polityków odniósł się minister rybołówstwa Bjørnar Skjæran (Partia Pracy). Zwraca uwagę, że wprowadzenie postulowanych sankcji jest skomplikowane i zajmie sporo czasu. – Zarówno Norwegia, jak i UE intensywnie pracują nad sprawą zamknięcia portów. Chodzi o regulacje zapisane w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza. Norwegia była motorem napędowym przy wprowadzaniu tych przepisów. Dla nas ważna jest współpraca rybacka pomiędzy Norwegią a Rosją – tłumaczy minister na łamach NRK.
  • Pierwsze państwa dołączyły zamknięcie portów dla rosyjskiej floty do listy sankcji. Decyzję podjęły rządy Wielkiej Brytanii oraz Kanady. Podjęcie podobnych kroków zapowiedziało polskie Ministerstwo Infrastruktury.

Źródła: www.mojanorwegia.pl, Źródło: NRK, Nettavisen, City AM

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl