wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studenci budują geoportal o COVID-19

Portal wirusnamapie.pl ułatwi analizę danych dotyczących pandemii. Stworzyli go studenci geodezji i geoinformatyki z kilku polskich uczelni. W projekt zaangażowało się także studenckie koło naukowe geodetów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Reklama

Witryna przetwarza i wizualizuje oficjalne dane przekazywane przez urzędy wojewódzkie. Aktualizowane są zazwyczaj co dobę. Każde potwierdzone zdarzenie jest geotagowane i wizualizowane na mapie. Możemy za jej pomocą dokładnie prześledzić gdzie występują ogniska wirusa, gdzie zmarło i gdzie wyzdrowiało najwięcej osób.

Udostępnione przez studentów narzędzie pozwala też prześledzić rozwój epidemii w dowolnym miejscu, samodzielnie ustalając zakres dat (licząc od 4 marca 2020).

Paroma kliknięciami ustalimy np. liczbę potwierdzonych zakażeń we Wrocławiu. W marcu było ich 238, w kwietniu 314, w maju 216. W analogiczny sposób prześledzimy liczbę wyzdrowień oraz zgonów.

Oś czasu zastosowana w geoportalu wirusnamapie.pl pozwala na analizę danych dzień po dniu.

mapa zakażeń na wirusnamapie.pl

Mapa zakażeń w dniach 29 maj - 5 czerwice 2020, wirusnamapie.pl

Autorzy serwisu podkreślają jednak, że duża liczba zdarzeń utrudnia utrzymanie bazy danych na poziomie zakładanej dokładności. Niewykluczone, że w przyszłości aktualizacje obejmować będą tylko kilka województw.

Projekt zainicjowało studenckie koło naukowe GeoSin z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Biorą w nim także udział studenci z wrocłaskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, z AGH w Krakowie i z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Dołączyliśmy do niego od razu, bo studenckie koła naukowe geoinformatyków dobrze współpracują ze sobą, a poza tym to bardzo dobre zadanie dla kogoś w naszej specjalności. Gromadzenie danych, ich analiza, budowy baz – tym przecież będziemy się zajmować w przyszłości – mówi Michał Lasia, student geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i członek SKN Geodetów.

Źródła: głos.upwr.edu.pl, wirusnamapie.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl