Według ostatniego liczenia osób w kryzysie bezdomności, przeprowadzonego w lutym 2024 roku, we Wrocławiu przebywa ich blisko 900 – prawie 200 kobiet, ponad 600 mężczyzn oraz 90 dzieci, które mają schronienie w specjalistycznych ośrodkach.
To właśnie z myślą o takich osobach od dziś Streetbus będzie wyruszał codziennie na wrocławskie ulice o godzinie 19.00 z przystanku przy ul. Sieradzkiej. Stamtąd pojedzie przez główne punkty miasta do ogrzewalni na rogu Zaporoskiej i Gajowickiej. Jego trasa jest taka sama, jak w poprzednich latach. Obejmuje dłuższe postoje oraz przystanki na życzenie.
Streetbus to miejsce, gdzie nie tylko można się ogrzać i zjeść ciepły posiłek, ale także skorzystać z podstawowej opieki medycznej. Co bardzo ważne, tu również można spotkać streetworkera, który wcześniej był w bardzo podobnej sytuacji i wyszedł z kryzysu bezdomności, a teraz pomaga swoim kolegom i przyjaciołom, którzy się znajdują w tej sytuacji.Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia
Wydano już ponad 130 tys. ciepłych posiłków
Dziś rusza kolejna, szósta już edycja tej ważnej inicjatywy. Po raz pierwszy Streetbus pojawił się na ulicach Wrocławia jesienią 2020 roku.
Od tego czasu przejechał ponad 34 tysiące kilometrów i wydanych zostało ponad 130 tys. ciepłych posiłków. Cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu.Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław
Tylko w ubiegłym sezonie Streetbus odbył 150 kursów, przejechał 5 tys. km i wydano w nim 28 tys. porcji ciepłych posiłków dla 17 tys. osób.
Współpraca z myślą o najbardziej potrzebujących
Streetbus funkcjonuje dzięki współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia, MPK Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Według Magdaleny Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorki Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, Streetbus jest doskonałym uzupełnieniem opieki systemowej, jaka jest prowadzona w stolicy Dolnego Śląska, finansowana przez miasto i realizowana przez organizacje pozarządowe.
We Wrocławiu mamy 14 takich miejsc pomocowych, gdzie wspieramy osoby w kryzysie bezdomności. Są to schroniska, ośrodki wsparcia, noclegownia i ogrzewalnia uruchamiana w sezonie zimowym.Magdalena Wdowiak-Urbańczyk
W placówkach tych jest w sumie 620 miejsc. Dodatkowo, w okresie zimowym, możliwe jest uruchomienie kolejnych 80. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać także z trzech kuchni charytatywnych, punktów wydawania odzieży i łaźni oraz m.in. miejsc wsparcia w walce z uzależnieniami czy punktów porad prawnych – w sumie ponad 20 różnych miejsc.
Wrażliwość i empatia mogą uratować życie
O szczególną uważność prosi natomiast Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Mamy zimę, a co za tym idzie sytuację, w której osoby w kryzysie bezdomności są szczególnie narażone na różne niebezpieczeństwa. Dlatego jeśli gdzieś na przystanku czy działce widzimy kogoś, kto jest samotny i dziwnie wygląda, nie bójmy się podejść i zapytać czy potrzebuje pomocy. Jeśli nie ma z nim kontaktu dzwońmy do MOPS-u, do Straży Miejskiej, na Policję lub na numer 112. Być może taki telefon uratuje komuś życie.Andrzej Mańkowski
Jeden gest może pomóc wrócić do normalności
Jak twierdzi Andrzej Mańkowski, jeżeli temperatury spadną jeszcze bardziej, poniżej 10 st C, uruchomiony będzie też tramwaj zwany ogrzewalnią.
Staramy się też bywać w tych miejscach, gdzie osoby w kryzysie bezdomności najczęściej przebywają. Robimy patrole ze Strażą Miejską i docieramy do tych potrzebujących. Naszym zadaniem jest to, aby wszyscy, którzy nie mają swojego miejsca zamieszkania we Wrocławiu byli bezpieczni i trafili do naszych ośrodków.Andrzej Mańkowski
Bezdomność to nie wybór
Dyrektor MOPS-u przypomina też, że osoby w kryzysie bezdomności nie są w tej sytuacji z wyboru. Bezdomność najczęściej wynika z wielu, często nakładających się na siebie, przyczyn – bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji czy kryzysu psychicznego.
To są bardzo ciężkie sytuacje, z którymi te osoby się mierzą i czasem jeden nasz gest może im pomóc wrócić do normalności.Andrzej Mańkowski
Ugotują posiłki dla potrzebujących
Po raz pierwszy udział w akcji bierze Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które zajmuje się przygotowaniem posiłków dla potrzebujących.
Są sytuacje, w których z pewnych powodów niektóre osoby w kryzysie bezdomności nie trafiają do naszych placówek, a dzięki temu projektowi my trafiamy do nich i możemy im pomagać.Rafał Peroń dyrektor Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Św Brata Alberta
Według Rafała Peronia bardzo ważne jest to, że w Streetbusie pracują osoby, które same zaznały bezdomności i poprzez swoje doświadczenia będą mogły pokazać, że można sobie poradzić nawet z takim strasznym kryzysem.
Przystanki na trasie Streetbusa:
19-19.30 - ul. Sieradzka (postój)
19.40 - al. Hallera (przystanek na życzenie)
19.45 - FAT (przystanek na życzenie)
19.47-20.17 - ul. Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia (postój)
20.24 - pl. Orląt Lwowskich (przystanek na życzenie)
20.35 - Galeria Dominikańska (przystanek na życzenie)
20.45 - Pl. Grunwaldzki (przystanek na życzenie)
20.50-21.20 - Katedra (postój)
21.25 - ul. Kościuszki/ ul. Pułaskiego (przystanek na życzenie)
21.35-22.05 - ul. Sucha (postój)
22.20 - Ogrzewalnia, róg Zaporoskiej i Gajowickiej.