wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Srebrne ołtarze z katedry w Muzeum Narodowym

Odrestaurowany srebrny ołtarz biskupa Jerina oraz XVIII-wieczny ołtarz z Augsburga, wykonany dla wrocławskiej katedry - w Muzeum Narodowym na wystawie „Dwa ołtarze” od czwartku, 30 kwietnia, można zobaczyć nadzwyczajne dzieła sztuki złotniczej

Reklama

Srebrny ołtarz biskupa Jerina nareszcie można podziwiać w całej okazałości. Pentaptyk powstał w 1591 roku na zlecenie ówczesnego biskupa wrocławskiego Andreasa Jerina, który wydał na jego budowę 10 tysięcy talarów. Tyle wówczas kosztowało średniej wielkości miasto.

Można już oglądać ołtarz biskupa Jerina

Dzieło złotnika Paula Nitscha i malarza Bartholomaeusa Fichtenbergera budziło powszechny zachwyt. W głównej części jest scena ukrzyżowania Jezusa, w częściach bocznych znajdują się srebrne figury św. Jadwigi Śląskiej, św. Andrzeja, św. Wincentego i św. Jana Chrzciciela. Część malarska dzieła to sceny z życia Jana Chrzciciela, natomiast po zamknięciu skrzydeł ołtarza oglądamy wizerunki Ojców Kościoła.

Przez stulecia ołtarz Jerina był ozdobą matki śląskich kościołów. Podczas oblężenia Festung Breslau został zdemontowany, podzielony i ukryty, a po wojnie nie był już prezentowany.

Rekonstrukcja dzieła Jerina

Dopiero w 2016 r., podczas przygotowań do wystawy poświęconej zbiorom skarbca katedralnego, Jacek Witecki, historyk sztuki z Muzeum Narodowego, trafił na elementy ołtarza. Okazało się, że zachowało się 80 procent oryginalnej materii dzieła Nitscha i Fichtenbergera, w tym m.in. srebrne figury, malowane skrzydła. Nie  ocalała główna szafa, która spłonęła podczas pożaru świątyni w Wielkanoc 1945 roku.

Przy okazji pojawił się pomysł pełnej rekonstrukcji ołtarza Jerina, który mógłby wrócić do prezbiterium katedry.

Prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu: - Rekonstrukcją ołtarza zajęli się specjaliści, konserwatorzy sztuki z Muzeum Narodowego. Prace nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego między innymi władz Wrocławia i województwa dolnośląskiego oraz Fundacji Polska Miedź KGHM.

Prace nad rekonstrukcją trwały 10 miesięcy. Wykorzystano do niego 26 kg srebra, złoto płatkowe, ręcznie tkany aksamit z manufaktury we francuskim Lyonie.

Zobacz, co o rekonstrukcji ołtarza Jerina opowiada Jacek Witecki, kurator wystawy „Dwa ołtarze”.

Na wystawie pokazane zostaną również inne niezwykłe dzieła złotnicze wykonane dla katedry wrocławskiej w Augsburgu, najważniejszym w nowożytnej Europie centrum sztuki złotniczej. Będą to: wielkie srebrne tabernakulum J.W. Fesenmayra, antependium A. Drentwetta, komplet czterech srebrnych figur ołtarzowych, zestaw świeczników i tzw. tablice kanonów.

Augsburski komplet stanowił swoistą formę drugiego, już barokowego i rokokowego ołtarza, która współistniała z manierystycznym ołtarzem głównym.

Zaprezentowane zostaną również odnalezione niedawno barwne projekty przebudowy i aranżacji prezbiterium katedry wrocławskiej z lat 30. XX w.

MNW/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl