Na liście są budynki zlokalizowane przy ulicach: Hłaski, Ignuta, Kamieńskiego, Kasztelańskiej, Komuny Paryskiej, Osmańczyka, Pleszewskiej, Polonii Wrocławskiej, Pusteckiej i Sycowskiej. Wysokość planowanej bonifikaty to 40 proc. rynkowej wartości mieszkania.
Sprzedaż będzie możliwa, jeśli większość najemców zgłosi chęć skorzystania z pierwszeństwa nabycia swojego lokalu.
Dopuszczamy do sprzedaży kolejną partię mieszkań. Do puli lokali trafią dodatkowo mieszkania usytuowane w budynkach wybudowanych w latach 1999-2002.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Indywidualne podejście do mieszkańca
Wrocław już po raz kolejny ułatwia mieszkańcom wykup mieszkania komunalnego. W ub.r. uproszczono drogę tej operacji w starszych budynkach, które na mapie Wrocławia znalazły się przed rokiem 1998. Zlikwidowano wymagania dotyczące liczby najemców starających się o wykup mieszkań w budynkach należących w 100 proc. do miasta. W tym przypadku nieważne jest, czy osoby mieszkające w budynku po sąsiedzku też są zainteresowane wykupem swoich mieszkań.
Poprzedni zapis mógł być niekorzystny dla części mieszkańców. By doszło do sprzedaży takiego budynku, wnioski o wykup lokali musiało zgłosić co najmniej 50 proc. mieszkańców. Teraz takie wnioski są analizowane indywidualnie.Jan Bujak, dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości Urzędu Miejskiego Wrocławia
Przed 1998? Ulga do 2024. Bonifikata na dłużej
Ważną informacją dla najemców jest też przedłużenie obowiązywania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych. Dotyczy to budynków postawionych do roku 1998. Z ulg można skorzystać do końca 2023 r. Bonifikata wynosi 98 proc. przy równoczesnej sprzedaży wszystkich mieszkań w budynku, a w pozostałych przypadkach – 90 proc.
Wprowadzone zostało też narzędzie ułatwiające regulację stanów prawnych nieruchomości. Możliwa jest bezprzetargowa sprzedaż pomieszczeń, które nie mogą być zagospodarowane jako odrębna nieruchomość, a dostęp do nich jest możliwy wyłącznie z przyległego lokalu mieszkalnego. W takich przypadkach bonifikata wynosić będzie 90 proc. ceny tych pomieszczeń.
Inwestycje w zasób komunalny
W zasobie miasta znajduje się ok. 33 tys. mieszkań komunalnych. Większość z nich to ponadstuletnie kamienice. W ciągu trzech ostatnich lat kompleksowo wyremontowano 27 budynków i 60 podwórek. Dodatkowo, w ramach akcji „Zmień piec”, miasto usunęło 10 tysięcy kopciuchów i uciepłowniło 165 budynków komunalnych.
W tym roku do sieci zostanie podłączonych kolejnych 100 budynków. Budowane są też nowe bloki z mieszkaniami na wynajem.
W najbliższych latach na terenie Wrocławia powstanie w sumie ponad 1200 nowoczesnych mieszkań na wynajem.