Skatepark powstał na terenie otwartym, w miejscu nieczynnego zbiornika przeciwpożarowego. Mieszkańcy chcieli nadać mu drugie życie, jako miejsce dla bezpiecznej strefy rekreacji, z której korzystaliby mieszkańcy Pilczyc i sąsiednich osiedli. Obiekt powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z 2019 roku. Zagłosowało na niego 3135 osób.
Bezpłatnie i dla każdego
Budowa skateparku rozpoczęła się jesienią 2022 roku. Nadzorował ją Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. Obiekt ma formę niecki o gładkiej, betonowej powierzchni z wyprofilowanymi przeszkodami, przystosowanymi do jazdy na wrotkach, rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach typu bmx (z co najmniej jednym sprawnym hamulcem), z którego mogą korzystać osoby w różnym wieku, przy czym dzieci pod opieką osób dorosłych.
Skatepark jest ogólnodostępny, można z niego korzystać bezpłatnie, zarządza nim Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu. Koszt budowy inwestycji to 2,7 mln złotych. Całość środków pochodziła z budżetu Gminy Wrocław.
Skatepark został wyposażony w profesjonalne przeszkody typu greenbox czy quarter pipe. Dodatkowo wybudowane zostało oświetlenie. Zainstalowano system odwadniający teren, posadzono rośliny oraz przygotowano ścieżki i chodniki. Na terenie pojawiły się też ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowerywylicza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Nowe miejsce rekreacji
To nie wszystkie projekty WBO na Pilczycach. Obok skateparku, pomiędzy ulicą Tkacką a Hutniczą, lada moment rozpocznie się budowa Wesołej Górki, czyli kolejnego projektu realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
– W ramach projektu istniejąca górka zostanie wyposażona m.in w zjeżdżalnię skarpową, schodki terenowe, ściankę wspinaczkową, dwa place zabaw z bezpieczną nawierzchnią oraz urządzenia do balansowania – dodaje Jolanta Wnęk.
Na zieleńcach powstaną nowe ścieżki spacerowe z nawierzchni mineralnej, zamontowane będą karmniki dla ptaków, domki dla owadów, ławki i kosze na śmieci oraz nasadzona zostanie nowa zieleń, m.in. platan klonolistny, 615 szt. róży okrywowej „Yellow Fairy”, łąka kwietna, byliny i trawy.
Zakończenie realizacji tego etapu planowane jest wiosną 2024 r. Koszt inwestycji to 433 tys. złotych.