wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kiedy początek sezonu grzewczego we Wrocławiu?

Kiedy początek sezonu grzewczego we Wrocławiu? Czy kaloryfery będą ciepłe? [SPRAWDŹ]

Jarek Ratajczak,

Temperatury coraz niższe, a to oznacza chłodniejsze dni i noce. Wiele osób sprawdza, czy kaloryfery są już ciepłe. Kiedy startuje sezon grzewczy? Zobacz szczegóły.

Reklama

Rozpoczął się tzw. sezon grzewczy, czyli okres roku kiedy kaloryfery w naszych domach muszą być ciepłe. Okres ten zaczyna się zwykle pod koniec września i trwa do początku kwietnia.

Spółka Fortum gotowa do sezonu jesienno-zimowego we Wrocławiu

Według rzecznika odpowiedzialnej za przesył ciepła spółki Fortum w nadchodzącej zimie nie powinno być problemów z ogrzewaniem mieszkań we Wrocławiu. 

Jesteśmy gotowi do sezonu grzewczego 2024/25
Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy spółki Fortum

Według prawa (rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia.

Takie rozwiązanie, gdzie były konkretne daty, stosowano 30 lat temu. Wówczas, to przepisy rozstrzygały, że sezon grzewczy trwa od 15 października do 25 kwietnia. Później zastąpiono je zasadą, że utrzymywanie się temperatury zewnętrznej o godzinie 19:00 poniżej 12 st.C., zobowiązywało spółdzielnie do włączenia centralnego ogrzewania w mieszkaniach. 

Kiedy startuje sezon grzewczy? Kiedy zostaną włączone kaloryfery we Wrocławiu?

W praktyce grzanie rozpoczyna się we wrześniu lub październiku. Trwa do kwietnia lub nawet maja. Przyjmuje się, że zarządcy budynków uruchamiają ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.

Elektrociepłownia Wrocław Kogeneracja gotowa do sezonu grzewczego

Przedstawiciele Kogeneracji zapewniają, że są przygotowani do kolejnego sezonu grzewczego. Dodają, że elektrociepłownia Wrocław zapewnia dostawy ciepła poprzez niezawodną infrastrukturę, która jest regularnie modernizowana i wymieniana. 

  • Łączne nakłady na modernizacje urządzeń produkcyjnych i sieci ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła (i w spółkach zależnych) planowane są w całym 2024 r. na poziomie ponad 495 milionów zł.

Od kilku miesięcy w elektrociepłowniach i na sieciach ciepłowniczych trwają intensywne prace przed najważniejszym okresem dla ciepłownictwa – sezonem jesienno-zimowym.

Ciepło jest  podstawową potrzebą każdego z nas, dlatego okres jesienno -zimowy jest dla nas szczególnie ważny. Corocznie przygotowujemy nasze instalacje, urządzenia wytwórcze i sieci ciepłownicze do pracy w sezonie grzewczym. W ramach transformacji naszych aktywów ciepłowniczych, prowadzimy obecnie 10 inwestycji w naszych elektrociepłowniach, związanych z odejściem od wytwarzania ciepła z węgla, w tym zakończenie budowy i przekazanie do eksploatacji elektrociepłowni Czechnica-2 w Siechnicach. Niezależnie od realizowanych nowych inwestycji, każdego lata dbamy o pracujące już urządzania, aby nadchodząca jesień i zima była dla mieszkańców 17 miast i gmin, dla których produkujemy ciepło, bezpieczna pod względem dostaw ciepła
Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Sezon grzewczy. Kto i kiedy decyduje o włączeniu grzejników?

Wrocławska elektrociepłownia produkuje ciepło i energię elektryczną przez cały rok kalendarzowy. O tym, kiedy uruchomione zostanie ogrzewanie u poszczególnych odbiorców decyduje zarządca danej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

- Fortum jest przygotowane, aby rozpocząć sezon grzewczy przy czym nazwa ta pozostała tylko umownie, gdyż wrocławska sieć ciepłownicza uruchamia się właściwie sama i start sezonu rozpoczyna się we Wrocławiu „automatycznie”. Zarządcy budynków mogą sami określić przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie jest samoistnie uruchamiane bądź wstrzymywane - informuje spółka.

Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu.

System automatyki pogodowej, z którego korzysta już ponad 90% naszych klientów we Wrocławiu to zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada działania tego systemu jest prosta - w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane.
Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy spółki Fortum.

- Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością jest także Fortum Optimum, czyli – usługa pozwalająca na utrzymywanie stabilnego komfortu cieplnego wewnątrz budynku. System bierze pod uwagę ponad 10 czynników, takich jak wiatr czy wilgotność powietrza. A ponadto optymalizujemy w ten sposób zużycie ciepła – dodaje Jacek Ławrecki. 

Przerwy w dostawie ciepłej wody i ciepła we Wrocławiu

  • Pogotowie ciepłownicze numer 993.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024