W tym roku miasto planuje objąć szczepieniami 2130 dziewcząt urodzonych w 2001 r., zameldowanych we Wrocławiu. W ubiegłym roku ze szczepień skorzystało 1735 gimnazjalistek, czyli około 82 proc. z zaplanowanej liczby trzynastolatek. Szczepienie jest dobrowolne i wymaga pisemnej zgody i obecności rodzica lub opiekuna.
Onkolodzy porozmawiają z rodzicami
Akcja szczepień zaczyna się w gimnazjach od akcji informacyjno-edukacyjnej. Najpierw więc są spotkania rodziców uczniów klas I gimnazjów z lekarzami onkologami i przedstawicielami Sanepidu. – W trakcie tych spotkań specjaliści opowiadają o zagrożeniach, jakie niesie zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego i o samym szczepieniu – opowiada Bożena Lewicka z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych magistratu. Potem na adres domowy rodziców dziewcząt wysyłane są imienne zaproszenia na szczepienia z podanym terminem jego wykonania.
Zdaniem specjalistów istotne jest, by szczepienia zostały wykonane u dziewcząt w wieku 10-13 lat. Rak szyjki macicy to drugi na świecie co do częstotliwości nowotwór, który występuje u kobiet. W Polsce na ten typ nowotworu zapada 3600 kobiet rocznie, z czego co roku umiera około 2000. Jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Zakażeniu wirusem można zapobiec wykonując szczepienie ochronne.
Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV jest prowadzony przez miasto od 2010 r. - Jest to bardzo ważny program zdrowotny, który będzie kontynuowany przez miasto do czasu wprowadzenia szczepienia przeciwko HPV do kalendarza szczepień obowiązkowych – podkreśla Bożena Lewicka. Od początku istnienia programu zaszczepionych zostało we Wrocławiu około 84 proc. trzynastolatek z kolejnych roczników.
Szczepienia przeciw HPV wykonywane będą w punktach szczepień, do których należą dziewczęta na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza pierwszego kontaktu.
Inne miejskie programy zdrowotne...
dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym:
- Dwuletni program profilaktyki wad i schorzeń wzroku u dzieci 3-5 lat. W tym roku szkolnym okuliści przebadają 3 tys. dzieci z 80 przedszkoli.
- Program populacyjny badań wzroku i słuchu w klasach I, III, V szkół podstawowych i II gimnazjalnych. Prowadzony jest od ponad 10 lat, z badań korzysta 80 proc. uczniów.
- Program profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży w wieku 4 -18 lat. Cel: wczesne wykrycie wad postawy i zapobieganie im poprzez darmowe zajęcia korekcyjne na basenie lub sali gimnastycznej.
- Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym.
- Program profilaktyki nadwagi, otyłości oraz innych zaburzeń okresu rozwojowego dla dzieci wrocławskich szkół podstawowych „Uczeń w formie”.
Informacji o programach można szukać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
Eliza Głowicka