wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

18 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Chcemy, żeby tak pozostało

Bywa, że dziś wychodzimy na ulice, by zamanifestować przywiązanie do wartości europejskich i sprzeciwiać się temu, co mogłoby nas pozbawić udziału we Wspólnocie   fot. U Wrocław
Bywa, że dziś wychodzimy na ulice, by zamanifestować przywiązanie do wartości europejskich i sprzeciwiać się temu, co mogłoby nas pozbawić udziału we Wspólnocie

Na kilkunastoletniej obecności w UE Polska zyskała około 2 bilionów złotych, co też oznacza, że otrzymała znacznie więcej środków, niż sama do unijnej kasy wpłaciła. Jednym z ważnych beneficjentów tych pieniędzy jest także Wrocław.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wstępując do Unii Europejskiej – 1 maja 2004 r. o północy – Polska, a wraz z nią jeszcze dziewięć innych krajów przystały na dostosowanie się do i przestrzeganie unijnych norm, przepisów prawa i demokratycznych zasad – co jest podstawą pełnoprawnego członkostwa w europejskiej Wspólnocie.

Ten historyczny moment zwieńczył integrację naszego państwa ze strukturami europejskimi, poprzedzoną procesem akcesyjnym z podpisaniem w Atenach w 2003 r. stosownego traktatu. Przypomnijmy, że za członkostwem w UE, w referendum 7 i 8 czerwca 2003 r., opowiedziało się ponad 75 procent głosujących Polaków. Dolny Śląsk z Wrocławiem miał jedną z najlepszych frekwencji w tym referendum.

Wrocław zdecydowanie – w Unii i z Unią Europejską

Od czasu wejścia do UE stolica Dolnego Śląska wykorzystała ok. 2,8 mld zł dofinansowania na projekty infrastrukturalne i społeczne. Pozwoliło to na powstanie w naszym mieście blisko 500 różnych inwestycji, które wpłynęły na rozwój miasta i komfort życia jego mieszkańców.

Od kilku lat nasze państwo ma wyraźny „problem” z UE, a dokładnie to Wspólnota Europejska daje wyraźny znak obecnemu polskiemu rządowi, że nie godzi się na łamanie traktatów, umów, zasad, prawa i demokracji, pod którymi wszyscy członkowie, w tym Polska przed 18 laty, się zgodzili i zobowiązali do ich przestrzegania, przy jednoczesnym zachowaniu niezależności i narodowej odrębności.

Skutkuje to tym np., że podczas gdy Polacy wciąż czekają na uruchomienie unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy (które to polski rząd sam wynegocjował!), Komisja Europejska wciąż blokuje miliardy euro tej pomocy, ponieważ rządzącym naszym krajem nie po drodze dziś m.in. z europejską praworządnością.

Czekamy na unijne środki, a możemy je stracić 

Brak środków unijnych oznacza utratę szansy na realizację wielu ważnych przedsięwzięć, służących mieszkańcom. Przypominamy o tym co najmniej od dwóch lat – ustami samorządowców, organizacji pozarządowych czy po prostu zwykłych obywateli, którzy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.

W ostatnich trzech latach Wrocław miał co rok na inwestycje średnio 160 mln zł ze środków unijnych. Gdybyśmy mieli do dyspozycji takie środki w przyszłości, znacznie zwiększyłoby to nasze możliwości inwestycyjne, a co za tym idzie - miasto mogłoby się rozwijać jeszcze szybciej. Skorzystaliby na tym przede wszystkim mieszkańcy
- przypominał pod koniec ub. roku Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Przypomnijmy, że wynegocjowane środki dla Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027 to 1 074,3 mld euro, w tym planowana alokacja dla Polski w wysokości 66,4 mld euro. Potwierdzona też została informację o zakwalifikowaniu Dolnego Śląska do regionów przejściowych, co oznacza, że maksymalny poziom dofinansowania dla takich obszarów wyniesie 70 proc., a nie, jak zakładano – 55 proc.

Unijny Fundusz Odbudowy to 750 mld euro, z czego Polska może uzyskać z tzw. Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności RRF 57,3 mld euro, natomiast z instrumentu ReactEU – ok. 2 mld euro. W sumie więc Polska mogłaby otrzymać w perspektywie finansowej 2021-2027 około 125 mld euro dotacji. A jak się stanie?

Solidarnie z Unią Europejską w czasie pokoju i w czasie wojny

Żadne państwo europejskiej Wspólnoty nie zakładało i nie chciało mierzyć się z takim wyzwaniem. Współpraca w ramach UE w czasie pokoju musiała znaleźć także ujście w czasie, gdy na kraj w środku Europy zaczęły spadać bomby. Ukraina, która co prawda nie jest członkiem UE, została bestialsko zaatakowana przez Rosję. Ta już od dwóch miesięcy dokonuje zbrodni również na cywilnych ukraińskich obywatelach, nie oszczędzając nikogo, w tym kobiet i dzieci. W takiej sytuacji Unia Europejska nie może milczeć, nie może być bezczynna, musi reagować, również w imię dobra wszystkich Europejczyków. 

Polska jako członek UE w pełni solidaryzuje się z Ukrainą i narodem ukraiński, jest jednym z najbardziej aktywnych państw, które niosą swojemu wschodniemu sąsiadowi pomoc, w której najlepiej i niesamowicie sprawdzają się „zwykli”, a jednak niezwykli Polacy. 

UE podjęła konkretne działania, aby wesprzeć Ukrainę i kraje z nią sąsiadujące, które zapewniają ochronę osobom uciekającym przed wojną. Wśród tych działań znajdują się (źródło: Rada Europejska/Rada Unii Europejskiej):

Odpowiadając na uznanie przez Rosję niekontrolowanych przez ukraiński rząd obszarów w obwodach donieckim i ługańskim oraz dokonanie przez ten kraj bezprecedensowej i niczym niesprowokowanej napaści wojskowej na Ukrainę – UE przyjęła pięć pakietów sankcji. 

Mają one osłabić, i już jest to widoczne, bazę ekonomiczną Rosji, pozbawiając ją do krytycznych technologii i rynków oraz znacznie ograniczając jej zdolność do prowadzenia wojny. Pierwszy pakiet wszedł w życie 23 lutego br., piąty – 8 kwietnia 2022 r. i obejmuje zakaz:

Unia Europejska nałożyła także sankcje na 217 osób i 18 podmiotów, które obejmują zakaz transakcji w odniesieniu do czterech kluczowych rosyjskich banków.

Stań po stronie Europy w Dniu Europy

Tematyka tegorocznego Dnia Europy, który czeka nas we Wrocławiu już za tydzień, nawiązuje do priorytetów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, jak i do obchodzonego w 2022 r. Europejskiego Roku Młodzieży. Ważne jest również pokazanie solidarności i unijnego wsparcia dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy. Zachęcamy do uczestnictwa i zabawy.

Dzień Europy 2022 – Wrocław

Dzień Europy 2022 – Wrocław

W plenerze
Termin 7 maja 2022 od 10:00 do 15:00

Miejsce Plac Solny

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama