wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Żydowscy bojownicy walczyli o godną śmierć
Kliknij, aby powiększyć
Uroczystość w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Uroczystość w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Kilkudziesięciu wrocławian wzięło udział w uroczystości w 79. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. – Atak Rosji na Ukrainę pokazuje, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze – powtarzali uczestnicy spotkania przy pomniku Bohaterów Getta.

Reklama

Na plac Bohaterów Getta przyszli członkowie społeczności wrocławskich Żydów, ludzie kultury i nauki, społecznicy, politycy, prezydent Wrocławia. Większość zgromadzonych trzymała w dłoniach żółte żonkile, symbole kwiatów mieli także przypięte do ubrań. Charakterystyczny symbol pojawił się także na chodniku w pobliżu wrocławskiego pomnika.

Garstka przeciwko zbrodniczej machinie

Wiosną 1943 roku przeciwko Niemcom wystąpiło niespełna tysiąc słabo uzbrojonych żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańczy zryw był reakcją na masowe wywózki mieszkańców getta do obozów zagłady.

– Był to akt bohaterskiej walki o charakterze symbolicznym. Była to walka o śmierć, nie o życie, według maksymy: Lepiej zginąć stojąc, niż żyć klęcząc – mówił Aleksander Rotsztejn, przewodniczący wrocławskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów we Wrocławiu.

W czasie 27 dni walk SS-mani i żołnierze Wehrmachtu zamordowali ok. siedem tysięcy osób. Pozostałe ponad 50 tys. Żydów wywieziono do obozów, a teren getta zrównano z ziemią.

Aleksander Rotsztejn: – Dzisiaj oglądamy obrazy z walczącej Ukrainy, gdzie tysiące ludzi chwyciło za broń i stanęło w obronie wolności. Dzisiaj im wszystkim oddajemy cześć. Cześć i chwała bohaterom walczącym o wolność w przeszłości i w teraźniejszości.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Getta, poprzedziła modlitwa, którą poprowadził rabin Boaz Pash.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl