Relikwie św. Marii Magdaleny i Krzyża Świętego przyjadą do Wrocławia z Białegostoku. Przywitanie zaplanowane jest między godziną 19.00 a 20.00. Przez całą noc, aż do piątkowego południa, w katedrze prawosławnej przy ul. Wszystkich Świętych, zaplanowano uroczyste liturgie i czuwania. Po opuszczeniu Wrocławia relikwie trafią do Łodzi.Relikwia ręki „Świętej Równej Apostołom” jest szczególna w Kościele Prawosławnym. Przybyła z góry Atos, z klasztoru Siomonopetra. Ręka nie ulega rozkładowi i utrzymuje naturalną temperaturę ciała. – To jest peregrynacja Świętego Krzyża i św. Marii Magdaleny, dlatego że te dwie rzeczy są nierozłączne, ona widziała zmartwychwstałego Chrystusa a to było możliwe dopiero gdy zmarł na krzyżu - mówi ks. Jerzy Szczur, proboszcz prawosławnej parafii katedralnej we Wrocławiu. - Dla nas jest to potwierdzenie, że Duch Święty żyje w ludziach świętych i Bóg nie jest Bogiem ludzi zmarłych ale żyjących i relikwie, które nie ulegają rozkładowi potwierdzają nam, że życie w Bogu jest prawdą - dodaje duchowny.
Uroczystości czwartkowo-piątkowe będą miały również wymiar ekumeniczny. - Spodziewamy się abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, swoją obecność potwierdził także kard. Henryk Gulbinowicz, ale zapraszamy wszystkich chrześcijan na te uroczystości - mówi ks. Jerzy Szczur. - Taka okazja pewne za naszego życia się nie powtórzy, bo relikwie opuszczają swoje miejsce raz na około 50 lat - dodaje proboszcz. – Dla kobiet jest to jedyna okazja aby uczcić te relikwie, bo na górę Atos nie mają wstępu kobiety, tam króluje tylko jedna kobieta – Maryja - podkreśla.
Święta Maria Magdalena jest zaliczana do „świętych Pańskich”. Za życia była nierządnicą uratowaną przez Jezusa od ukamienowania. Później była jego uczennicą, która do końca stała pod krzyżem. Jako pierwsza zobaczyła Jezusa po zmartwychwstaniu. W Kościele Prawosławnym utożsamiana jest z kobietą, z której Jezus wypędził siedem duchów nieczystych i jest nazywana „Apostołką Apostołów”.
arc