Jak podkreślają członkowie Komisji – sami będący również radnymi osiedlowymi – była to decyzja trudna i podjęta po długim procesie analizy oraz nieudanych próbach zażegnania konfliktu, który od początku obecnej kadencji paraliżował funkcjonowanie Rady Osiedla.
Konflikt narastał od początku kadencji
Zgodnie ze Statutem Osiedla, Rada Miejska może podjąć decyzję o rozwiązaniu Rady Osiedla w przypadku konfliktu uniemożliwiającego sprawne funkcjonowanie Osiedla – po wcześniejszym przeprowadzeniu mediacji. W przypadku Rady Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki mediacje były prowadzone w 2023 roku, jednak mimo trzech spotkań nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.
Jak wynika z dokumentacji przedstawionej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (jednostkę obsługującą rady osiedli), w działalności Rady stwierdzono szereg poważnych i powtarzających się naruszeń statutu:
Prowadzenie sesji w trybie zdalnym lub hybrydowym, mimo iż od czerwca 2023 r. obowiązywał wyłącznie tryb stacjonarny. Pomimo wielokrotnych przypomnień ze strony WCRS, Rada Osiedla kontynuowała obrady w trybie niedozwolonym.
Przeprowadzanie głosowań bez wymaganego kworum, co skutkowało naruszaniem zasad legalizmu i uniemożliwiało pełnoprawne podejmowanie uchwał. Przykładowo, podczas jednej z sesji kontynuowano głosowania mimo opuszczenia obrad przez 5 radnych, co formalnie uniemożliwiało dalsze procedowanie.
Nieterminowe złożenie rocznego sprawozdania z działalności Osiedla za 2023 rok – sprawozdanie zostało przyjęte i przekazane z czteromiesięcznym opóźnieniem względem terminu statutowego.
Próby mediacji zakończone niepowodzeniem
Konflikt wewnętrzny w Radzie oraz brak gotowości do współpracy i kompromisów doprowadziły – zdaniem Komisji – do sytuacji, w której dalsze funkcjonowanie Rady przestało być możliwe. Przewodniczący organów Osiedla, zgodnie z oczekiwaniami, powinni dbać o inkluzywność i zapewniać warunki do wspólnej pracy radnych – w tym przypadku, jak wskazano w uzasadnieniu uchwały, tego zabrakło.
Samorząd Osiedla nie jest sam dla siebie - ma służyć mieszkańcom i rozwojowi Osiedla. Niestety, w tym przypadku przewlekły konflikt wewnętrzny uniemożliwił realizację tych zadań. Warto zaznaczyć, że wszyscy członkowie Komisji są także radnymi osiedlowymi, co tym bardziej czyniło tę decyzję wyjątkowo trudną.Sławomir Czerwiński, radny miejski ale też radny osiedlowy i przewodniczący Komisji
Projekt uchwały w sprawie rozwiązania Rady Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki ma zostać poddany pod głosowanie na lipcowej sesji Rady Miejskiej.
Źródło: materiały prasowe