Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchów Drogowego od poniedziałku protestują w wielu miastach. Biorą zwolnienia lekarskie lub urlopy na żądanie. Konsekwencją jest wstrzymywanie egzaminów.
Egzaminatorzy z Wrocławia będą protestować. Kiedy?
Protest jest ogólnopolski. Przyłączyła się do niego także część egzaminatorów z Dolnego Śląska.
W Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego dowiadujemy się, że w tym tygodniu nie doszło do ponad 20 egzaminów na kategorię B w trzech miastach: Głogowie, Jeleniej Górze i Legnicy. Do pracy nie przyszło pięciu egzaminatorów. Oficjalnie są na zwolnieniach lekarskich.
We Wrocławiu egzaminy przebiegają zgodnie z planem. Wyjątkiem będzie nadchodząca środa, 10 sierpnia. Egzaminatorzy zapowiedzieli, że w tym dniu dołączą do protestu i nie będzie żadnych egzaminów. – Naszym pracownikom zależy na dwóch rzeczach. Chcą zaznaczyć, że popierają postulaty, ale jednocześnie zachować się dobrze w stosunku do kursantów. Uważają, że protest w jak najmniejszym stopniu powinien wpływać na ich plany – wyjaśnia Agnieszka Brząkała, pełnomocnik dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu.
Na 10 sierpnia zaplanowano ponad 100 egzaminów teoretycznych i praktycznych. Wszystkie będą przełożone. Nowy termin wstępny to 20 sierpnia, sobota. Jeżeli ten dzień kursantom nie pasuje, ośrodek ustali z nimi inny – indywidualnie.
Czego domagają się egzaminatorzy i co zamierza ministerstwo?
Egzaminatorzy w całym kraju protestują, bo są niezadowoleni z warunków pracy. Przede wszystkim chodzi o pieniądze. Chcą zarabiać przynajmniej sześć tysięcy złotych na rękę miesięcznie (dotyczy osób posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii).
Domagają się także likwidacji dodatku zadaniowego i przedziału wynagrodzenia, a także proszą o wzrost pensji odpowiednio do zakresu posiadanych uprawnień oraz o utworzenie specjalnego funduszu na nagrody.
Żądania dotyczące pieniędzy to jeden z czterech postulatów zgłoszonych 5 sierpnia ministrowi infrastruktury przez przedstawicieli Komitetu Egzaminatorów RP. Pozostałe to:
- zmiana systemu egzaminowania (m.in. zwiększenie niezależności egzaminatorów i zamiana sposobu oceny kandydatów na kierowców),
- powołanie spośród egzaminatorów Rzecznika Praw Egzaminatorów, który będzie stał na straży praw egzaminatorów,
- wypracowanie sposobu wymiany informacji pomiędzy ministerstwem a egzaminatorami, który uwzględniałby osobisty udział ministra w rozmowach.
Komitet zapowiedział, że protest będzie trwał do czasu zaakceptowania powyższych żądań.
Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury zapewniają, że są gotowi do kontynuowania podjętych w lipcu rozmów.
Zaplanowano następne spotkanie, na przełomie sierpnia i września, na którym dyrektorzy WORD zobowiązali się przedstawić szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej w kontekście kosztów ponoszonych przez ośrodki na wynagrodzenia egzaminatorów. Informacje te pozwolą na wypracowanie stanowiska odnoście do zmian w modelu wynagradzania egzaminatorów i systemie egzaminowania kandydatów na kierowcówBiuro Komunikacji Ministerstwa Infrastruktury
Poprzedni protest trwał od 4 do 8 lipca, obejmując 27 WORD-ów. Podobnie jak teraz niektóre ośrodki odwoływały wszystkie egzaminy lub ograniczały ich liczbę, ponieważ egzaminatorzy nie przychodzili do pracy.