wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Egzaminatorzy z Wrocławia dołączają do protestu, ale tylko na jeden dzień. Kiedy nie będzie egzaminów?
Kliknij, aby powiększyć
Egzaminatorzy z Wrocławia dołączą do protestu 10 sierpnia. Egzaminy na ten dzień zostaną przełożone na inny termin Pixabay.com
Egzaminatorzy z Wrocławia dołączą do protestu 10 sierpnia. Egzaminy na ten dzień zostaną przełożone na inny termin

Zaplanowane na środę, 10 sierpnia, egzaminy na prawo jazdy we Wrocławiu są przekładane na inny termin. Egzaminatorzy dołączają do protestu, ale tylko na jeden dzień. W pracy stawią się w czwartek.

Reklama

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchów Drogowego od poniedziałku protestują w wielu miastach. Biorą zwolnienia lekarskie lub urlopy na żądanie. Konsekwencją jest wstrzymywanie egzaminów.

Egzaminatorzy z Wrocławia będą protestować. Kiedy? 

Protest jest ogólnopolski. Przyłączyła się do niego także część egzaminatorów z Dolnego Śląska.

W Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego dowiadujemy się, że w tym tygodniu nie doszło do ponad 20 egzaminów na kategorię B w trzech miastach: Głogowie, Jeleniej Górze i Legnicy. Do pracy nie przyszło pięciu egzaminatorów. Oficjalnie są na zwolnieniach lekarskich.

We Wrocławiu egzaminy przebiegają zgodnie z planem. Wyjątkiem będzie nadchodząca środa, 10 sierpnia. Egzaminatorzy zapowiedzieli, że w tym dniu dołączą do protestu i nie będzie żadnych egzaminów. – Naszym pracownikom zależy na dwóch rzeczach. Chcą zaznaczyć, że popierają postulaty, ale jednocześnie zachować się dobrze w stosunku do kursantów. Uważają, że protest w jak najmniejszym stopniu powinien wpływać na ich plany – wyjaśnia Agnieszka Brząkała, pełnomocnik dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu.

Na 10 sierpnia zaplanowano ponad 100 egzaminów teoretycznych i praktycznych. Wszystkie będą przełożone. Nowy termin wstępny to 20 sierpnia, sobota. Jeżeli ten dzień kursantom nie pasuje, ośrodek ustali z nimi inny – indywidualnie.  

Czego domagają się egzaminatorzy i co zamierza ministerstwo?

Egzaminatorzy w całym kraju protestują, bo są niezadowoleni z warunków pracy. Przede wszystkim chodzi o pieniądze. Chcą zarabiać przynajmniej sześć tysięcy złotych na rękę miesięcznie (dotyczy osób posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii).

Domagają się także likwidacji dodatku zadaniowego i przedziału wynagrodzenia, a także proszą o wzrost pensji odpowiednio do zakresu posiadanych uprawnień oraz o utworzenie specjalnego funduszu na nagrody.

Żądania dotyczące pieniędzy to jeden z czterech postulatów zgłoszonych 5 sierpnia ministrowi infrastruktury przez przedstawicieli Komitetu Egzaminatorów RP. Pozostałe to:

  • zmiana systemu egzaminowania (m.in. zwiększenie niezależności egzaminatorów i zamiana sposobu oceny kandydatów na kierowców),
  • powołanie spośród egzaminatorów Rzecznika Praw Egzaminatorów, który będzie stał na straży praw egzaminatorów,
  • wypracowanie sposobu wymiany informacji pomiędzy ministerstwem a egzaminatorami, który uwzględniałby osobisty udział ministra w rozmowach.

Komitet zapowiedział, że protest będzie trwał do czasu zaakceptowania powyższych żądań.

Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury zapewniają, że są gotowi do kontynuowania podjętych w lipcu rozmów.

Zaplanowano następne spotkanie, na przełomie sierpnia i września, na którym dyrektorzy WORD zobowiązali się przedstawić szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej w kontekście kosztów ponoszonych przez ośrodki na wynagrodzenia egzaminatorów. Informacje te pozwolą na wypracowanie stanowiska odnoście do zmian w modelu wynagradzania egzaminatorów i systemie egzaminowania kandydatów na kierowców
Biuro Komunikacji Ministerstwa Infrastruktury

Poprzedni protest trwał od 4 do 8 lipca, obejmując 27 WORD-ów. Podobnie jak teraz niektóre ośrodki odwoływały wszystkie egzaminy lub ograniczały ich liczbę, ponieważ egzaminatorzy nie przychodzili do pracy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl