Sala z symulatorami w Zespole Szkół Logistycznych
W Zespole Szkół Logistycznych przy ul. Dawida powstała pracownia symulacyjna. Wyposażona jest w 9 komputerów i 38 monitorów, które pracują w systemie EBISCREEN 300 i MOR-3. System komputerowy odwzorowuje w czasie rzeczywistym położenie pociągów, zajętość torów i stany przejazdów kolejowych.
Pracownia symulacyjna w 95% odpowiada rzeczywistej pracy nastawni sterowania ruchem kolejowym. Oprócz sali została również otwarta część szkoły, która była w remoncie (m.in. przyziemie budynku).
Seamfory, rozjazdy i wykolejnice
Na monitorze można zobaczyć rzeczywisty układ torów z całą infrastrukturą kolejową odpowiadającą za bezpieczeństwo przejazdu pociągu, m.in. semafory, zajętość torów, rozjazdy, wykolejnice, tarcze manewrowe, blokady czy przejazdy kolejowe.
Oprócz informacji o sytuacji rzeczywistej na torach istnieje możliwość symulacji sytuacji awaryjnych, zmuszających uczniów do podejmowania decyzji, z którymi mogą spotkać się podczas pracy dyżurnego ruchu.
Na każdym monitorze układ stacji jest inny. Jest też specjalny system, na którym widać przyjazdy i odjazdy pociągów oraz jego numer identyfikacyjny.
Na pozostałych monitorach uczniowie mogą układać drogi przebiegu czy sprawdzić, która droga jest zablokowana. Można też symulować sytuacje awaryjne, co też pomaga uczyć się w rzeczywistości wirtualnej, ale zbliżonej do warunków naturalnych, np. jeżeli tory są zamknięte i nie można puścić pociągu, to wtedy uczniowie muszą znaleźć sposób, by pojazd wypuścić.Stella Gazdulska, dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych
– Jest to z jednej strony fajna zabawa, a z drugiej również nauka, bo tak to w rzeczywistości wszystko funkcjonuje – dodaje dyrektor szkoły.
Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym LCS zostało zakupione ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektów: „Twój czas na staż” i „Bliżej zawodu”. Dofinansowano kwotę ponad 165 tys. zł.