wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poczet Odtwórców Polskich, czyli moda sprzed wieków

Poczet Odtwórców Polskich, czyli moda sprzed wieków

Materiał archiwalny

Jak ubierali się dawniej rzemieślnicy, żołnierze czy nadworne damy? Wiemy to głównie z literatury lub dzięki pasjonatom, którzy zajmują się rekonstrukcją historyczną. Wrocławski fotograf Bartek Janiczek (rekografia.pl) razem z Łukaszem Narolskim z fundacji Patrominium Europae chce sfotografować to środowisko i stworzyć Poczet Odtwórców Polskich. Oprócz waloru artystycznego, projekt ma też wymiar edukacyjny.

Reklama

Rycerze, wikingowie, damy, rzemieślnicy – to tylko część sylwetek, które odtwarzają różne grupy rekonstrukcyjne w Polsce. Środowisko coraz mocniej się rozrasta, a organizowane wydarzenia cieszą się z roku na rok większą popularnością. Powstają osady Słowian czy wikingów. Odtwarzane są historyczne bitwy, choćby ta pod Grunwaldem. Osób, które biorą w tym udział, są setki, wszyscy starają się być w strojach jak najbliższych pierwowzorom. To żywa lekcja historii. Dlatego wrocławski fotograf postanowił sportretować polski ruch rekonstrukcyjny.

Projekt nazywa się Poczet Odtwórców Polskich i ma pokazać, kogo „odtwarzają” Polacy. Są wśród nich żołnierze z okresu napoleońskiego, śląscy rycerze, rzemieślniczki z okresu początku państwowości polskiej czy damy w sukniach wieczorowych z początku XX wieku.

– Projekt, prócz wymiaru artystycznego, ma także wymiar edukacyjny – w oparciu o stroje, jak najbardziej poprawne historycznie, ma pokazywać rzeczywiste wizerunki ludzi sprzed dziesiątek, setek, a nawet tysięcy lat – mówi Bartek Janiczek.

Twórcom zależy, aby historię pokazać z ludzką twarzą, i nie do końca podręcznikowo. Chcą w prosty i dosłowny sposób zaciekawić współczesnych tym, jak wyglądali ludzie w odległych czasach. – Liczymy na to, że zdjęcia lepiej przemówią do odbiorców niż stara rycina, fresk czy obrazek – dodają.

Pierwsza sesja do projektu odbyła się w Poznaniu. Kolejna, w lutym, będzie we Wrocławiu. Odbędzie się w gościnnych wnętrzach Centrum Technologii Audiowizualnych. – Udział w niej zapowiedziało ponad 20 odtwórców z całej Polski. Zaprezentują ponad 50 sylwetek z różnych okresów. Nie zabraknie zarówno cywili, jak i wojaków – wylicza wrocławski fotograf.

Projekt nie ma żadnego sponsora. Fotografowie finansują go ze swoich pieniędzy. Liczą, że zainteresują nim szersze grono odbiorców i uda się zdobyć środki na wystawy, prowadzenie zajęć edukacyjnych czy wydanie albumu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl