wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Chmary biedronek azjatyckich we Wrocławiu

#InwazjaObcych - piszą na Facebooku Lasy Państwowe. Arlekiny albo ninja, bo tak nazywane są biedronki azjatyckie, pojawiły się już w wielu rejonach Wrocławia. Zimują pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków. Mogą też wybrać nasze mieszkania. To gatunek inwazyjny, który pochodzi z Azji. Ukąszenie biedronki azjatyckiej nie jest bolesne, ale może wywołać reakcję alergiczną.

Reklama

Wrocławianie informują na forach internetowych, że całe chmary biedronek azjatyckich można spotkać m.in. w Śródmieściu, na Kozanowie, w rejonie parku Południowego, na Brochowie.

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) – nazywana arlekinem albo ninja – pochodzi z Azji. Od 30 lat rozprzestrzenia się po Europie i Ameryce, wypierając rodzime gatunki. W Polsce zaobserwowano ją blisko 20 lat temu. 

Biedronki zimują pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków. Mogą się też wciskać do naszych domów i mieszkań.

Kariera biedronki azjatyckiej to dobry przykład ogromnych problemów, jakie sprawiają inwazyjne gatunki obce. W zaledwie kilkanaście lat opanowała właściwie całą Polskę, utrzymując ogromną liczebność populacji, czego od kilku lat doświadczamy na własnej skórze każdej jesieni.
Lasy Państwowe, komunikat
Przedstawiciele Lasów Państwowych dodają: "Ekspansywna biedronka wypiera z nisz ekologicznych nasze rodzime dwu czy siedmiokropki, a ugryzienia samych biedronek azjatyckich nierzadko wywołują również reakcje alergiczne u ludzi".

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Biedronki azjatyckie charakteryzują się dużą zmiennością - nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę "M". - Niektóre są całe czarne… jak prawdziwy ninja - dodają na Facebooku Lasy Państwowe.
Zbliża się zima i owady próbują sobie znaleźć miejsce do przezimowania. W Azji skąd pochodzą zwykle znajdują schronienie pod kamieniami i w skalnych szczelinach. U nas chowają się do budynków, biorąc je instynktownie za skalne wzniesienia. Szczeliny w oknach to jedno z ich ulubionych miejsc. Ale wystarczy założyć moskitiery w okna lub nie otwierać ich w dni, kiedy widzimy owady na szybach i problem zniknie. I to dosłownie, bo za tydzień, dwa, kiedy biedronki znajdą miejsca do przezimowania, znikną nam z pola widzenia. Aż do następnej jesieni.
Prof. Jacek Twardowski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Jeżeli chodzi o nasze rodzime biedronki, to mamy ich w Polsce ok. 80 gatunków. Najbardziej znane siedmiokropki są do siebie podobne, mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są mocno czerwone. Nie występują też w takich gromadach na ścianach jak te azjatyckie. 
"Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj! Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Uwaga, ukąszenie biedronki może wywołać alergię

Ukąszenie owada nie jest bolesne, lecz może wywołać reakcję alergiczną. Aby się przed nimi uchronić, należy uszczelnić okna i drzwi lub zabezpieczyć je siatką. Biedronki azjatyckie odstraszają zapachy mentanolu i kamfory.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl