wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych. Relacja Larysy Leshchenko

Wyjechała odwiedzić najbliższych w Ukrainie i rosyjska agresja spowodowała, że musiała zostać na rodzinnej Żytomierszczyźnie (około 200 km od Kijowa) – wrocławianka, Larysa Leshchenko, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego specjalnie dla www.wroclaw.pl relacjonuje to, co dzieje się w Ukrainie.

Reklama

Dr hab. Larysa Leshchenko jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Zakładem Badań Wschodnich w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych.

Dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych. Relacja Larysy Leshchenko

  • 2 lata temu [Piątek, 22/04/2022]
    • 11:59
      Relacja z 21 kwietnia

      Larysy Leshchenko: – W czasie trwającej wojny z agresorem rosyjskim nie tylko odwaga żołnierzy na polu walki przybliża zwycięstwo, lecz także aktywność i zaangażowanie pisarzy i poetów, jak i przedstawicieli branży księgarskiej.

      Promocja ukraińskiej książki poza granicami kraju w trudne czasy wzmacnia pozytywny wizerunek Ukrainy, jak również przypomina światu o ważności niesienia pomocy ofiarom wojny.

      Bojkot rosyjskich produktów kultury

      Ponadto, udział w międzynarodowych wydarzeniach związanych z promocją książek jest dobrą okazją do tworzenia koalicji na rzecz bojkotu rosyjskich produktów kultury.

      Współodpowiedzialność za bestialstwa wobec Ukraińców i niszczenia całych miast ponoszą również przedstawiciele rosyjskich kręgów kulturalnych, zresztą od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku ich stanowisko było obojętne lub propaństwowe.

      Ukraina na targach książek

      W tym roku Ukraina już miała swoje stoiska  na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii we Włoszech (21-24 marca) oraz na Targach Książki w Londynie w Wielkiej Brytanii (5-7 kwietnia).

      Na każdym z targów stoisko ukraińskie wzywa społeczność światową do poparcia projektu druku książek dla dzieci-uchodźców z Ukrainy – „Książki bez granic”.

      W kalendarzu światowych wydarzeń książkowych w 2022 Ukraina będzie miała swoje stoiska w Paryżu (22-24 kwietnia), w Turynie (19-23 maja), w Warszawie (26-29 maja), w Pradze (9-12 czerwca), w Göteborgu (22-25 września), we Frankfurcie (19-23 października).

  • 2 lata temu [Środa, 20/04/2022]
    • 21:47
      Relacja z 19 kwietnia. Sektor IT pomaga kobietom

      Larysa Leshchenko: – Wciąż trwająca wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała, że miliony obywateli Ukrainy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, wyjazdu w bardziej bezpieczne miejsca w kraju lub emigracje zagranicę.

      Zdecydowana większość migrantów to są kobiety ratujące swoje dzieci. Dla ich bezpieczeństwa Ukrainki godzą się na życie z dala od domu, mężów i rodzin oraz iluzoryczne i niepewne plany na przyszłość.

      Próba ułożenia życia w nowym warunkach często zaczyna się od poszukiwania pracy i zabezpieczenia godnego poziomu życia.

      Sektor IT pomaga kobietom. Projector Creative & Tech Foundation

      Aby wspierać Ukrainki w trudnych czasach, dawać im nadzieję na przyszłość i nie skazywać tylko na pomoc humanitarną przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Projector Institute został zapoczątkowany specjalny Program Projector Creative & Tech Foundation, celem którego jest przeszkolenie i przygotowanie do pracy w branży IT pięciu tysięcy kobiet.

      Pomagają kobietom w poszukiwaniu perspektywicznych zawodów

      Dzięki tej inicjatywie Fundacja zamierza zachęcać i pomagać kobietom w poszukiwaniu  perspektywicznych i kreatywnych zawodów. Praca, samodzielność finansowa, integracja z europejskim kreatywnym i technologicznym środowiskiem ma rekompensować chociażby mały odsetek cierpień i tragicznych przeżyć Ukrainek, których doświadczyły w skutek agresji rosyjskiej.

  • 2 lata temu [Piątek, 15/04/2022]
    • 12:30
      Relacja z 14 kwietnia. Kultura ma znaczenie

      Larysa Leshchenko: – Ukraińska kultura, jak i całe państwo, stała się także celem agresji rosyjskiej: bezwzględne niszczenie przez wroga pamiątek ruchomego i nieruchomego dziedzictwa kulturalnego, mordowanie i prześladowanie działaczy kultury, niszczenie wszelkich symboli kojarzonych z ukraińską tożsamością kulturalną i narodową. Kultura jest nieodłącznym elementem prawa do samostanowienia, czego właśnie agresor rosyjski dąży Ukraińców pozbawić, rozpoczynając krwawą wojnę w 2014 roku.

      Ukraine Now and Forever

      W celu zwrócenia uwagi świata na ukraińską kulturę i sztukę oraz dalszą konsolidację społeczności międzynarodowej w obliczu rosyjskiej agresji przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Państwową Agencją Ukrainy ds. Sztuki i Edukacji Artystycznej zapoczątkowano projekt Ukraine Now and Forever. Projekt zakłada realizację dwóch celów strategicznych: wezwanie świata do dalszego nakładania sankcji kulturalnych na rosję oraz pogłębienie wiedzy odbiorców zagranicznych na temat ukraińskich projektów kulturalnych i wydarzeń artystycznych.

      Projekt Ukraine Now and Forever ma połączyć różne inicjatywy i zaprezentuje światu kulturę oraz sztukę ukraińską w jej oryginalności i różnorodności: koncerty, projekty teatralne i wystawiennicze, prezentacje dorobku ukraińskich artystów i autorów, publiczne dyskusje z ukraińskimi intelektualistami. Symbolem nowej inicjatywy kulturalnej jest kwiat słonecznika.

  • 2 lata temu [Środa, 13/04/2022]
    • 10:33
      Relacja z 12 kwietnia. Wolontariusze-ratownicy, chętnych nie brakuje

      Larysa Leshchenko: - Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy przyjęła ponad osiem tysięcy zgłoszeń w ciągu sześciu dni od ochotników pragnących pracować przy porządkowaniu miejscowości zwolnionych od rosyjskich okupantów. Warto zauważyć, że odnotowane zgłoszenia w większości pochodzą od mieszkańców Kijowa i obwodu kijowskiego.

      Porządkowanie miejscowości po rosyjskich terrorystach

      W innych regionach kraju także jest duże zaangażowanie mieszkańców w prace porządkowe i ratownicze. Przedstawiciele Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych nie kryją swojego zachwytu i podziwu, gdyż zgłaszające się do pracy osoby przypominają i potwierdzają kilkakrotnie swoje deklaracje i determinacje w pomaganiu ludziom.

      Tysiące min pułapek i niewybuchów

      Stopniowe skierowanie ochotników do prac porządkowych, rozbiórek zniszczonych domów i budowli jest związane z wciąż istniejącym zagrożeniem eksplozji min i niewybuchów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac porządkowych istnieje konieczność sprawdzenia terenu przez saperów.

      Rosyjscy terroryści pozostawili po sobie tysiące min i min pułapek nie tylko w miejscach, gdzie trwały bezpośrednie walki, lecz także minowali oni domy i wyposażenie domów, samochody, obiekty użyteczności publicznej, do najbardziej barbarzyńskich przypadków należą zaminowane zwłoki zamordowanych Ukraińców, a także cmentarze. W celu zapobiegania kolejnym tragediom na wyzwolonych terenach praca saperów i służb ratowniczych trwa 24/7.

  • 2 lata temu [Poniedziałek, 11/04/2022]
    • 11:21
      Relacja z 10 kwietnia. Ukraińska odwaga

      Larysa Leshchenko: – Z inicjatywy władz ukraińskich rozpoczęła się krajowa i międzynarodowa kampania reklamowa ukraińskiej odwagi. Projekt polega na promowaniu odwagi jako głównego zasobu narodowego, znaku rozpoznawczego kraju. Billboardy projektu pojawiły się już na ulicach ponad 15 krajów: Kanady, Polski, Niemiec, Włoch, Austrii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, USA i innych.

      Ukraina dumna i odważna

      W czasie wciąż trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej ważne jest aby Ukraińcy nie stracili odwagi pierwszych tygodni wojny, do tego właśnie nawiązuje kampania skierowana do odbiorców krajowych. Natomiast celem międzynarodowej kampanii jest dzielenie się odwagą ze światem i kreowanie wizerunku kraju, w którym żyją odważni ludzie, funkcjonują odważne biznesy i kreowane są odważne idee.

      Ukraińska odwaga ma konkretne twarze

      Ukraińska odwaga ma konkretne twarze, dlatego na billboardach w kraju i zagranicą rozmieszczano zdjęcia z odważnymi Ukraińcami, są to lekarze, ratownicy, pracownicy przedsiębiorstw użyteczności publicznej, sprzedawcy, kierowcy, farmaceuci.

      Ukraina=Odwaga

      Na stronie internetowej projektu można znaleźć do pobrania i wykorzystania krótkie filmy, układy plakatów, naklejek i posterów.

      Pomysłodawcami kreatywnego znaku Ukraina=Odwaga jest agencja kreatywna Banda oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

  • 2 lata temu [Piątek, 08/04/2022]
    • 09:38
      Relacja z 7 kwietnia. Rosyjskie zbrodnie i zniszczenia na mapach Google.

      Larysa Leshchenko: – Eksperci światowego giganta technologicznego Google okazują wsparcie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy w dokumentowaniu zbrodni i zniszczeń, które zostały dokonane przez rosyjskich okupantów wobec Ukraińców i Ukrainy.

      Świat musi to zobaczyć

      Cyfrowe utrwalenie dowodów zbrodni i okrucieństw rosyjskich rozpoczęto od wyzwolonego podkijowskiego miasta Irpiń. Zespoły specjalistów zaczęły pracować jednocześnie w kilku miejscach, gdzie doszło do mordów, zniszczeń i dewastacji.

      Projektem digitalizacji mają być objęte wszystkie miasta i wsie, w celu ewidencji i naprawy zniszczeń, które zostały dokonane przez rosyjskich okupantów.

      Ogólnodostępne zdjęcia będą w Mapach Google. Świat musi zobaczyć, jak wcześniej wyglądały ukraińskie miasta i wsie i jak zostały zniszczone przez agresora.

      Rosyjskie zbrodnie i zniszczenia na mapach Google

      Zapoczątkowany projekt będzie miał charakter otwarty i dostępny dla osób, które chcą mieć obiektywne dane o terenie i swojej nieruchomości. Z tej ewidencji będą także korzystać służby porządkowe i ratownicy.

      Efekty rozpoczętych prac można będzie ocenić już w najbliższych dniach. Eksperci Google obiecują opublikować pierwsze panoramiczne zdjęcia zniszczonych ulic i budynków w mieście Irpiń.

       

  • 2 lata temu [Czwartek, 07/04/2022]
    • 13:24
      Relacja z 6 kwietnia. Zakończenie roku szkolnego w czasie wojny

      Larysa Leshchenko: – Mimo trwającej wojny z agresorem rosyjskim, w ukraińskich szkołach intensywnie przywracano proces edukacyjny. W regionach, na terenie których nie ma bezpośrednich działań wojennych, przywrócono lekcje szkolne online jeszcze na początku marca, natomiast obecnie w niektórych regionach podejmowano próby stacjonarnego powrotu do szkół. Warto przypomnieć, że na początek roku szkolnego (wrzesień 2021) w szkołach ukraińskich do nauki przystąpiło 4,2 mln uczniów.

      Migracja, wyjazdy i mordowanie nauczycieli

      Poważne zmiany w szkolnictwie w czasie wojny zaszły w skutek migracji wewnętrznej w kraju oraz wyjazdy zagraniczne w celu poszukiwania schronienia dla dzieci i kobiet przed zagrożeniami, wykorzystanie budynków szkół i placówek edukacyjnych jako miejsc czasowego pobytu uchodźców, celowe mordowanie nauczycieli i niszczenie budynków szkół przez wroga.

      Powstała ukraińską akademia internetowa

      W celu sfinalizowania roku szkolnego i umożliwienia uzyskania przez uczniów świadectw szkolnych, a szczególnie w klasach maturalnych Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy wspólnie z międzynarodową amerykańska szkołą Citizen High School oraz Ambasadą Ukrainy w USA uruchomiły ukraińską akademię internetową dla tymczasowo przesiedlonych uczniów, która pozwoli im kontynuowanie nauki bezpłatnie. Platforma edukacyjna jest oferowana uczniom, którzy nie mają możliwość pobierania nauki w języku obcym, prezentowane kursy tłumaczone są na język ukraiński, umożliwi to uczniom szybki powrót do szkół po przyjeździe do kraju.

      Aplikacje do nauki

      Warto także przypomnieć, że MEiN Ukrainy przygotowało także listę aplikacji mobilnych do nauki języków obcych, które są bezpłatne dla Ukraińców w związku z działaniami wojennymi i agresją rosyjską.

  • 2 lata temu [Środa, 06/04/2022]
    • 12:13
      Relacja z 5 kwietnia. Historia agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie w sztuce

      Larysa Leshchenko: – W marcu w Ukrainie uruchomiono wirtualne muzeum dokumentujące przebieg wojny rosyjsko-ukraińskiej (Meta History Muzeum of War).

      Ukraina dokumentuje zbrodnie

      Muzeum ma upowszechniać prawdę o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukraińcach, zachowanie pamięci o tych strasznych czasach, rozpowszechnianie prawdziwej informacji wśród społeczności cyfrowej na świecie.

      Muzeum NFT (Non-fungible token) łączy technologię blockchain, sztukę i rejestrowanie faktów trwającej wojny. Wszystkie prace są prezentowane w wersji cyfrowej jako tokeny NFT i mogą być zakupione przez kogokolwiek.

      Dochód ze sprzedaży kolekcji zostanie przekazany do oficjalnego Ethereum-portfela Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy i będzie skierowany na potrzeby humanitarne kraju.

      Pierwsza edycja kolekcji, zawierająca NFT-dzieła, składa się z dzieł sztuki cyfrowej ukraińskich artystów, natomiast kolejne edycje będą mieścić także dzieła artystów zagranicznych.

      Wirtualne Muzeum Rosyjskiej Agresji

      Warto przypomnieć, że w październiku 2021 r. w Ukrainie uruchomiono także Wirtualne Muzeum Rosyjskiej Agresji, jest to serwis, który gromadzi i ilustruje fakty naruszeń integralności terytorialnej Ukrainy przez agresora rosyjskiego.

  • 2 lata temu [Poniedziałek, 04/04/2022]
    • 13:14
      Relacja z 3 kwietnia. Dokumentowanie rosyjskich zbrodni

      Larysa Leshchenko: – Agresja rosyjska przeciwko Ukrainie i Ukraińcom ma charakter masowy i bezwzględny. O celowym niszczeniu zabytków, obiektów kultury, obiektów kultu religijnego, a także zabytków przyrody, które nie stanowią żadnego celu strategicznego lub wojskowego, świadczą liczne fakty ich dewastacji i rujnowania przez okupantów.

      Zbierają dowody zbrodni i zniszczeń

      Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy uruchomiło specjalny program dokumentowania zniszczeń wojennych: zabytków, obiektów kultury, nauki i przyrody. Osoba zgłaszająca fakt zniszczenia, poza dołączonym zdjęciem, powinna podać nazwę zabytku i miejsce, w którym się znajduje.

      Zbrodniarze będą ścigani

      Zebrane materiały będą wykorzystane, jako dowód do ścigania osób, które przyczyniły się do zbrodni na mocy prawa ukraińskiego przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze oraz przed specjalnym trybunałem po jego utworzeniu.

      Niszczą i dewastują

      Zaskakujące jest, że okupanci rosyjscy nie powstrzymują się nawet przed dewastacją obiektów kultu religijnego należących do własności Prawosławnej Cerkwi Ukrainy moskiewskiego patriarchatu, o czym świadczą liczne przypadki takich zniszczeń.

  • 2 lata temu [Piątek, 01/04/2022]
    • 14:12
      Relacja z 31 marca. Ogrody Zwycięstwa, czyli warzywa na balkonach i parkach

      Larysa Leshchenko: – Osiągnięcia cywilizacyjne i rozwój technologiczny w XXI wieku okazuje się być niewystarczającym aby zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe w sytuacji zagrożeń wojennych.

      Ogólnokrajowa kampania Ogrody Zwycięstwa

      Sięgając do doświadczeń państw Europy Zachodniej jeszcze z czasów I i II wojny światowej, na Ukrainie zainicjowano ogólnokrajową kampanię Ogrody Zwycięstwa mającą na celu efektywne wykorzystanie dostępnej roli uprawnej i skierowanie wszystkich środków na uprawę warzyw i zbóż, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu w kraju. To ważne, bo najeźdźcy rosyjscy nie przestają niszczyć z premedytacją magazyny z żywnością, sprzęt rolniczy, uniemożliwiają rolnikom  przystąpienie do kampanii siewnej.

      Warzywa na balkonie i parkach

      W ramach kampanii Ogrody Zwycięstwa zachęca się, aby Ukraińcy uprawiali warzywa w swoim gospodarstwie domowym, na balkonie lub nawet w podwórku, w tym celu mogą być wykorzystane także nieużytki, parki i łąki.

      Ukraińcy potrzebują nasion i nawozów

      W apelu do partnerów biznesowych i międzynarodowych kierowana jest prośba dotycząca wsparcia Ukraińców w zakresie dostarczenia nasion, nawozów, najnowszych technologii upraw, paliw i sprzętu do uprawy roli oraz sprzętu do przetwarzania i przechowywania artykułów spożywczych.

      W ramach kampanii Ogrody Zwycięstwa podkreśla się znaczenie solidarności i wsparcia dla osób, które znajdują się na terenach okupowanych, uchodźców wewnętrznych i wszystkich, kto walczy na pierwszej linii frontu.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl