Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Czym są ostatki?
Ostatki, znane również pod nazwą zapusty lub mięsopust, to ostatni dzień Karnawału. Ostatki wypadają zawsze we wtorek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Tym samym rozpoczyna się oczekiwanie na najważniejsze święto w roku liturgicznym. Nazwa mięsopust pochodzi od słów mięso i opust, co oznacza pożegnanie z mięsem. Zdarza się, że ostatkami nazywany jest cały ostatni tydzień Karnawału, od Tłustego Czwartku, do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.
Ostatki 2024 – kiedy w tym roku przypadają ostatki?
Ostatki w 2024 roku wypadają 13 lutego. Data ta jest ruchoma i zależy od tego, kiedy jest Wielkanoc. Zawsze jednak ostatni dzień karnawału wypada we wtorek, ponieważ następnego dnia jest Środa Popielcowa.
Ile trwają ostatki?
Choć określeniem ostatki najczęściej nazywa się ostatni dzień karnawału, poprzedzający okres wielkiego postu, to rozpoczynają się one nieco wcześniej, bo w tłusty czwartek i kończą we wtorek przed Środą Popielcową.
Zwyczaje ostatkowe
Ostatki to ostatni moment na zabawę, ponieważ następnego dnia zaczyna się Wielki Post. Z tej okazji w całym kraju organizowane są bale karnawałowe. Na szczególną uwagę zasługuje zwyczaj kultywowany w Wielkopolsce i części Kujaw. W tamtych regionach ostatki nazywane są „Podkoziołkiem”.
Nazwa nawiązuje do figurki kozła, która jest centralnym elementem zabawy. Figurkę stawiano najczęściej na beczce, przy której znajdował się talerz na datki, które uiszczały panny. Pieniądze były formą ofiary składanej podkoziołkowi. Następnie rozpoczynały się zabawy, a chłopcy zapraszali dziewczęta do tańca.
Ostatki na świecie
W Polsce ostatki to czas nasilonych zabaw, jednak polskie bale karnawałowe nie odbywają się na tak wielką skalę jak w innych krajach. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro. Rozpoczyna się w piątek, a kończy w środę popielcową.
Na początku balu wybierany jest król, a następnie uczestnicy karnawału otrzymują klucze do miasta. Ceremonii towarzyszy pokaz sztucznych ogni oraz fajerwerki. Następnie pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby, którzy przez następne pięć dni rywalizują ze sobą w tańcu. Ważnym elementem karnawału w Rio de Janeiro jest strój. Uczestnicy zabawy wybierają pełne przepychu kostiumy, które idealnie wpisują się w charakter balu.