wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odrestaurowano portal Biblioteki na Piasku

W barokowym gmachu dawnego klasztoru Augustianów magazynowana jest najcenniejsza część zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Na Piasku jest pół miliona obiektów: rękopisów, map, atlasów, grafik, starodruków, judaiców. Najstarszy obiekt w kolekcji to pochodzący z V wieku fragment „Kroniki” Euzebiusza w tłumaczeniu św. Hieronima. To tu znajduje się także najcenniejszy w Polsce zbiór średniowiecznych rękopisów.

Budynek wymaga gruntownego remontu, bo od końca wojny żadne większe prace renowacyjne nie były w nim prowadzone. Jednak Uniwersytet Wrocławski nie ma na to pieniędzy. Kolejne fragmenty gmachu odnawiane są etapami.

W czwartek zakończono remont portalu, który oczyszczono, uzupełniono też ubytki w kamieniu.

– Dawniej nad wejściem znajdowały się figury Matki Boskiej oraz dwóch aniołków. Ale w czasie wojny jeden anioł został zupełnie zniszczony, z postaci Matki Boskiej zostały tylko stopy i fragment sukni – mówi dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora UWr ds. zabytków. – Obie zniszczone figury odtworzono. Anioł zyskał także atrybut w postaci słońca.

Pieniądze na remont portalu zdobył prof. Rudolf Lenz, historyk i germanista, emerytowany wykładowca uniwersytetu w Marburgu. Uczony od lat wspiera Uniwersytet Wrocławski, szukając funduszy na remonty zabytkowych gmachów. Sześć lat temu przekazał ówczesnym władzom UWr 50 tys. euro na remont dachu Biblioteki na Piasku. Za pomoc uczelni został wyróżniony tytułem doktora honoris causa UWr.

Jednak kilkusetletni budynek przy ul. Piaskowej wymaga gruntownego remontu. Kilka dni temu odpadł fragment kamiennej obudowy okna. Nikomu nic się nie stało, jednak władze uczelni uznały, że gmach trzeba ogrodzić, aby nie narażać przechodniów.

Dr Krzywka: – W czasie wojny został zniszczony sąsiedni, mniejszy budynek. Nie odbudowano go, dlatego biblioteka po prostu pęka. Kiedy znajdą się pieniądze na jego remont, nie wiadomo. Na pewno nie przed wyprowadzeniem zbiorów specjalnych do nowego budynku biblioteki. A jego terminu jeszcze nie wyznaczono.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama