Zaczęło się natomiast zarybianie zbiornika górnej Odry.
- Gratką dla zwiedzających będą ogromne szyby pozwalające obserwować życie pod powierzchnią wody - podkreśla Joanna Kij z działu marketingu wrocławskiego zoo. W pierwszym zbiorniku – górnej Odry, zamieszkały już pstrągi potokowe, tęczowe i lipienie, dołączą do nich głowacice i lipienie, a środkowym biegu – płotki i karasie, które będą sąsiadami karpi, leszczy, boleni oraz szczupaków. W starorzeczu zakończono nasadzenia roślin, wkrótce zamieszkają tu liny, wzdręgi, ukleje oraz żółwie błotne, a w dolnym biegu trwa testowanie falownicy, później przyjdzie czas na zasalanie wody i zarybienie m.in. flądrami.
Docelowo w zbiornikach Odrarium będzie mieszkać 30 gatunków różnych ryb i jeden gatunek żółwia, a także rosnąć 30 gatunków roślin typowych dla Odry i żyjących nad tą rzeką. Będą też tam żyć gatunki ryb, np. jesiotra, które z powodu zmian w środowisku już nie występują w naturze w Odrze.
Odrarium znajduje się po sąsiedzku z akwarium. To nowa zewnętrzna ekspozycja rodzimej fauny i flory. Celem stworzenia Odrarium było przybliżenie zwiedzającym rzeki Odry, od jej źródeł, aż po ujście do morza.
Rzekę mają ilustrować zbiorniki wodne, w których będzie można obserwować organizmy występujące na różnych jej odcinkach. Pomiędzy nimi powstaje pasaż - ścieżka edukacyjna mówiąca m.in. o historii Odry i jej wykorzystywaniu na przestrzeni dziejów, zmianach środowiskowych i skażeniach, a nawet o tym, jak działają filtry do oczyszczania wody.
elg