wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Uczniowie klas I-III wracają do szkół

Od 18 stycznia br. uczniowie najmłodszych klas będą się uczyć w swoich placówkach. We Wrocławiu do szkół wróci ok. 16,5 tys. dzieci oraz ok. 800 nauczycieli. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę zdalną.

Reklama

Jak będą funkcjonowały szkoły?

Powrót najmłodszych uczniów podstawówek nie spowoduje bardzo dużych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu wrocławskich szkół. W okresie, w którym szkoły prowadziły co do zasady zajęcia zdalne, placówki pozostawały otwarte i funkcjonowały, choć w ograniczonym zakresie. Część nauczycieli prowadziła zajęcia właśnie pracując w szkołach. Poza tym, zgodnie z wytycznymi i zgłaszanym zapotrzebowaniem, zapewniona była opieka świetlicową oraz możliwość korzystania ze sprzętu dla dzieci mających trudności z dostępem do lekcji online w domu. Od pewnego czasu możliwe było także prowadzenie zajęć wychowania fizycznego dla klas sportowych i mistrzostwa sportowego a w czasie ferii w części szkół odbywały się półkolonie. Z kolei od września, do szkół prowadzących oddziały przedszkolne, uczęszczają również dzieci 5-6 letnie.

– Wrocławskie szkoły są obecnie gotowe na każdy wariant prowadzenia zajęć. Dyrektorzy i nauczyciele miejskich placówek mają doświadczenie zarówno w prowadzeniu lekcji w formie stacjonarnej w reżimie sanitarnym, jak w formie hybrydowej i zdalnej – mówi Ewa Monastyrska, dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego Wrocławia – Nauka  stacjonarna dla klas I-III przy jednoczesnej kontynuacji zajęć zdalnych dla starszych dzieci to wariant organizacji pracy szkół, który był już wykorzystywany jesienią ubiegłego roku. Szkoły mają już wypracowane procedury i ścieżki postępowania, są także wyposażone w środki ochrony, które mogą na bieżąco uzupełniać dzięki wsparciu miasta – dodaje.

Reżim sanitarny

Zgodnie z wytycznymi MEiN, GIS, MZ, w wyznaczonych pomieszczeniach szkoły, w tym w miejscach ogólnodostępnych, toaletach, przy wejściu głównym do placówki znajdują się środki do dezynfekcji rąk oraz instrukcje zasad higieny rąk.

– W miejscach ogólnodostępnych oraz na stronie internetowej szkoły, zamieszczone są informacje dla rodziców i osób trzecich, dotyczące zasad zachowania i przebywania na terenie szkoły – opowiada Jolanta Dołęgowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Stanisławowskiej we Wrocławiu – Na dzień dzisiejszy szkoła jest przygotowana do przyjęcia uczniów. Dzieci będą objęte opieką świetlicy szkolnej, będą także prowadzone uczniom zajęcia dodatkowe rozwijające i wspomagające. Wszystkie zajęcia prowadzone przez nauczycieli i opiekunów będą odbywały się w reżimie sanitarnym – kończy Jolanta Dołęgowska.

W Szkole Podstawowej 25, która jest częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 bez przerwy obowiązują wprowadzone 1 września 2020 roku procedury bezpieczeństwa, a dostęp do szkoły dla osób trzecich jest ograniczony do minimum.

Rafał Just, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 84 tak podsumowuje decyzję o powrocie najmłodszej grupy uczniów: – Cieszę się, że już od poniedziałku wracamy do nauki stacjonarnej –  przynajmniej częściowej –  bo szkoła bez dzieciaków, bez szkolnego gwaru, jest tylko pustym budynkiem. Z przejmującą ciszą. Ale też jest we mnie, wewnętrzny niepokój i wątpliwości, czy to jest ten właściwy moment na powrót? Czas pokaże.

W trakcie ferii nauczyciele klas I-III (także szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół) mogli wziąć udział w bezpłatnych testach przesiewowych na obecność SARS-Cov-2.

We Wrocławiu jest 246 miejskich placówek oświatowych, w tym 110 przedszkoli, które pracują nieprzerwanie w reżimie sanitarnym, a także 80 szkół podstawowych i 36 ponadpodstawowych, do których uczęszcza ponad 65,5 tys. uczniów oraz ponad 5,5 tys. nauczycieli.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19 

  • Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi,
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
  • Zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
  • Zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
  • Zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl