wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowa noc nad Wrocławiem - obłoki srebrzyste i „truskawkowa” pełnia księżyca

Wyjątkowa noc nad Wrocławiem - obłoki srebrzyste i „truskawkowa” pełnia księżyca

Data publikacji: Autor:

Co to była za niezwykła noc nad Wrocławiem! Najpierw pełnia „truskawkowego księżyca” a potem rzadkie obłoki srebrzyste nad miastem.

Reklama

Prawdziwą astronomiczną ucztę mieli wczoraj miłośnicy nieba ale i mieszkańcy Wrocławia. Chwilę po godz. 21 nad miastem wschodził w pełni tzn. „truskawkowy księżyc”. Nazwa powstała od tego, że w czasie czerwcowej pełni przypada okres zbioru truskawek. Dodatkowo niektórym czerwono-różowe zabarwienie księżyca może kojarzyć się z tymi owocami. Określenie to wywodzi się z Ameryki Północnej, używali go Indianie Algonkinowie (Algonquin). I ten spektakl natury można było obserwować patrząc na wschód Wrocławia. Wielu skorzystało z okazji wpatrując się w księżyc np. z mostu Pokoju gdzie był doskonale widoczny. 

Srebrzysty blask na niebie

Natomiast później, około godz. 23.00 nad północnym horyzontem pojawiły dość rzadko obserwowane we Wrocławiu obłoki srebrzyste. Co to takiego? To polarne chmury widziane w półzmroku, w trakcie zmierzchu lub świtu. Występują późną wiosną i na początku lata. Czemu są takie wyjątkowe? Bo to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi, znajdują się na około 75–85 km ponad powierzchnią naszej planety.

 - Obecnie teorie mówi, że to niezwykle drobny pył kosmiczny, który wchodząc w gęsta atmosferę opada, jak taka zawiesina, przez co formują się mikroskopijne kryształki lodu. To one odbijają światło i powstaje takie zjawisko. Dzieje się to bardzo wysoko nad ziemią – tłumaczy profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obłoki srebrzyste są zupełnie inne niż chmury, które obserwujemy na co dzień. Wygląda to tak, jakby w środku nocy chmury mieniły się srebrzystym blaskiem. - Zjawisko nie jest jakoś szczególnie rzadkie, ale przez to, że nieprzewidywalne mało kto zwraca na nie uwagę, szczególnie w mieście – dodaje profesor.

Patrzmy w niebo 

Ciągle mamy okazję jeszcze je zaobserwować. Ich aktywność występuję też na początku lata. Największe szanse na ich obserwację mamy pomiędzy 22 i 23.30, a później między 1.30 i 3.  - Jak widać po ostatniej nocy po prostu warto częściej spoglądać w niebo do czego serdecznie zapraszam. W ogóle wakacje to dobry okres na to. Teraz widzimy np. bardzo dobrze Jowisza, w lipcu czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca. Potem w sierpniu będą Perseidy – zachęca profesor Rudawy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama