wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy Rok 2016? Nie dla każdego!

Nowy Rok 2016? Nie dla każdego!

Data publikacji: Autor:

Najbardziej powszechny kalendarz gregoriański rozpoczyna się 1 stycznia. Według niego rozpoczynamy 2016 rok. Jednak nie dla wszystkich, bo to tylko jeden z wielu kalendarzy stosowanych na świecie. Różnice najczęściej wiążą się z inną religią.

Reklama

Kalendarz gregoriański, według którego rozpoczynamy 2016 rok, został wprowadzony w 1582 r. przez papieża Grzegorza XIII (stąd wywodzi się nazwa kalendarza). Miał liczyć czas od narodzenia Chrystusa. Kalendarz został wprowadzony natychmiast (15 października 1582) jedynie w czterech państwach w Europie – w tym w Polsce. Oficjalnie ostatnim krajem, który przyjął ten sposób liczenia czasu była, Grecja, gdzie do 1923 r. posługiwano się kalendarzem juliańskim, co wiązało się z większością ludności prawosławnej. Na świecie ostatnim krajem, który zmienił kalendarz na gregoriański (z muzułmańskiego) była Turcja.

Kalendarz gregoriański jest właściwie zreformowanym kalendarzem juliańskim. Jak nazwa wskazuje, został on stworzony przez Sosygenesa na życzenie Juliusza Cezara. Został wprowadzony w życie w 709 roku od założenia Rzymu, czyli w 45 roku p.n.e. Kalendarz juliański spóźnia się o 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na 3322 lata. Obecnie kalendarz ten jest wykorzystywany przez Cerkiew prawosławną i kościoły katolickie obrządku wschodniego. Nowy Rok według tego sposobu liczenia lat przypada na 14 stycznia (wg kalendarza gregoriańskiego).

Kolejny kalendarz, który inaczej liczy lata niż powszechnie przyjęty, to kalendarz żydowski. Gdy gregoriański pokazuje nam 1 stycznia 2016 roku, w kalendarzu żydowskim jest 20 Tewet 5776 roku. Rachuba lat zaczyna się od dnia stworzenia świata, które wg ustaleń religijnych nastąpiło 7 października 3761 p.n.e. Nowy Rok, czyli święto Rosz Haszana, w żydowskim kalendarzu obchodzono w 2015 roku 21 września. Żydowski rok religijny jednak, według zapisów Tory, rozpoczyna się wiosną – pierwszego dnia Nisan. Dzień ten wypadnie w tym roku 9 kwietnia.

W grudniu swój Nowy Rok świętowali wyznawcy islamu. Według niego jest teraz 1437 rok. Pierwszym rokiem tego kalendarza jest 622, kiedy Mahomet uciekł z Mekki do Medyny.

Warto wspomnieć także, że w niektórych krajach używane są jeszcze inne kalendarze. W Iranie i Afganistanie korzysta się z kalendarza irańskiego, zwanego też perskim. Według niego 1 stycznia 2015 roku to 11 Dey (dziesiąty miesiąc) 1394 roku, a Nowy Rok przypada w równonoc wiosenną. Chrześcijanie obrządku koptyjskiego mają z kolei 22 Koiak 1732 roku a nowy rok będą witać 11 września

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama