wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstało nowe pismo poświęcone powojennej architekturze Wrocławia

Nowy wrocławski periodyk to inicjatywa Kaliny Zatorskiej, współautorki książki „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław”, graficzki, krytyczki dizajnu i architektury.

– Ale się u was dzieje w tym Wrocławiu. ZETO, Solpol, Mezonetowiec, Manhattan, nie nadążam za śledzeniem – Zatorska cytuje swojego znajomego z Instagrama w tekście otwierającym pierwszy numer magazynu. I wyznaje, że rozstrzygnięcia dotyczące obiektów architektury we Wrocławiu, to procesy, których ciężar wykracza daleko poza wzmiankę na Insta.

Kalina Zatorska: – Budynek ZETO to nie tylko architektura na poziomie nieosiągalnym dziś, ale też kawałek historii wrocławskiej technologii, a właściwie ostatni fizyczny ślad po jej dawnej świetności. I to już dwa z powodów, dla których powinien się znaleźć pod specjalną ochroną. Jak również to, że Solpol to my. To nasza młodość, tylko bez filtra, jak przekonująco argumentuje jego obrońca i zagorzały fan.

Zatorską wspiera grafik i dizajner Łukasz Walawender, współpracują w ramach twórczego combo znanego jako Autor W. Na liście autorów, którzy przyłożyli rękę do pierwszego numeru „Kontro_wersów” są jeszcze m.in. Agata Gabiś, historyczka architektury, autorka wysoko ocenianej historii powojennej wrocławskiej architektury „Całe morze budowania”, a także Adam Pacholak, który opracował monografię dotyczącą budynku ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Książka została nagrodzona w konkursie tygodnika „Polityka”.

Perełeczki i wabiki

I właśnie ZETO poświęcona jest większa część „Kontro_wersów”. Artykuły Gabiś i Pacholaka są bogato opakowane fotografiami, zarówno historycznym, z okresu powstawania budynku i czasów tuż po jego oddaniu, jak i współczesnymi.

Autorzy wprost przedstawiają opinie na temat stanu budynku ZETO i postępującej degradacji. „Stracić tak cenną pamiątkę i tak oryginalny budynek dla kolejnego biurowca jak z szablonu? Nie, tak się nie robi w nowoczesnym świecie. W rzeczonym świecie z perełeczek takich jak ZETO robi się centrum miejskiego życia i jeszcze wabik dla turystów” – piszą.

Drugim bohaterem inauguracyjnych „Kontro-wersów” jest Solpol. Przyszłość domu handlowego z lat 90. jest jednym z najbardziej gorących tematów w dyskusjach architektów, urbanistów, dizajnerów, wratislawianistów: burzyć, czy ocalić?

W tym przypadku autorzy także klarownie wykładają argumenty: Solpol to symbol epoki. Cenny, wart zachowania. W obronie projektu Wojciecha Jarząbka staje m.in. Marek Karabon, wiceprezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Gorące tematy

Aktualność opisywanych problemów to zaleta pierwszego numeru „Kontro-wersów”. Może w ich omówieniu zabrakło mocniejszej obecności krytyków Solpolu.

Innym walorem pisma jest jego jakość techniczna: wysmakowana grafika, bogaty zbiór ilustracji, oryginalność. Mamy we Wrocławiu interesujący i ładny magazyn o mieście.

„Kontro-wersy” do kupienia w Muzeum Architektury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama