wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Niezwykłe Dolnoślązaczki i krasnalka Sufrażystka
Kliknij, aby powiększyć
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zadedykowal reprezentantkom aktywnych dolnośląskich kobiet nową krasnalkę – Sufrażystkę  fot. M. Wieliczko
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zadedykowal reprezentantkom aktywnych dolnośląskich kobiet nową krasnalkę – Sufrażystkę

„Pomysłowe, odważne, przebojowe, pełne pasji, waleczne. Kobiety, które wyprzedziły swój czas i kształtowały przyszłość. Dolnoślązaczki, których działania miały realny wpływ na rzeczywistość, na rozwój regionu i świata, na życie wielu osób” – to słowa zapowiadające wystawę o „Niezwykłych Dolnoślązaczkach”. Na jej wernisaż przyszło wiele obecnych dzielnych i aktywnych pań – w 100. rocznicę przyznania wszystkim Polkom słusznie należnych im praw wyborczych.

Reklama

– Cieszę się, że we Wrocławiu jest wiele aktywnych kobiet. Jestem oczywiście gotowy na współpracę i jeżeli we Wrocławiu nadarzy się okazja do organizowania bardzo różnych przedsięwzięć, mówiących o kobietach i dla kobiet, jak kongresy – jako miasto pomożemy, wesprzemy i z przyjemnością tego typu wydarzenia będziemy gościć w naszym mieście – zadeklarował 28 listopada 2018 r. w Sali Wielkiej Starego Ratusza prezydent Jacek Sutryk, który objął patronatem wystawę o niezwykłych mieszkankach Dolnego Śląska. 

Ekspozycja jest inicjatywą Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, we współpracy z Wrocławską Radą Kobiet i Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, podjętą z okazji szczególnej – bowiem 2018 r. to zarówno Dolnośląski Rok Praw Kobiet, co ustanowił sejmik województwa, jak i Wrocławski Rok Praw Kobiet – na mocy rezolucji, podjętej przez Radę Miejską, a tłem dla tego wszystkiego jest oczywiście 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. 

Katarzyna Lubiniecka-Różyło z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Jacek Wasik z Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej

– Niezwykłe kobiety, które prezentujemy, łączy jedno – wszystkie mieszkały na Dolnym Śląsku, część z nich we Wrocławiu. Były różnych narodowości i działały w różnych dziedzinach życia. Chcemy je wyciągnąć z mroków historii i pokazać – dziś we Wrocławiu, a potem w innych dolnośląskich miejscowościach – jako przykład fantastycznych, aktywnych, mądrych kobiet – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Lubiniecka-Różyło ze Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. – To przykład dla nas i dla naszych córek, jak być silnymi i realizować swoje marzenia. Tym szesnastu niesamowitym kobietom było trudniej działać niż nam dzisiaj, a mimo to zrobiły tak świetne rzeczy. To przykład, że można, że w dzisiejszym świecie nie ma podziału na męskie zawody i kobiece zawody, na męskie sprawy i kobiece sprawy – dodaje.

Na kilkunastu roll-upach widzimy portrety tych, które żyły na dolnośląskiej ziemi w różnym czasie. Różne też miały zawody, powołanie, pozycję społeczną, osiągnięcia. O tym traktują dołączone poszerzone opisy. Wśród bohaterek tej „opowieści” znalazły się m.in. św. Jadwiga, Daisy von Pless, Anna German, Bogusława Jeżowskiej-Trzebiatowskiej, Ewy Szumańska-Szmorlińska czy Wanda Rutkiewicz. 

– Mam nadzieję, że ta wystawa, przedstawiająca szesnaście najwspanialszych Dolnoślązaczek, podróżując po ośmiu miastach regionu będzie inspiracją dla pań, ale również dla mężczyzn, którzy zechcą wszystkie panie wspierać we wszelkiej podejmowanej przez nie działalności – mówi Jacek Wasik, dyrektor Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, które jest fundatorem wystawy. – Komisja Europejska podejmuje mnóstwo działań, aby żadna dyskryminacja ze względu na płeć nie miała miejsca – zapewnia dyrektor Wasik. – Myślę, że w Polsce jest tu jeszcze wiele do zrobienia – dodaje i przyznaje, że za absolutnie bezcenną uważa działalność zarówno Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, jak i Kongresu Kobiet w Polsce. 

Zanim wystawa ruszy w Dolnośląskie, będzie ją można po raz kolejny zobaczyć we Wrocławiu. Okazja nadarzy się już podczas weekendu 1-2 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym, gdzie odbędzie się Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet. Pierwszego dnia dojdzie do premiery filmu „Siłaczki” – o pierwszych polskich emancypantkach, a po niej do dyskusji z reżyserami obrazu. W niedzielę zaś pokazane zostaną dwa filmy – „RBG” – o 85-letniej  Ruth Bader Ginsburg, sędzi Sądu Najwyższego USA, i „Boski porządek” – o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Krasnalka Sufrażystka – na co dzień będzie witała i uświadamiała wszystkich przechodzących w pobliżu BarBary na ul. Świdnickiej

Zdjęcia: mawi

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl