wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Twój pies się starzeje – nie przegap tego

Wydaje się, że to tak niedawno twój pies był beztroskim szczeniakiem, ale czas ucieka, podobnie jak tobie, i pupil zaczyna wkraczać w podeszły wiek. Wówczas potrzebuje troskliwej opieki swojego właściciela. Co zatem należy robić, aby zapewnić zwierzakowi szczęśliwe życie, a jego starość uczynić zwyczajnie znośną?

Reklama

Tak naprawdę starzenie może rozpocząć się w różnym momencie życia czworonoga. Przede wszystkim zależy ono od rasy zwierzęcia, jego wielkości i predyspozycji genetycznych do określonych chorób. Nie bez znaczenia pozostają jednak dieta, warunki, w jakich przebywał pupil, oraz wcześniej przebyte choroby i urazy.

Psy żyją średnio od 12 do 15 lat, rzadziej do 16 lub 18. Przyjmuje się, że seniorem stają się czworonogi w 6.-7. roku życia, z czego dolna granica obejmuje zazwyczaj zwierzęta ras dużych i olbrzymich.

Jak rozpoznać pierwsze symptomy starości

Pierwsze oznaki starości można zazwyczaj zaobserwować w wyglądzie i zachowaniu zwierzęcia. Charakterystycznym sygnałem, świadczącym o tym, że nasz pupil staje się psim seniorem, są siwe włosy na pyszczku, jednak niektóre czworonogi od urodzenia mają takie umaszczenie w tym miejscu. Objawy zewnętrze wiążą się także z wolniejszym poruszaniem się, niezgrabnością ruchów, drżeniem kończyn czy zmniejszoną masą mięśniowa, którą czasem maskuje otyłość zwierzęcia.

Starszy pies bardzo często przejawia większą niechęć do aktywności – szczególnie w odniesieniu do wcześniejszego okresu jego życia, co u tych zwierząt charakteryzuje się zmniejszonym zapałem do biegania i zabawy. Psi staruszek miewa też zazwyczaj spowolnione reakcje, ale zdarza się, że może reagować na nieoczekiwane dla niego sytuacje w nieprzewidziany sposób.

Jak wyjaśnia Monika Myziak, lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne: – Kiedy zwierzę ma problemy ze słuchem, nie wolno go zbytnio zaskakiwać. Przykładowo, nagłe podejście do nieświadomego niczego czworonoga może go wystraszyć, a wówczas pies może zareagować agresją i zwyczajnie ugryźć. Częstym objawem starości bywa często także głęboki sen pupila – zwierzę śpi nawet wtedy, gdy jego właściciel wraca do domu – dodaje przedstawicielka Fundacji.

Co może im dolegać

Wiele ze wskazanych powyżej symptomów wynika zazwyczaj z rozwijających się chorób. Do najczęstszych schorzeń u starszych zwierząt należą zwyrodnienie kręgosłupa i stawów kończyn lub choroby serca, które obniżają wydolność ruchową.

Psi seniorzy z wiekiem tracą też zmysły. Za słabsze widzenie odpowiedzialna jest głównie zaćma, ale problemy ze wzrokiem może też powodować cukrzyca, niewydolność wątroby czy nerek. Nie można jednak zapomnieć, że przy utracie jednych zmysłów, zazwyczaj wyostrzają się drugie, jak np. węch.

Częstą przypadłością u starszych psów są również choroby zębów i dziąseł, które nie tylko sprawiają zwierzęciu ból, ale utrudniają też spożywanie pokarmów. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie przez lekarza weterynarii, taki stan może prowadzić do chorób serca i nerek.

źródło: Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

Jak opiekować się starszym czworonogiem

Chcąc wydłużyć życie swojego psa i zapewnić mu pogodną starość, warto pomyśleć o właściwym żywieniu, odpowiednio dobranej aktywności ruchowej czy profilaktyce zdrowotnej, która staje się wręcz obowiązkowa, gdy zwierzak zaczyna wkraczać w podeszły wiek.

Częstą przypadłością u starszych pupili są problemy z wypróżnianiem oraz nadwaga. Chcąc zminimalizować te pierwsze, należy zadbać o lekkostrawne pokarmy, zawierające przyswajalne białka i odpowiednie witaminy. W przypadku otyłości, najważniejsze to nie dopuścić do jej pojawienia się. Taki stan może być bowiem przyczyną wielu poważnych chorób. Odpowiedzią na to zagrożenie są odpowiednie, gotowe karmy energetyczne, które można nabyć w sklepach zoologicznych.

Opiekując się starszym czworonogiem, nie można zapominać też o stałym dostępie psa do wody, ponieważ na tym etapie życia zwierzak może jej potrzebować znacznie więcej. Właściciel powinien zatem bacznie obserwować swojego pupila, gdyż zwiększone zapotrzebowanie na płyny może świadczyć o początkach cukrzycy bądź powolnej utracie wydolności nerek, co wiąże się ze starzeniem organizmu zwierzęcia.

Ruch i profilaktyka zdrowotna

Ruch to zdrowie i mimo że starzejący się pies nie potrzebuje go tyle, co młody osobnik, odpowiednia aktywność jest wskazana. Dobrym rozwiązaniem są powolne spacery oraz towarzystwo innych dojrzałych psów, które mogą zachęcić zwierzaka do ruchu. Starsze psy bywają bardziej narażone na urazy, dlatego warto zwracać uwagę na to, co sprawia zwierzęciu trudność i kiedy zaczyna się ono męczyć.

Opieka nad starszym psem może czasem nie jest łatwa, ale jako nasz najlepszy przyjaciel i często wieloletni członek rodziny w pełni zasługuje na naszą pomoc. Warto więc też pamiętać o wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Regularnie prowadzona profilaktyka zdrowotna oraz badania okresowe pozwalają nie tylko określić stan zdrowia zwierzęcia, ale pomagają wykryć chorobę na wczesnym jej etapie i niejednokrotnie wdrożyć skuteczne leczenie wydłużające życie naszego przyjaciela.

Kampania „Nieludzka starość”

Od stycznia 2018 r. trwa ogólnopolska kampania społeczna „Nieludzka starość”. W ramach projektu powstała strona internetowa, na której znalazł się specjalny kalendarz, umożliwiający poznanie wieku czworonoga w odniesieniu do ludzkiego i proponujący zestaw wskazanych badań profilaktycznych. Ponadto można tam zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych pupili. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl