wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Znamy zwycięzcę plebiscytu!
Kliknij, aby powiększyć
Trójka nastolatków robiąca selfie / zdjęcie ilustracyjne fot. freepik
Trójka nastolatków robiąca selfie / zdjęcie ilustracyjne

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 został rozstrzygnięty. Zabawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – internauci oddali rekordową ilość głosów. Było ich ponad 140 tysięcy! Najwięcej zdobyło słowo „rel” i to ono wygrywa ósmą edycję konkursu. Co oznacza? Jakie słowa uplasowały się na drugim i trzecim miejscu? Zobaczcie!

Reklama

Znamy tegorocznego zwycięzcę plebiscytu!

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zostało wybrane! Głosami internautów zwyciężyło „rel”, które zdobyło 19 tysięcy głosów. Co oznacza?

Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek, Młodzieżowe Słowo Roku 2023 roku jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie.

Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej - obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable (czyli możliwy do powiązania z czymś), jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną. Jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu - jest bardzo popularne wśród młodzieży.
Anna Wileczek, przewodnicząca jury

Drugie miejsce ze względu na ilość oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Oprócz tego, członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie jako polskie, kreatywne językowo słowo. Wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”.

Słowa, które wygrały w poprzednich latach

Słowa, które zwyciężyły w plebiscycie w poprzednich latach:

  • 2022: „essa – okrzyk radości, triumfu czy innych pozytywnych emocji,
  • 2021: „śpiulkolot” – miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema: śpiulkać to spać,
  • 2020: najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby czy poglądy, dlatego kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020,
  • 2019: „alternatywka” – dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach,
  • 2018: „dzban” – osoba niezbyt inteligentna,
  • 2017: „Iks de/xD” – coś zabawnego, śmiesznego,
  • 2016: „sztos” – coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl