wroclaw.pl strona główna

Z miasta NH we Wrocławiu 2025. Nagroda główna dla reżysera Molero

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Ruszyła budowa osiedla

Przy ul. Kolejowej powstanie blisko 500 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wprowadzą się do nich wrocławianie, których nie stać na zakup własnego lokum. Jednak to niejedyne przedsięwzięcie w mieście, które zapewni takim osobom mieszkanie na wiele lat.

Reklama

Przy ul. Kolejowej powstanie osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus – „Nowa Kolejowa”. Na działce o powierzchni ponad 3 ha zostanie wybudowanych osiem budynków mieszkalnych -pięcio- i siedmiokondygnacyjnych. Znajdzie się w nich 469 mieszkań, głównie dwu- i trzypokojowych, a 27 z nich będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano również sześć lokali usługowych, w tym przedszkole. Zaplanowano także ponad 500 miejsc parkingowych, głównie w garażach podziemnych. Inwestor zakłada, że na osiedlu zamieszka około 1600 najemców.  

Obiekty historyczne odzyskają swój dawny blask

Autorem projektu osiedla „Nowa Kolejowa” jest pracownia architektoniczna B2Studio - laureaci konkursu na jego koncepcję, zorganizowanego w 2018 roku.

Na działce należącej do PFR Nieruchomości S.A. znajdują się obiekty zabytkowe - kotłownia, budynek poczty i hala. Dawniej na tym terenie umiejscowiona była fabryka wagonów braci Hoffmann, a następnie budynki Niemieckiej Poczty Rzeszy. Dla tego obszaru zostanie opracowany odrębny projekt, który będzie uwzględniał wytyczne konserwatorskie. Natomiast bloki będą swoją wysokością i kolorystyką nawiązywać do znajdujących się tam zabytkowych budynków poczty i hali. Zdaniem Jacka Sutryka te obiekty historyczne należy chronić. 

– Są tu obiekty chronione konserwatorsko. Przy okazji powstawania tego osiedla odzyskają one swój blask, choć oczywiście zostaną im nadane też nowe funkcje – mówi prezydent Wrocławia. – W naszym mieście obserwujemy wiele podobnych pozytywnych transformacji miejsc, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową. Wierzę, że i tutaj też tak się stanie.

Park po drugiej stronie ulicy

Według architektów projekt daje wyjątkową szansę otwarcia enklawy w środku miasta, która do tej pory była zamknięta. Po przeciwnej stronie ul. Kolejowej znajduje się Park Lesława Węgrzynowskiego, który jest właśnie poddawany rewitalizacji. Powstają tam alejki, mała architektura, plac zabaw i boisko. Będzie też fontanna oraz miejsce pod food trucka. Miasto przeznaczyło na ten cel 4 mln zł.

– Myśleliśmy o przestrzeni publicznej i dlatego kręgosłupem tego projektu są place. Zależało nam też na połączeniu osiedla z m.in. z parkiem, będzie wielką atrakcją tego miejsca – zaznacza Józef Białasik, właściciel pracowni B2Studio.

Oddanie mieszkań do najmu na osiedlu „Nowa Kolejowa” zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 roku. Dzięki współpracy z samorządem inwestycja może zostać objęta programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”.

Inwestorem osiedla jest PFR Nieruchomości S.A., a generalnym wykonawcą firma PORR S. A.  

– Dzięki takim inwestycjom, chcielibyśmy wspierać tych mniej zamożnych wrocławian, których nie stać na zakup własnego lokum na wolnym rynku – mówi Jacek Sutryk. – Te mieszkania będą dużo dostępniejsze i właśnie o tę dostępność dla wrocławian i osób, które zamierzają wybrać Wrocław jako swoje miejsce do życia, nam najbardziej chodzi.

Aby było więcej niedrogich mieszkań

Osiedle przy ul. Kolejowej nie jest jedynym przedsięwzięciem mieszkaniowym, w którym Wrocław bierze aktywny udział.

– W kwietniu zadecydowaliśmy o utworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Dzięki temu na Jagodnie i Wojszycach powstanie 400 nowych lokali. Zdecydowaną większość z nich, co najmniej 80 proc., będą stanowiły mieszkania na wynajem. Ta inicjatywa to dopełnienie oferty mieszkaniowej Wrocławia i pewien pakiet pomocowy dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu bankowego. Co ważne, powstanie spółki, nie obciąża budżetu miasta – podkreśla Sutryk.

Finansowanie inwestycji zostanie zabezpieczone dzięki kredytowi w Banku Gospodarstwa Krajowego, a także poprzez granty, o jakie może się starać Wrocław przy wkładzie własnym przyszłych najemców.

Mieszkania na wynajem powstają również dzięki spółce TBS Wrocław. W ubiegłym roku miasto przekazało wrocławianom 270 nowych mieszkań na wynajem przy ul. Afgańskiej i na Nowych Żernikach, w tym 57 lokali dostosowanych do potrzeb seniorów. Natomiast w Leśnicy wybudowanych zostanie ponad 300 mieszkań. Będzie to jedna z największych inwestycji TBS-u Wrocław w ostatnich latach. Prace powinny zakończyć się w 2023 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama